Festiwal Łódź Czterech Kultur 2020

03.09.2020

Mariusz Szczygieł i Teatr Żydowski; Ginczanka; ostatni romantycy: Karaś i Rogucki; tatarska diwa, ukraińska nauczycielka przedszkolna i niemiecki kompozytor zafascynowany Arktyką. Będzie plenerowo i z dystansem, refleksyjnie i energetycznie, klasycznie i awangardowo; będzie o prostocie życia i zmianach klimatu; będzie online, ale przede wszystkim: offline.

8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Wydarzenie, zaplanowane na 3-6 września tego roku, odbędzie się pod hasłem „Przyszłość bez powrotu”. U podstaw myślenia o Festiwalu od początku leży wizja Łodzi, której dziedzictwo jest wielokulturowe, choć symbioza kultur rozpadła się bezpowrotnie.

– Dziś stanęliśmy przed perspektywą rozpadu świata, jaki znamy – mówi Kamila Golik, producentka FŁ4K. – Festiwal będzie może uboższy w wydarzenia, ale z pewnością bogatszy w znaczenia i relacje.

Impreza rozpocznie się silnym muzycznym akcentem. Wieczorem w czwartek 3 września na scenie plenerowej OFF Piotrkowska wystąpi nowa supergwiazda ukraińskiego hip-hopu; charyzmatyczna, tryskająca humorem i trafiająca w sedno szczerymi, bezpośrednimi tekstami nauczycielka przedszkolna z wioski na obrzeżach Kijowa: alyona alyona. Druga część wieczoru będzie należała do ekscentrycznej tatarskiej artystki, ikonicznej postaci undergroundowego Kazania, stolicy autonomicznej Republiki Tatarstanu: Superalisy. Kompozytorka niszowej muzyki elektronicznej spod znaku lo fi i autorka przebojów takich jak „Tatarstan Super Good” zaprezentuje mix utworów ze swoich albumów. Zagra z towarzyszeniem szesnastoletniej córki Mariam, śpiewającej tatarskie arie sopranem koloraturowym i akompaniującej matce na tatarskiej drumli zwanej kubyzem. Koncerty, organizowane we współpracy z klubem DOM, będzie supportował Kostek Usenko. Kuratorem muzycznej sekcji Festiwalu jest Marcin Tercjak.

W piątek 4 września w Fabryce Sztuki będzie można zobaczyć spektakl Teatru Łaźnia Nowa i sopockiego Teatru na Plaży: „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”. – To nasze spojrzenie w przeszłość – mówi Piotr Ratajczak, kurator odpowiedzialny za wydarzenia teatralne. Brawurowy i energetyczny monodram Agnieszki Przepiórskiej wg tekstu Piotra Rowickiego został zainspirowany biografią poetki. Polka z rodziny zasymilowanych Żydów rosyjskich; feministka żyjąca w międzywojennej Warszawie, w Kijowie, na Wołyniu i w okupowanym Krakowie; obserwatorka burzliwych przemian politycznych i społecznych rodzącej się II Rzeczpospolitej, będąca zarazem ofiarą zagłady. – Ginczanka jest zwierciadłem, w którym odbija się polska rzeczywistość i skomplikowana sieć tożsamości, polityki i klasowości – podsumowuje Ratajczak.

Jeszcze tego samego wieczoru na muzycznej scenie Radia Łódź wystąpi Niklas Paschburg. Młody niemiecki kompozytor łączy w swoich hipnotyzujących utworach muzykę neoklasyczną, ambientową i elektroniczną, w której można odnaleźć spokój biało-błękitnego arktycznego światła i huk śnieżnej burzy; to właśnie w surowym klimacie europejskiej Północy powstał bowiem jego drugi, wydany w lutym tego roku album: „Svalbard”.

Sobota 5 września przyniesie prawdziwe teatralne i muzyczne hity.

Wyprodukowany przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie spektakl „Nie ma” w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, którego internetowa premiera została zaplanowana na sierpień tego roku dla upamiętnienia 70. rocznicy powstania teatru, będzie punktem wyjścia do eksploracji nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike książki Mariusza Szczygła w kolejnych przestrzeniach.

