Ab ovo – z łaciny: od samego początku.
Ab ovo – to z jednej strony prezentacja dorobku od początku (czyli od roku 1986), z drugiej zaś to wielokrotne nawiązywanie do wcześniej przepracowanych tematów, rozwiązań strukturalnych czy zastosowanych materii. Co kilka lat na nowo powracają: skóra, pasek, supeł, mapa, wariacje na temat reliefów w technikach graficznych, mandale z poskładanych fontów alfabetu Strzemińskiego czy wreszcie ażury wyciętych w papierze form zaczerpniętych ze skórzanych przeplotów.
Permutacja (pojęcie matematyczne) – to ułożenie elementów zbioru skończonego w określonym porządku; także każdy z możliwych układów tych elementów. Taki właśnie jest najnowszy zestaw prac stanowiący zbiór, którego elementy ułożone są w określonym porządku - dwanaście wersji „ovo” z ich zakodowanym przesłaniem składają się na metaforyczną opowieść o wartościach, o szczęściu, pięknie, odpowiedzialności i sprawiedliwości, o przyjaźni, miłości, odwadze i dobroci, o przemijaniu, szacunku i mądrości.
Nieodłącznymi towarzyszami moich artystycznych peregrynacji były i będą reminiscencje unistycznych obrazów Władysława Strzemińskiego. Odnajduję ich ślady w moich reliefowych wariacjach, w przeplotach skórzanych pasków, w rytmach form biologicznych, w wysublimowanym kolorycie pociętej i zawiązanej w supły mapy. Po latach poszukiwań ciekawych rozwiązań fakturalnych zmierzyłam się z warsztatem graficznym. W technice goffrage’u powstały monochromatyczne, subtelne kompozycje zbudowane z wypukłych, organicznych czy kaligraficznych elementów. W odkrywaniu nowych koncepcji, w skupieniu i dyscyplinie procesu tworzenia podświadomie powracam do dziedzictwa Patrona mojej Alma Mater.
/Jolanta Rudzka Habisiak/
Jolanta Rudzka Habisiak studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) w Łodzi, gdzie w 1985 roku uzyskała dyplom w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Od 2005 roku jest profesorem zwyczajnym, kieruje Pracownią Innowacyjnego Obiektu do Wnętrza, Dywanu i Gobelinu w macierzystej uczelni. Wzięła udział w ponad 160 wystawach zbiorowych - polskich i międzynarodowych; miała 30 wystaw indywidualnych. Tworzy obiekty i instalacje, zajmuje się szeroko pojętą sztuką tkaniny artystycznej, projektowaniem dywanów, ale także wkracza w działania z pogranicza technik graficznych i autorskich. Jest laureatką prestiżowych nagród za dzieła unikatowe, ale jest także doceniana za kolekcje dywanów. Obecnie po reelekcji zasiada na stanowisku rektora ASP w Łodzi w kadencji 2016-2020.
Dodatkowe informacje:
Więcej informacji na stronie Galerii i na facebookowym wydarzeniu.
Godziny otwarcia Galerii:
Poniedziałek - piątek 11.00-18.00
Sobota 11:00-17:00
Poniedziałek i niedziela - nieczynne
Organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Czas i Miejsce:
Wernisaż: 7 grudnia (piątek) 2018, godz. 18:00-20:00
8 grudnia (sobota) 2018 - 12 stycznia (sobota) 2019
w godzinach otwarcia placówki.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Re:Medium
Galeria zainaugurowała swoją działalność 12 kwietnia 2012. Fotografia, obiekty, multimedia, design.
90-430 Łódź, ul. Piotrkowska 113
tel. +48 (42) 632 24 16
----
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
90-009 Łódź, ul. Henryka Sienkiewicza 44
http://www.mgslodz.pl/
Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.