"Lena Dobrowolska & Teo Ormond-Skeaping, Scenariusze przyszłości" - Art_Inkubator - wystawa w ramach Fotofestiwal 2018

autor:

Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)

21.06.2018 - 01.07.2018

Narracja wrażliwości i adaptacji do zmian klimatu kształtuje naszą przyszłość. Projekt Future Scenarios/Wizje Przyszłości duetu Dobrowolska & Ormond-Skeaping czerpie z wniosków wyciągniętych przez artystów ze spotkań z czołowymi ekspertami, naukowcami i twórcami polityki w zakresie zmian klimatu, pochodzącymi z Wielkiej Brytanii oraz Krajów Globalnego Południa.

mat. pras. Fotofestiwal
"Lena Dobrowolska & Teo Ormond-Skeaping, Scenariusze przyszłości" - Art_Inkubator - wystawa w ramach Fotofestiwal 2018
3 zdjęcia
mat. pras. Fotofestiwal
mat. pras. Fotofestiwal
mat. pras. Fotofestiwal
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Okazuje się, że obszary szczególnie wrażliwe na skutki zmian klimatu odchodzą od narracji bezbronnych ofiar na rzecz zdeterminowanego działania i adaptacji, detronizując kraje rozwinięte z pozycji liderów w opracowywaniu i wdrażaniu strategii mających na celu ograniczenie zmian klimatu; szerzeniu wiedzy i innowacyjnych rozwiązań adaptacyjnych i zapobiegawczych; badaniach nad stratami i zniszczeniami oraz eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Państwa emitujące najmniej dwutlenku węgla do atmosfery stoją obecnie na progu całkowitej dekarbonizacji lokalnej gospodarki. Tymczasem kraje rozwinięte, ponoszące odpowiedzialność za zamiany klimatu, nie są nawet w stanie przełamać politycznego impasu, mimo że jako jedyne posiadają najnowszą technologię i kapitał niezbędne do wprowadzenia w życie reform i strategii adaptacji.

Podkreślając dominującą narrację adaptacji do zmian klimatu wraz ze zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, Dobrowolska i Ormond-Skeaping włączają widza w otwarty dialog wokół niedookreślonego kształtu przyszłości i odrzucenia fatalizmu powiązanego z wrażliwością na zmiany klimatu, który stawia poszczególne obszary w pozycji bezbronnych ofiar.

Dobrowolska i Ormond-Skeaping snują wizje przyszłości, w której wspólne wysiłki doprowadziły do cofnięcia się odczuwalnych obecnie zmian klimatu. Artyści tworzą indeks zjawisk, które mogą wystąpić na terenie krajów zarówno wrażliwych na, jak i odpowiedzialnych za zmiany klimatu, takich jak: migracja ludności, zwiększona częstotliwość klęsk żywiołowych, wzrost poziomu mórz i oceanów, kontrakty terminowe na źródła energii (tzw. futures), konflikty, stres wodny i termiczny oraz bezpieczeństwo żywnościowe.

Future Scenarios stanowi próbę przesunięcia głównego ciężaru narracji wokół zmian klimatu i wyeliminowania podziału na ofiary i sprawców. Zmiany klimatu, określone przez parę artystów mianem hiperobiektu*, przedstawione tu zostały w świetle odwiecznej walki o władzę. Podążając za myślą Dobrowolskiej i Ormona-Skeapinga, zdajemy sobie wreszcie sprawę z tego, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to zjawisko, że wszystkich nas ono dotyka, w mniejszym lub większym stopniu rzecz jasna. Każdy z nas powinien działać na rzecz ochrony środowiska, ponieważ każdy z nas przyczynia się do emisji dwutlenku węgla do atmosfery (dr Saleemul Huq).

Interdyscyplinarna platforma naukowo-artystyczna ukazuje możliwe sposoby przedstawienia zmian klimatu w fotografii i sztuce wideo. Dobrowolska i Ormond-Skeaping proponują dekolonizację przyrody (T.J. Demos) i zarazem środowiska społecznego i naturalnego. Stworzenie korzystnych warunków do życia i urzeczywistnienie wizji wspólnej przyszłości wymagają jednak ze strony ludzkości reorientacji jej poglądów, świeżego spojrzenia i otwarcia się na nowe możliwości.

Projekt Future Scenarios zrealizowano w Laos, Bangladeszu, Nepalu, Wielkiej Brytanii i Ugandzie w latach 2017-2018 dzięki uczestnictwu Leny Dobrowolskiej i Teo Ormonda-Skeapinga w rocznej rezydencji pod nazwą Culture and Climate Change: Future Scenarios Networked Residency (2016-2017). Rezydencja odbyła się dzięki wsparciu następujących organizacji: Culture and Climate Change, the Jerwood Charitable Foundation, University of Sheffield, the Open University oraz the Ashden Trust. Jej celem jest promowanie współpracy artystów z naukowcami, organizacjami pozarządowymi, twórcami polityki oraz instytucjami, których działalność skupia się wokół zmian klimatu, m.in.: the British Antarctic Survey, the Scott Polar Museum, the Tyndall Centre, the International Centre for Climate Change and Development w Bangladeszu (ICCCAD), the IIED, the UNHCR oraz the JRS.