– Wychodząc z Internetu wchodzimy w przestrzeń Miasta. Sprawdzamy, w jaki sposób świat braku, świat „nie ma” przenosi się z sieci na powracające do życia i pracy ulice; jak kultura, która „zeszła do online’u”, znów namawia widza na osobiste spotkanie – tłumaczy reżyserka.

Na zestaw wydarzeń związanych z książką złożą się: performance „Siostry”, czyli przejmująca historia sióstr Woźnickich, pisarek ocalałych z Holocaustu, które w latach 80-tych popełniły samobójstwo; performatywna rozmowa literatów: Mariusza Szczygła i Remigiusza Grzeli »W każdym „nie ma” jest jakieś „ma”« oraz pokaz audiowizualny w przestrzeni miasta „Widma/ Fotografie/ Wspomnienia”, inspirowany cyklem fotografii zrobionych Susan Sontag przez Ann Leibovitz przed i po śmierci. Złożą się na niego fragmenty video ze spektaklu „Nie ma”, uzupełnione o projekcje i muzykę na żywo.

Kuratorką sekcji sztuk wizualnych jest Agnieszka Zawadowska.

Także na sobotę zaplanowana jest premiera sztuki przygotowanej  w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. „Miejskie Ziółka” to muzyczny spektakl przedstawiający postapokaliptyczną wizję świata, w którym stery przejmuje natura, a rośliny odzyskują głos. Rytm miejskiej muzyki przeplatać się tu będzie z muzycznym pejzażem natury. Mitologie i obyczaje dotyczące świata roślin splotą się z pytaniami na temat ekologii i wspólnej przyszłości ludzi w naturze.

Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników muzyki. Wieczorem na scenie Radia Łódź wystąpią Kuba Karaś i Piotr Rogucki z piosenkami ze swojego albumu „Ostatni bastion romantyzmu”, które sami twórcy określają jako „„erotyki motoryzacyjno-katastroficzne”.

Wcześniej, w godzinach popołudniowych, w Parku Ocalałych przypomnimy sprawdzony w ubiegłych latach format: potańcówkę z Big Bandem Akademii Muzycznej, tym razem w wersji plenerowej. Big Band zagra jazzowe utwory Glenna Millera, Billy’ego Joela czy Duke’a Ellingtona i wiązankę utworów Jimmy’ego Hendricksa. Będzie można usłyszeć „Spain” Chicka Corei i zatańczyć walca do „Yesterday” Beatlesów i muzyki Wojciecha Kilara z „Ziemi Obiecanej” w aranżacji Adama Manijaka; przytulić się słuchając „My one and only love” i potupać nogą przy „Sing, sing, sing” Gene’a Krupy i „Copacabanie” Barry’ego Manilova.

W niedzielę 6 września, na zamknięcie Festiwalu, perełka z archiwów Wytwórni Filmów Oświatowych, upamiętniająca 70-lecie filmowej Łodzi. Podczas koncertu „WFO goes jazzy!” będzie można usłyszeć utwory ze ścieżek dźwiękowych filmów w wykonaniu studentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierownictwem muzycznym Witolda Janiaka i przy wsparciu wykładowców: MarkaMacieja Kądzielów.

W założeniu organizatorów wydarzenia odbędą się z udziałem publiczności, przy zachowaniu regulaminowych środków ostrożności. Tam, gdzie to możliwe, działania będą realizowane w plenerze. Koncerty i spektakle będą rejestrowane i udostępniane online.

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składa się dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w kwocie 300 tys. złotych, dotacja celowa Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 110 tys. złotych oraz środki przekazane przez sponsorów i partnerów. W tym roku będą to m.in. Rossmann, MCKB, Veolia, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz prywatni darczyńcy.

Honorowym patronatem festiwal objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczycia, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

03/09/20_czwartek

20:00      

Muzyka: DJ USEOYOTA

 

Scena plenerowa OFF Piotrkowska, Piotrkowska 138/140

21:00

Muzyka: alyona alyona

22:30

Muzyka: Superalisa

 

 

 

04/09/20_piątek

20:00

Teatr: Ginczanka. Przepis na prostotę życia

Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3

20:00

Muzyka: Niklas Paschburg

Debich Studio, Radio Łódź, Narutowicza 130

 

05/09/20_sobota

16:00

Muzyka: Potańcówka w Parku Ocalałych

Park Ocalałych

18:00

Teatr: PREMIERA / Miejskie Ziółka / Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Teatr Lalek Arlekin, Wólczańska 5

