"Fortepiany Wolności" - Tubis gra Tansmana - wydarzenie towarzyszące 10. edycji Festiwalu Soundedit

autor:

01.09.2018

"Fortepiany Wolności" to dziesięć muzycznych zdarzeń publicznych na stulecie odzyskania niepodległości. Dziesięciu świetnych pianistów, dziesięciu wybitnych kompozytorów i dokładnie dziesięć okazji, aby posłuchać najlepszej polskiej muzyki fortepianowej ostatniego stulecia w przestrzeni publicznej w Łodzi. Projekt jest sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021. Partnerem projektu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń.

fot. mat. pras. Fortepiany Wolności
Grafika promująca wydarzenie: "Fortepiany Wolności" - wydarzenie towarzyszące 10. edycji Festiwalu Soundedit
5 zdjęć
fot. mat. pras. Fortepiany Wolności
fot. mat. pras. Fortepiany Wolności
fot. mat. pras. Fortepiany Wolności
fot. mat. pras. Fortepiany Wolności
fot. mat. pras. Fortepiany Wolności
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

„Fortepian Wolności” to jednak coś więcej niż publiczne koncerty z udziałem mistrzów klawiatury: Rozali Kręc, Władysława Komendarka czy Zygmunta Krauze. To także podróż przez tyleż trudne, co ciekawe dzieje polskiej kultury ostatnich dziesięciu dekad zaklęte w partyturach wielkich kompozytorskich osobowości.

Usłyszymy zatem mazurki Szymanowskiego, czyli próbę pogodzenia tradycji narodowej z modernistycznymi aspiracjami odrodzonej Polski. Poznamy wielowymiarową osobowość słynnego Łodzianina Aleksandra Tansmana, w której inspiracje tradycją diaspory żydowskiej mieszają się z fascynacją rodzącym się właśnie amerykańskim jazzem. Przejrzystość i lekkość wczesnej muzyki Lutosławskiego cudownie uzupełni się z dziką ekspresją utworów Serockiego, a ludyczne eksperymenty brzmieniowe Krauzego - z mrocznym minimalizmem Sikorskiego. U Głowickiej klasyczny fortepian spotka się z posttechnową elektroniką, a Władysław Komendarek - legenda muzyki elektronicznej, zagra własne kompozycje, odarte z przemyślnej technologii.

Twórczą drogę Kuby Sokołowskiego przez lata określała historia nowoczesnego fortepianu jazzowego, zgłębiana i rozwijana w brooklyńkim konserwatorium School for Improvisational Music. Na mistrza wybrał sobie Szabolcsa Esztenyi, wybitnego outsidera awngardowej sceny polskiej i węgierskiej. Tenże, poczciwy instrument Chopina, zamieniał w monumentalny dzwon, egzotyczny zestaw perkusyjny albo akustyczny syntezator. 
Małgorzata Walentynowicz to nie tylko jedna z najzdolniejszych, ale też najbardziej radykalnych estetycznie oraz społecznie polskich pianistek. W słynnym już projekcie „Serie Rose” badała świat kobiecej erotyki, między innymi imitując orgazm przy pomocy samplera. Femnistyczne wątki pojawiają się również często w twórczości kompozytorki Katarzyny Głowickiej, autorki oper o Jackie Kennedy oraz o świetlanej matriarchalnej przyszłości ziemi.
Muzyczna droga Zymunta Krauzego – jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich – rozpoczęła się właśnie do fortepianu. I choć wciąż chętnie grywa on Chopina, trudno podjerzewać, by francusko-mazowiecki melancholik był jego najważniejszym mistrzem. Zygmunt Krauze gra jednak na fortepianie przy pomocy kamieni, ośmiu rąk oraz rękawic bokserskich. Lubi go też rozstrajać i traktować niczym rekwizyt teataralny. W tym szaleństwie jest metoda.

To ledwie troje z pianistów, jakich łącznie dziesięciu pojawi się w przestrzeni publicznej Łodzi. Okazja, jaką jest stulecie odzyskania niepodległości to doskonały pretekst, by bezprecedensowe młodzieńcze pomysły połączyły się z tradycją, czy wręcz klasyką. Mamy nadzieję, że projekt "Fortepiany Wolności" i prezentowane w ramach wydarzenia, wywodzące się z polskiej tradycji kompozycje, będą źródłem dumy i inspiracją do dalszych działań, nie tylko na niwie artystycznej.

