Festiwal Łódź Czterech Kultur

autor:

10.09.2021 - 18.09.2021

Cztery odważne premiery teatralne: o inności i wykluczeniu, niezgodzie na przemoc, zderzeniu starych i nowych porządków, odkłamywaniu przeszłości. Muzyczne spotkania z nietuzinkowymi artystami z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Izraela. Intymna, osobista sztuka w miejsce billboardowych reklam. Filmowo-literackie spacery dla dorosłych i filozoficzne dla dzieci. FŁ4K 2021 stawia na uważność: celebrowanie chwili.

Festiwalowe hasło „Przyszłość TERAZ!” to kontynuacja ubiegłorocznej refleksji nad ewolucją miasta i ludzi w jego przestrzeniach. Bliżej nieokreślone JUTRO, kreślone w oparciu o mniej lub bardziej przewidywalne scenariusze, niespodziewanie zjawiło się już DZIŚ. „Po raz pierwszy od wielu lat żyjemy w czasie rzeczywistym. Doświadczamy jego materialności i bezruchu, a jednocześnie wiemy, że wiele zmieniło się w nas i w naszym życiu na stałe. Nie czekamy już na przyszłość; jeśli chcemy mieć jakąkolwiek, musimy ją stworzyć TERAZ” – pisze kuratorka Agnieszka Zawadowska.

Imprezę zainaugurują 10 września trzy muzyczne spotkania w ogrodzie Radia Łódź. Patryk Pietrzak ze swoim zaskakującym solowym debiutem, rockowe Muchy i elektryzujący duet SMOLIK // KEV FOX przywołają najlepsze festiwalowe tradycje: wielość stylów, poetyk i kultur w najlepszym wydaniu. 

Muzyczna odsłona festiwalu to także zaplanowane na 11 września fenomenalne widowisko „Muzyka Ksiąg Jakubowych” autorstwa Mirona Zajferta, Tomasza Pokrzywińskiego i festiwalowego kuratora Marcina Tercjaka, inspirowane epickim dziełem Olgi Tokarczuk. Na wielobarwny i wielokulturowy muzyczny fresk, swoistą ścieżkę dźwiękową czasów Jakuba Franka, złożą się klasyczne utwory m.in. Haydna i Mozarta oraz oryginalne kompozycje czerpiące z muzyki żydowskiej, turecko-bałkańskich klimatów, mołdawskich i ukraińskich obrzędów ludowych. W ewangelicko-augsburskim kościele św. Mateusza wystąpią m.in. światowej sławy kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel, trio BastardaLutosławski Quartet.

W piątkowy wieczór 17 września w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki wystąpią: białoruski post punkowy, coldwave’owe zespół Super Besse i jedna z najbardziej znaczących niemieckich grup na światowej scenie alternatywnej: The Notwist, która na FŁ4K zaprezentuje utwory z wydanego w styczniu 2021 roku, świetnie ocenianego albumu Vertigo Days.

Festiwalowa sekcja muzyczna nie ograniczy swoich propozycji wyłącznie do dorosłych słuchaczy. Podczas międzypokoleniowego pikniku w sobotę 18 września w Parku Ocalałych zaśpiewa porywająca kolejne roczniki publiczności kolorową osobowością, piosenkami i humorem Majka Jeżowska, a wieczorem dla nieco starszych fanów wystąpi pełen energii i charyzmy, grający world music zespół Dicanda.

W sobotni wieczór, na zakończenie Festiwalu, w Klubie Konkret wystąpi supergwiazda ukraińskiego hip-hopu; charyzmatyczna, tryskająca humorem i trafiająca w sedno szczerymi, bezpośrednimi tekstami nauczycielka przedszkolna z Barysziwki na obrzeżach Kijowa: alyona alyona. Występ zdobywczyni ANCHOR – Reeperbahn Festival International Music Award’19 dla najbardziej obiecującego wschodzącego talentu muzycznego poprzedzi spotkanie autorskie z Konstantym Usenko: muzykiem, kompozytorem, autorem tekstów i producentem, którego nowa książka: „Wykresy Fal środkowej Wołgi” trafi do księgarń 30 czerwca. Wieczór zamknie set DJ-ski w jego wykonaniu. 

Sekcja teatralna to aż cztery premierowe spektakle.

11 i 12 września zobaczymy widowisko realizowane we współpracy FŁ4K i Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla: „Król Bawełny” w reżyserii Arkadiusza Buszki, poświęcone postaci Karola Scheiblera. „Podobno był przeraźliwie bogaty. Podobno był chciwy, zły i do tego Niemiec. Podobno podpisał pakt z diabłem. Podobno sam był diabłem, gdyż nosił wysokie buty i bryczesy, w których chował ogon” – twórcy chcą w budowniczym włókienniczej potęgi Łodzi zobaczyć człowieka: wysłuchać go i zrozumieć.