18:00

Sztuki wizualne: PREMIERA / Nie ma / Mariusz Szczygieł i Teatr Żydowski

Siostry_live performance / godz. 18.00. /

W każdym „nie ma” jest jakieś „ma”_Mariusz Szczygieł / spotkanie z publicznością / bezpośrednio po live performance

Widma/ Fotografie/ Wspomnienia_pokaz audiowizualny w przestrzeni miasta / godz. 21.00. /

Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3

20:00

Muzyka: Karaś / Rogucki

Debich Studio, Radio Łódź, Narutowicza 130

 

 

 

06/09/20_niedziela

17:00

Wydarzenie towarzyszące: Płat-ON/OFF_performatywne czytanie dramatu Antoniego Czechowa „Płatonow”

 

18:00

Sztuki wizualne: PREMIERA / Nie ma / Mariusz Szczygieł i Teatr Żydowski

Siostry_live performance / godz. 18.00. /

W każdym „nie ma” jest jakieś „ma”_Mariusz Szczygieł / spotkanie z publicznością / bezpośrednio po live performance

Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3

18:00

Teatr: PREMIERA / Miejskie Ziółka / Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Teatr Lalek Arlekin, Wólczańska 5

20:00

Muzyka: TYLKO DLA FŁ4K / WFO goes jazzy!

Debich Studio, Radio Łódź, Narutowicza 130

Zobacz również:

poniedziałek, 24 czerwca 2024

 -  Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia w swoich 15 oddziałach. więcej

Łódź
24.06.2024 - 01.09.2024 cały dzień

poniedziałek, 8 lipca 2024

 -  Warsztaty MINECRAFT w Pasażu Łódzkim

Warsztaty MINECRAFT w Pasażu Łódzkim

W dniach od 1 do 27 lip­ca za­pra­sza­my do peł­nej atrak­cji stre­fy Mi­ne­craft w Pa­sa­żu Łódz­kim! więcej

Centrum Handlowe Pasaż Łódzki (al. Jana Pawła II 30)
08.07.2024 - 13.07.2024 12:00
 -  Letnia Akademia Tańca 01.07 - 26.07 w AOIA

Letnia Akademia Tańca – Wakacyjne warsztaty taneczne dla młodzieży w AOIA

Zapraszamy na Letnie Warsztaty Taneczne dla młodzieży w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych! więcej

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (ul. Zachodnia 54/56)
08.07.2024 - 12.07.2024 12:00

środa, 10 lipca 2024

Akcja "Książka na wakacjach!"

Często zabieracie ze sobą książkę na wakacje? Jeśli tak, ta akcja jest dla Was! Nieważne czy są to małe, czy duże podróże! Uwiecznij na zdjęciu letnie chwile z książką. Zdjęcia powinny przedstawiać… więcej

10.07.2024 cały dzień

Nabór do Akademii Wolontariatu Seniora

Od 17 czerwca Regionalne Centrum Wolontariatu “Centerko” wraca z Akademią Wolontariatu Seniora, czyli przestrzenią integracji międzypokoleniowej, służącą rozwijaniu nowych zainteresowań, pasji,… więcej

10.07.2024 cały dzień
 -  Kapibary impreziary - Dzień Kapibary w Orientarium Zoo Łódź

Kapibary impreziary - Dzień Kapibary w Orientarium Zoo Łódź

Bohaterki memów świętują! Pokazowe karmienia, spotkania z opiekunami, animacje i oficjalne otwarcie ścieżki prowadzącej do bohaterek memów, które zamieszkały w łódzkim zoo. Kapibary świętują! więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
10.07.2024 09:00

W głowie się nie mieści! Film i zajęcia o emocjach w EC1

NCKF i Ulica Żywiołów zapraszają na film "W głowie się nie mieści 2" i zajęcia "W labiryncie emocji”. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
10.07.2024 09:30

Zajęcia dla seniorów w łódzkich parkach

Zachęcamy do udziału w bezpłatnych zajęciach gimnastycznych i rehabilitacyjnych z wykorzystaniem siłowni streetworkout i wagi własnego ciała, które będą realizowane w ramach Łódzkiego Budżetu… więcej

10.07.2024 09:30
Kontakt