"Fortepiany Wolności" będą miały swoją premierę 1 września (sobota) o godz. 16.00. W pasażu Józewskiego przy Kuferku Reymonta (Piotrkowska 137) Maciej Tubis zagra kompozycje Aleksandra Tansmanna.

Druga odsłona projektu odbędzie się dzień później, 2 września (niedziela), również o godz. 16.00, w tym samym miejscu, Adam Kośmieja wykona utwory Kazimierza Serockiego. 

Poszukiwania polskich kompozytorów przybierały w ostatnich stu latach bardzo różne formy: czysto dźwiękowe, ale też konceptualne czy polityczne, a także technologiczne. Zawsze jednak stanowiły wyraz - immanentnego polskiej kulturze nowoczesnej - wolnościowego ducha.

Główną ideą projektu "Fortepiany Wolności", jest nie tylko dostarczenie odbiorcom niezwykłych, muzycznych wrażeń, ale przede wszystkim, poprzez artystyczną podróż w czasie, odkrycie niezwykłych kart historii państwa polskiego oraz zaangażowanie szerokiej publiczności we wspólne świętowanie niepodległości. Muzyka staje się pretekstem do refleksji nad sprawami najważniejszymi: wolnością i narodową tożsamością.
I Am The Sound! - jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 10. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi! Zapraszamy na "Fortepiany Wolności".

Dodatkowe informacje:
Więcej informacji o koncercie "Tubis gra Tansmana"na facebookowym wydarzeniu.
Więcej informacji o Festiwalu na stronie internetowej i na facebookowym profilu Soundedit Festival.
Projekt "Fortepiany Wolności" jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Soundedit. Jubileuszowo, dziesiąta edycja rozpocznie się 25 października 2018 r. w Klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Wystąpią The Orb oraz Orbital. Natomiast 26 października (piątek) zagrają: zimnofalowa legenda The Opposition oraz kultowo-klubowa Morcheeba. 27 października (sobota) wystąpią: Mery Spolsky, Nosowska + Smolik i Giorgio Moroder. Tego samego dnia odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagrody "Człowieka ze Złotym Uchem".

Organizator: Fortepiany Wolności

Czas i miejsce:
1 września (sobota) 218
godz. 16.00 - 17.00
Pasaż Józewskiego przy Kuferku Reymonta 
90-437 Łódź, ul. Piotrkowska 137

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

środa, 23 kwietnia 2025

Jarmark Produktów Regionalnych w Porcie Łódź

23 kwietnia zapraszamy Was na pachnącą tradycją i smakiem edycję kultowego Jarmarku Produktów Regionalnych! więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
23.04.2025 - 27.04.2025 10:00

piątek, 25 kwietnia 2025

Komiks Game Jam 2k25 w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1

Witamy Was ponownie na kolejnej edycji Komiks Game Jamu. Powracamy jeszcze więksi niż ostatnio. Zapraszamy wszystkich chętnych twórców gier (nie ważne, czy amatorów, czy profesjonalistów) do wzięcia… więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
25.04.2025 - 27.04.2025 00:00

niedziela, 27 kwietnia 2025

Otwarcie sezonu ogródkowego na OFFie!

Zapraszamy na oficjalne otwarcie sezonu ogródkowego! więcej

OFF Piotrkowska (Łódź, ul. Piotrkowska 138/140)
27.04.2025 09:00

„Historie przyszłości" - warsztaty filmowe w NCKF EC1

8. edycja warsztatów HISTORIE PRZYSZŁOŚCI rusza już w marcu. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
27.04.2025 09:00

Dzień Ziemi z Ziemkiem na Ulicy Żywiołów EC1

Z okazji Światowego Dnia Ziemi zapraszamy Was na pełen zielonych inspiracji weekend w towarzystwie naszego Żywiołaka Ziemka. Będzie kolorowo, rodzinnie, swobodnie i bardzo… ziemiście. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
27.04.2025 10:00

Bing Na Żywo - Wielkie Urodziny w Teatrze Jaracza

Bing na Żywo – Wielkie Urodziny. więcej

Targ Jaracza (Łódź,ul. Kilińskiego 39)
27.04.2025 10:00

"Piaskowy Wilk" w Teatrze Pinokio

Spektakl na podstawie opowiadań autorstwa Åsy Lind. więcej

Teatr Pinokio w Łodzi (ul. Sienkiewicza 75/77)
27.04.2025 10:00
Kontakt