Wyróżnione wystąpienia dotyczyły wpływu zastosowania energooszczędnych zasilaczy komputerowych na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, mikrobiologicznego ocieplenia oraz sprawy, która idealnie podsumowuje misję konferencji: „Kto, jeśli nie my? Dylemat klimatyczny XXI wieku”.
Wobec wielu wątków, złożoności zagadnienia oraz licznych i często sprzecznych stanowisk, do programu wprowadzono także praktyczne warsztaty na temat korzystania ze źródeł naukowych. Chodzi oczywiście o umiejętność korzystania z wiarygodnych, rzetelnych narzędzi. Wspólnie budowaliśmy również kompetencje związane z wystąpieniami publicznymi. Formy i metody argumentacji są z oczywistych powodów bardzo ważne w trakcie globalnej dyskusji o jednym z najważniejszych wyzwań w ludzkiej historii.
W listopadzie 2022 r. Centrum Nauki i Techniki EC1 organizuje kolejną edycję Konferencji „Młodzi o klimacie”.
- Wyzwania dla miast w obliczu zmian klimatu;
- Wpływ zmian klimatu na różnorodność biologiczną;
- Ślad węglowy i wodny produktów "eko" i niskoemisyjnych źródeł energii;
- Innowacje w energetyce na drodze do neutralności klimatycznej;
- Wyzysk środowiska podczas działań wojennych;
- Zmiany klimatu jako wyzwanie społeczne i polityczne.
Tak jak w minionym roku, naszym celem jest stworzenie forum do dyskusji dla młodzieży i ekspertów nad tematyką zmian klimatycznych, które są największym wyzwaniem współczesności – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca Centrum Nauki i Techniki EC1 - Młodzież będzie mieć szansę na ważnych dla niej treści bazujących na wiarygodnych źródłach. Dodatkowo stawiamy na budowanie zaufania do nauki i odnoszenie się do faktów. Naukowcy dostarczają nam wielu dowodów na to, że zmiany klimatu, które obecnie obserwujemy, są spowodowane działalnością człowieka. Wierzymy, że język nauki pozwala nam zrozumieć świat i uczy nas krytycznego myślenia. Jednocześnie pokazujemy, że nawet skomplikowane zagadnienia można prezentować w przystępny dla odbiorców sposób.
W czasie konferencji trwać będzie szczyt klimatyczny COP27, nie zabraknie więc też bieżących komentarzy do dyskusji i decyzji podejmowanych na tym forum.
W Apelu Klimatycznym Naukowców koordynowanym przez WWF Polska (https://www.wwf.pl/apel-klimatyczny) czytamy:
„Słuchanie głosu nauki jest naszą jedyną szansą na dalszą - jakże piękną! - podróż przez Kosmos na statku kosmicznym Ziemia. Jednak gdy klimat zbytnio się zmieni (sorry…), statek będzie mknął nadal, już bez nas jako pasażerów. Nie mamy drugiej planety - musimy uratować tę jedyną.”
My, jako Centrum Nauki i Techniki EC1, bezwzględnie wspieramy ten apel.
Konferencja „Młodzi o klimacie 2022” została objęta honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanny Zdanowskiej oraz patronatem Fundacji WWF Polska.