W niedzielę 12 i w poniedziałek 13 września na scenie Art_Inkubatora inscenizacja (work in progress) uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2020 kontrowersyjnej i budzącej emocje sztuki Maliny Prześlugi „Debil” w reżyserii kuratora sekcji teatralnej Piotra Ratajczaka. Dramat, podejmujący istotny i trudny temat niepełnosprawności intelektualnej, może być odczytywany jako wymowna alegoria, obnażająca uniwersalne mechanizmy wykluczenia. Po wydarzeniu odbędzie się spotkanie dotyczące spektaklu i tekstu.

Środa 15 i czwartek 16 września przyniosą z kolei dwa premierowe pokazy „Powrotu Odysa” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Spektakl wprowadza ponad stuletni dramat Stanisława Wyspiańskiego w otaczającą nas rzeczywistość, a sam tekst to kopalnia ciągle aktualnych motywów władzy i buntu, które reżyser przenosi na scenę w oparciu o dzisiejszą sytuację społeczno-polityczną. 

W piątek 17 i sobotę 18 września FŁ4K wespół z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka zaprezentują sztukę na motywach „Ludowej Historii Polski”. Perspektywa zaproponowana w bestsellerowej książce Adama Leszczyńskiego – spojrzenie na historię Rzeczpospolitej jako na dzieje wielkiego folwarku, zbudowanego na ciemiężeniu i eksploatacji, dla jednostronnej korzyści najbardziej uprzywilejowanych – zostaje potraktowana jako historia niedokończonej emancypacji. Bardzo młody zespół twórców, złożony w większości ze studentów, działa z przekonaniem, że zadaniem żywego, zaangażowanego teatru jest dawać nadzieję na spełnienie marzenia o lepszym jutrze, fantazji o sprawiedliwym świecie – snu o równości. 

W sekcji sztuk wizualnych pod kuratelą Agnieszki Zawadowskiej w dniach 1-15 września na billboardach i citylightach w całym mieście będzie można oglądać wystawę „Wolne miejsce”. Projekt oddaje twórcom reprezentującym różne dziedziny kreatywne miejskie nośniki reklamowe. Przestrzeń hałasu i przyśpieszonego tętna stanie się na chwilę przestrzenią intymną, cichą przystanią dla osobistych zwierzeń. Reklama, która ma działać na zmysły i podświadomość, zniknie, ustępując miejsca temu, co zwykle niewidoczne i nieprzykuwające uwagi śpieszących się przechodniów.  

Do kreatywnego zwiedzania miasta zachęcą także festiwalowe spacery – filmowe dla dorosłych i filozoficzne, w nurcie głębokiej ekologii, dla dzieci. Chcących uwrażliwić się na tu i teraz Festiwal zaprasza na otwarte warsztaty uważności.

Organizatorem FŁ4K jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 650 000 złotych; dotacja 256 460 złotych, pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz środki przekazane przez sponsorów i partnerów. W tym roku będą to m.in. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Rossmann, MCKB, Veolia i Fujitsu oraz prywatni darczyńcy.

Honorowym patronatem festiwal objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ambasadorowie Ukrainy, Izraela i Niemiec w RP, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.


Program: 4kultury.pl 

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

sobota, 11 stycznia 2025

„Oglądamy storczyki” – wystawa zdjęć Pani Beaty Urzędowicz

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 11 stycznia do 9 lutego 2025 r. na wystawę zdjęć Pani Beaty Urzędowicz pt. „Oglądamy storczyki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
11.01.2025 - 09.02.2025 09:00

piątek, 31 stycznia 2025

Jemy w Łodzi PIZZA FEST 2025

Jakie słowo będzie królować w lutym? Już po raz dziewiąty, razem z Łódzkim Centrum Wydarzeń zapraszamy Was na 10 dni wielkiej pizzowej uczty. więcej

31.01.2025 - 09.02.2025 00:00

niedziela, 2 lutego 2025

Festiwal Minerałów i Biżuterii - "Skarby Ziemi" w EC1

Spotkajmy się na Festiwalu Minerałów i Biżuterii - "Skarby Ziemi" Łódź! więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
02.02.2025 10:00

Dinozaury - warsztaty dla dzieci w Hampton by Hilton Łódź City Centre

Dzieciaki przygotują: - wielkiego stojącego dinozaura - bardzo głodnego dinozaura - dinozaura kukiełkę - opaskę na rękę dinozaura - dinozaura zakładkę 10:00-11:30 - warsztaty dla dzieci 6-8 lat… więcej

Hampton by Hilton Łódź City Center (ul. Piotrkowska 157)
02.02.2025 10:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego pingwinka, a zapaleni łyżwiarze… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
02.02.2025 10:00

Jest lodowisko, jest zabawa w Porcie Łódź

Możecie cieszyć się zimową zabawą na naszym lodowisku, zlokalizowanym na parkingu podziemnym, niedaleko wejścia do sklepu IKEA. Lodowisko czynne jest codziennie, a bilet pozwala na jazdę bez limitu… więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
02.02.2025 10:00
 -  Warsztaty dla najnajów w Teatrze Lalek Arlekin

Warsztaty dla najnajów w Teatrze Lalek Arlekin

Warsztaty dla dzieci od 6. do 24. miesiąca życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
02.02.2025 10:00
Kontakt