*Hiperobiekt – termin wprowadzony przez Timothy’ego Mortona na określenie masywnych zjawisk bądź rzeczy znajdujących się poza czasem i przestrzenią, które nieustannie oddziałują na człowieka.

Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping - artyści wizualni pracujący w obszarach fotografii i filmu dokumentalnego, instalacji, interaktywnego reportażu oraz projektów badawczych. Ich kompleksowe realizacje artystyczne odzwierciedlają złożoność współczesnej rzeczywistości. Od 2012 roku, ich twórczość skupia się na temacie antropocenu i zmian klimatu.

W swoich reportażach fotograficznych i filmowych, artyści ukazują trawiącą społeczeństwo alienację oraz mechanizm i podział władzy na globalnej scenie politycznej przez pryzmat relacji między zmianą klimatu, rozwojem, zanieczyszczeniem środowiska, prawami człowieka oraz geopolityką. Ich portrety oraz zdjęcia krajobrazu i martwej natury przedstawiają zmieniający się wydźwięk kulturowy przyrody, jej potencjalną dekolonizację oraz redefinicję w epoce antropocenu. Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping realizowali projekty w Chinach, Nepalu, Bangladeszu, Ugandzie i Laos. Ich prace prezentowane były na wystawach w kraju i za granicą, m.in.: podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (2016), Fotofestiwalu (2014), Festiwalu Fotografii (2014), w Galerii Mpm (2015) oraz Fundacji Grey House (2016).

Fotofestiwal powstał w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Była to spontaniczna inicjatywa studentów i wykładowców socjologii. Od tamtej pory zmieniła się nie tylko fotografia, ale także sposoby organizowania wydarzeń kulturalnych. Zmienia się także Fotofestiwal - inaczej myślimy o programie, inaczej pracujemy, inne potrzeby mają nasi widzowie. Fotofestiwal zawsze jest jednak przestrzenią do prezentacji różnych form i rodzajów fotografii, forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie, motywacją do poszukiwania alternatywnych metod mówienia o fotografii i jej eksponowania. A przede wszystkim jest miejscem spotkań.
Tegoroczna edycja - Fotofestiwal 2018 w centrum uwagi stawia relacje łączące naturę i człowieka, włączając się tym samym w aktualną dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej. Podczas Fotofestiwalu 2018 będzie można przyjrzeć się nie tylko globalnym problemom ekologicznym oraz rozwiązaniom, które mają zapewnić przetrwanie człowieka, ale także zobaczyć samą naturę w jej nieskończonych i ciągle zadziwiających formach.
Więcej informacji na stronie Festiwalu i na facebookowym wydarzeniu.

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
Współorganizatorzy: Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi, Łódź Art Center

Czas i miejsce:
21 czerwca (czwartek) - 1 lipca niedziela 2018
Fabryka sztuki w Łodzi/ Art_Inkubator /Budynek B2 / Galeria Fabryki Sztuki /
90-365 Łódź, ul. Tymienieckiego 3
tel. + 48 (42) 207 35 70
e-mail: art_in@fabrykasztuki.org
http://www.artinkubator.com
www.fotofestiwal.com

Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

sobota, 11 stycznia 2025

„Oglądamy storczyki” – wystawa zdjęć Pani Beaty Urzędowicz

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 11 stycznia do 9 lutego 2025 r. na wystawę zdjęć Pani Beaty Urzędowicz pt. „Oglądamy storczyki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
11.01.2025 - 09.02.2025 09:00

piątek, 31 stycznia 2025

Jemy w Łodzi PIZZA FEST 2025

Jakie słowo będzie królować w lutym? Już po raz dziewiąty, razem z Łódzkim Centrum Wydarzeń zapraszamy Was na 10 dni wielkiej pizzowej uczty. więcej

31.01.2025 - 09.02.2025 00:00

poniedziałek, 3 lutego 2025

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

03.02.2025 - 07.02.2025 00:00

piątek, 7 lutego 2025

Kiermasz Winyli i Płyt CD w Pasażu Łódzkim

Ko­cha­cie mu­zy­kę? A mo­że szu­ka­cie uni­kal­nych płyt do swo­jej ko­lek­cji? Już 7 i 8 lu­te­go cze­ka na Was wy­jąt­ko­we wy­da­rze­nie – Kier­masz Wi­ny­li i Płyt CD! więcej

Centrum Handlowe Pasaż Łódzki (al. Jana Pawła II 30)
07.02.2025 09:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego pingwinka, a zapaleni łyżwiarze… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
07.02.2025 10:00
 -  "Szalone nożyczki" spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi

"Szalone nożyczki" spektakl w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę na kultową komedię „Szalone nożyczki”. więcej

Teatr Powszechny w Łodzi, Duża scena (ul. Legionów 21)
07.02.2025 11:00

Morsowanie w Orientarium ZOO Łódź

Morsowanie w Orientarium ZOO Łódź - sprawdź jak zimna jest woda w basenie słoni. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
07.02.2025 11:00

Warsztaty w Fabryce Lizaka w Galerii Łódzkiej

Poznaj tajemnice słodkiego rzemiosła i stwórz swoje dzieło. więcej

Galeria Łódzka (ul. Piłsudskiego 15/23)
07.02.2025 12:00
Kontakt