Libretto tego czarodziejskiego widowiska tanecznego napisała Liwia Pawłowska, muzykę z kolei skomponował Maciej Pawłowski. Historia mówi o wydarzeniach dziejących się w Krainie Dnia i Nocy, gdzie główna bohaterka, Księżniczka Dnia – tytułowa Lamaila – zostaje nagle w środku nocy obudzona przez śmiesznego stwora mieszkającego w głębinach bagna – Mr. Gulgacza. Lamaila dzięki pełni księżyca... zakochuje się w Księciu Nocy – Namadilu. Kiedy wszyscy są pewni, że ta para nigdy się już nie spotka, wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót.
Muzyka utrzymana jest w disney’owskim stylu, z dużą ilością pięknych melodii. Znaczna część materiału muzycznego została zinstrumentowana przez samego mistrza gatunku, najbardziej znanego w Polsce kompozytora muzyki baletowej – Bogdana Pawłowskiego, którego KRÓLEWNA ŚNIEŻKA od 40 lat święci triumfy na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. I wszystko wskazuje na to, że LAMAILA może zdetronizować „królową” pod względem popularności.
LAMAILA to widowisko taneczne na 70 tancerzy baletu, akrobatów i uczestników programu edukacyjnego, ale LAMAILA to również musicalowe piosenki w wykonaniu Kai Mianowanej i Martina Fitcha.
Jedna z gwiazd w gwiazdozbiorze Cassiopei o numerze RRA 01h33m21.79 +60°40'12.2'' dec 10.61 mag Cas została nazwana LAMAILA. „Jest to dosyć typowa gwiazda w gromadzie otwartej M103, wraz z którą znajduje się w odległości mniej więcej 7000 lat świetlnych od Ziemi. To gwiazda ciągu głównego o typie widmowym B3V, zatem o temperaturze kilkunastu tysięcy stopni. Taki typ widmowy ustalono w 1965 roku. Lamaila jest gwiazdą dosyć młodą, której wiek nie przekracza trzydziestu milionów lat” – mówią specjaliści z Planetarium EC-1.
Przed każdym spektaklem Astronom wprowadzi publiczność w sekrety koniunkcji planet – wydarzenia astronomicznego mającego ogromny wpływ na dalsze wydarzenia w spektaklu. Popularno-naukowy wstęp astronomiczny przygotowali pracownicy Planetarium EC-1. (mat. organizatora)