Nabytki Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w roku 2018. Andrzej Grenda, Magdalena Moskwa. Wystawa w Galerii Chimera (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi)

autor:

13.09.2018 - 20.10.2018

Na wystawie w Galerii Chimera możecie Państwo obejrzeć dwa zakupione rysunki autorstwa Andrzeja Grendy, obraz Magdaleny Moskwy oraz dwie pozostałe prace artystki z kolekcji MGSŁ (z lat 2000 i 2005).

mat. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Grafika promująca wydarzenie: "Nabytki Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w roku 2018. Andrzej Grenda, Magdalena Moskwa. Wystawa w Galerii Chimera (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi)"
4 zdjęcia
mat. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
fot. mat. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
fot. mat. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
fot. mat. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

W ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”, jak również dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Łodzi, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi wzbogaciła się o kolejne prace polskich artystów: obraz olejny Magdaleny Moskwy „Bez tytułu” (2005) oraz dwa rysunki Andrzeja Grendy „Manu” (2005) i „Czekam Ciebie po północy” (2012).

Program rozbudowy kolekcji jest ściśle związany z istniejącym, zgromadzonym dotychczas zbiorem dzieł sztuki, który obejmuje prace powstałe od lat 50. XX w. do chwili obecnej. Historia gromadzenia kolekcji przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi jest jednak o wiele dłuższa. Już w 1924 roku Galeria podjęła się zadania gromadzenia dzieł sztuki współczesnej, szczególnie artystów łódzkich. Na szerszą skalę tworzenie kolekcji zainicjowano w latach 70. XX wieku dzięki Funduszowi Zamówień Plastycznych oraz dzięki darowiznom artystów.

Celem tworzenia zbioru polskiej sztuki współczesnej Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi jest dokumentowanie awangardowych tradycji Łodzi, jak również współczesnych działań łódzkiego środowiska artystycznego przez wzbogacenie posiadanych zbiorów, m.in. malarstwa i rysunku.

Andrzej Grenda (ur. 1955, Łódź)
Rysownik, grafik i malarz. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego), uzyskując dyplom w roku 1979 w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja M. Bartczaka. Jest laureatem m.in. II Nagrody na IX Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie w 2002 roku. Profesor dr hab., kierownik Pracowni Rysunku na Wydziale Grafiki i Malarstwa macierzystej uczelni.

Magdalena Moskwa (ur. 1967, Poddębice)
Malarka, fotografka, projektantka haftów, obiektów-ubrań o nieużytkowym charakterze. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi uzyskując dyplom w 1996 w pracowni malarstwa i w pracowni druku dekoracyjnego. W 1994 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a rok później II Nagrodę w Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Artystka mieszka i pracuje w Łodzi.

Dodatkowe informacje:
Więcej informacji na stronie Galerii.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Łodzi.

Organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Czas i Miejsce:
4 października (czwartek) - 20 października (sobota) 2018
w godzinach otwarcia Galerii:
wtorek - piątek 11:00 - 18:00
sobota - niedziela 11:00 - 17:00
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Chimera
90-607 Łódź, ul. Wólczańska 31
http://www.mgslodz.pl/
----
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
90-009 Łódź, ul. Henryka Sienkiewicza 44
http://www.mgslodz.pl/

Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

piątek, 24 października 2025

Park Miliona Świateł w Orientarium ZOO Łódź

Park Miliona Świateł powraca do Łodzi! Po raz kolejny magiczna iluminacja rozświetli Orientarium Zoo Łódź, zamieniając je w bajkową krainę pełną kolorów, dźwięków i fantastycznych stworzeń. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
24.10.2025 - 01.03.2026 17:00

niedziela, 23 listopada 2025

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze 23 listopada przyjmie pierwszych łyżwiarzy. Na lodowej tafli o powierzchni ponad 600 mkw będzie można ślizgać się przez 7 dni w tygodniu. Lubiana atrakcja zostanie na rynku… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
23.11.2025 - 15.02.2026 10:00

czwartek, 27 listopada 2025

"Dobre rzeczy" - świąteczny pop-up Łódź Design Festival w Manufakturze

Okres końca roku to czas obdarowywania – ale też refleksji nad tym, co naprawdę warto dawać. Wystawa pokazuje, że dobry prezent może być zarówno rzeczą, jak i gestem. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
27.11.2025 - 16.01.2026 00:00

piątek, 28 listopada 2025

13. AŻ Festiwal | Sala Koncertowa Akademii Muzycznej

28 listopada – 20 grudnia 2025. więcej

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (ul. Żubardzka 2a)
28.11.2025 - 20.12.2025 00:00

wtorek, 2 grudnia 2025

Frytkomania, czyli wyjątkowy festiwal na Fali

W grudniu, gdy George Michael znów podaruje serce nie tej, co trzeba, w Aquaparku Fala zapanuje klimat jak na nadmorskim deptaku w środku lata – wszystko za sprawą festiwalu frytek! więcej

Aquapark FALA (Łódź al. Unii Lubelskiej 4)
02.12.2025 - 23.12.2025 09:00

czwartek, 4 grudnia 2025

19. Festiwal Puls Literatury

Tegoroczny festiwal Puls Literatury odbywa się pod hasłem „Rewolucja/Obiecana”, z jednej strony odnoszącym się do Władysława Reymonta (któremu w setną rocznicę śmierci poświęcimy cały festiwalowy… więcej

Łódź
04.12.2025 - 14.12.2025 00:00

piątek, 5 grudnia 2025

Wystawa "Magia Świąt Bożego Narodzenia" w Ogrodzie Botanicznym

Zapraszamy na wyjątkową zimową wystawę, podczas której można będzie odkryć piękno ręcznie wykonanych stroików i świątecznych dekoracji z naturalnych materiałów. więcej

Ogród Botaniczny w Łodzi (ul. Krzemieniecka 36/38)
05.12.2025 - 14.12.2025 09:00

sobota, 6 grudnia 2025

Targi Boho&Art w Pasażu Łódzkim

W na­­tło­­ku rze­­czy szta­m­po­­wych i se­­ry­j­nych, ka­ż­dy z nas po­­szu­­ku­­je tych, któ­­re w pe­ł­ni odzwie­r­cie­­dla­­ją nasz cha­­ra­k­ter i odró­ż­nia­­ją nas od in­­nych. Stąd mo­­da,… więcej

Centrum Handlowe Pasaż Łódzki (al. Jana Pawła II 30)
06.12.2025 - 12.12.2025 09:00

poniedziałek, 8 grudnia 2025

Nieodpłatne zajęcia dla Seniorów z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora

Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora to kolejny projekt Urzędu Miasta Łodzi, mający na celu aktywizację społeczną osób starszych w miejscu ich zamieszkania. Głównym celem projektu jest edukacja… więcej

Łódź
08.12.2025 - 12.12.2025 00:00

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

Łódź
08.12.2025 - 12.12.2025 00:00
Kontakt