W pierwszej połowie XIX wieku, w czasie powstawania przemysłowej Łodzi, lokalna ludność stanowiła zaledwie niewielki procent. Zdecydowana większość mieszkańców, dziś już zasiedziałych łodzian, to dawni „przybysze”. Imigranci przybywali z własną tradycją- wiejską, miejską, ziemiańską, polską lub obcego pochodzenia, którą kultywowali i przekazywali swoim potomkom. Z upływem czasu te przenikające się tradycje, obyczaje stworzyły nowy kulturowy obraz miasta...
PRELEKCJE
"Z DZIEJÓW ŁODZI: ROZWÓJ PRZEMYSŁOWY I TERYTORIALNY" - prowadzenie: Anna Łagodzińska-Pietras
Sobota 05.10.2019, godz. 14:00, czas trwania: 45 minut
Dlaczego małe rolnicze miasteczko Łódź usytuowane z dala od dużych, historycznie ukształtowanych miast stało się prężnie działającym miastem, a nawet istotnym ośrodkiem przemysłowym na ziemiach polskich? Co przyciągało rzesze ludzi z różnych warstw społecznych, kultur i wyznań do osiedlenia się w peryferyjnie położonym miasteczku? Jak Łódź przemieniła się z osady fabrycznej w wielkomiejskie centrum?
"UBIORY MIESZKAŃCÓW ŁODZI OD POŁOWY XIX WIEKU DO KOŃCA LAT 50. WIEKU XX JAKO PRZYKŁAD IDENTYFIKACJI SPOŁECZNEJ, WYZNANIOWEJ" - prowadzenie: Beata Cholewa-Mazurowska
Sobota 12.10.2019, godz. 14:00, czas trwania: 45 minut
Jak to było być modną/modnym w Łodzi w XIX i XX wieku? Jak ubierały się robotnice łódzkie do pracy, a jak na niedzielną potańcówkę? Czy wszystkie żydówki nosiły peruki i goliły głowy po wyjściu za mąż? Czy nauczycielki mogły zakładać kolorowe suknie? Dlaczego w mieszkaniach eleganckich mieszczanek często dominował zapach terpentyny? Gdzie kupowano ubiory gotowe oraz w jaki sposób powstawały kreacje wykonywane własnoręcznie. Czy istniały second handy w XIX i początkach XX wieku i kto był ich klientem? Jak radzono sobie w czasach PRL-u, aby wyglądać modnie i atrakcyjnie?
"ZE STAREGO ALBUMU ŁODZIANINA – ZARYS HISTORII FOTOGRAFII"- prowadzenie: Beata Kamińska
Sobota 19.10.2019, godz. 14:00, czas trwania: 45 minut
Gdzie w dawnej Łodzi znajdowały się zakłady fotograficzne? Na czym polegała praca fotografa - artysty? Czy łodzianie chętnie się fotografowali i dlaczego chętnie odwiedzali fotograficzne atelier? W trakcie spotkania zaprezentowane zostaną archiwalne zdjęcia portretowe ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, opowiemy też o tym, jak stare fotografie wykorzystują w pracy historycy i dlaczego są do dzisiaj tak ważnych źródłem wiedzy o kulturze i historii naszego miasta.
WARSZTATY
"Nos po babce, wąsy po dziadku"- prowadzenie: Beata Cholewa-Mazurowska
Piątek 08.11.2019, godz. 16:30, część 1
Sobota 09.11.2019, godz. 14:00, część 2
Czas trwania: 90 minut
Opowiedz historię swojej rodziny. W albumach poszukaj starych, pożółkłych zdjęć. Kim jest ten pan w meloniku i dlaczego ma takie śmieszne wąsy? Na warsztatach, niczym detektywi będziemy starać się odszyfrować wiele znaczeń ukrytych na dawnych fotografiach, a poprzez rodzinne historie odkrywać historie miasta.
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi , ul. Ogrodowa 15, 91-065 Łódź
Organizator: Fundacja Pole Kreacji, www.polekreacji.pl
Wstęp bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy i informacje: fundacja@polekreacji.pl lub pod numerem telefonu: 603 865 064.
Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.