"Ludowa Historia Polski" spektakl Teatru Nowego

autor:

Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Mała scena (ul. Zachodnia 93)

17.02.2024

Historia Polski, jaką znamy, nie jest historią wszystkich. Historia Polski jaką znamy jest historią elit.

"Ludowa historia Polski" spektakl Teatru Nowego w Łodzi

Każdy zasługuje na należne mu miejsce w zapisie przeszłości tak, jak każdy zasługuje na swoje miejsce w przyszłości, która dopiero nadejdzie.

Idąc za ideą Leszczyńskiego proponujemy krytyczne spojrzenie na historię Polski jako historię wielkiego folwarku zbudowanego na wyzysku, dla korzyści tych najbardziej uprzywilejowanych, od handlu niewolnikami w państwie Mieszka I począwszy, na bezwzględnej transformacji ustrojowej 1989 roku kończąc. To, co sądzimy o historii ziem, na których przyszło nam żyć, wymaga radykalnej, krytycznej rewizji. Nie zaprojektujemy przyszłości nie uporawszy się wcześniej z bolesną, pełną sprzeczności przeszłością.

Perspektywę zaproponowaną w Ludowej historii Polski traktujemy jako historię niedokończonej emancypacji. Jako spojrzenie w przeszłość pozwalające nam dostrzec zarys rewolucji kształtującej się na naszych oczach. Znajdujemy się w momencie przełomowym. Od 1990 roku nigdy tak wielu młodych ludzi nie deklarowało się po lewej stronie politycznego spektrum, jak dzisiaj.

Należy myśleć o tworzeniu sojuszy, o tworzeniu wspólnego frontu walki o realną zmianę społeczną. Żebyśmy, parafrazując słowa Andrzeja Ledera, nie przespali kolejnej rewolucji. Ludowa historia Polski może być zapalnikiem do takiej rozmowy. A, jak mówił Bernard Marie-Koltes, nie ma rozmowy o sztuce bez rozmowy o wykluczeniu.

Piotr Pacześniak


Czas trwania: 1 godzina i 20 minut bez przerwy

Realizacja przedstawienia jest debiutem teatralnym reżysera i dramaturżki.

Spektakl realizowany w ramach projektu „Nowy i Młodzi”.

Spektakl realizowany we współpracy z Festiwalem Czterech Kultur w Łodzi


Miejsce: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi - Mała scena
ul. Zachodnia 93

Wstęp: wydarzenie biletowane

Ceny biletów: 30 - 50 zł

Bilety


Więcej informacji:

Link do wydarzenia

Profil Facebook

Profil Instagram

Zobacz również:

poniedziałek, 2 marca 2026

Różnorodne zajęcia z Miejską Strefą Kultury

Składamy się aż z 15 filii, tworząc sprawnie funkcjonującą instytucję o charakterze kulturalno-artystycznym. Pragniemy integrować, inspirować i aktywizować wszystkich mieszkańców Łodzi. Na potęgę! więcej

Łódź
02.03.2026 - 07.03.2026 00:00

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

Łódź
02.03.2026 - 06.03.2026 00:00

Nieodpłatne zajęcia dla Seniorów z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora

Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora to kolejny projekt Urzędu Miasta Łodzi, mający na celu aktywizację społeczną osób starszych w miejscu ich zamieszkania. Głównym celem projektu jest edukacja… więcej

Łódź
02.03.2026 - 06.03.2026 00:00

Dumni z Zalewajki 2026

Co roku marzec stoi u nas pod znakiem zalewajki, w tym roku zaprosimy was nie tylko na najlepszą zupę świata w wielu odsłonach, ale również na cały łódzki obiad. więcej

Łódź
02.03.2026 - 11.03.2026 00:00

Jarmark Produktów Włoskich w Porcie Łódź

Słońce Italii, aromat przypraw i smak prawdziwej włoskiej tradycji – to wszystko czeka na Was podczas Jarmarku Produktów Włoskich w Port Łódź! więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
02.03.2026 10:00

wtorek, 3 marca 2026

 -  Spektakl teatralny dla widzów 7+.

„Dzieci i ryby" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl teatralny dla widzów 7+ więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
03.03.2026 09:00
Kontakt