"Najmniejszy teatr świata" | spektakl familijny w AOIA

autor:

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (ul. Zachodnia 54/56)

27.10.2019

Ofertę edukacyjną AOIA przygotowujemy ze szczególną dbałością o jej poziom. „Najmniejszy teatr świata” to edukacyjny projekt teatralny, zapoczątkowany w 2017 roku w Teatrze Szwalnia (filia Poleski Ośrodek Sztuki). Służy prezentacji miniatur scenicznych, których kameralność i minimalizm spełnią priorytetową rolę budowania atmosfery i bliskiego kontaktu z widzem.

fot. mat. AOIA
Grafika promująca wydarzenie: "Najmniejszy teatr świata" | spektakl familijny w AOIA

Uczestnicząc w projekcie dzieci spotykają się z twórczością artystów (reżyserów, aktorów, tancerzy), o znaczącym dorobku artystycznym, poszukujących i rozumiejących specyfikę wartościowego teatru przeznaczonego dla małych i młodych widzów. Na program składają się trzy impresje:

  • „Królowa śniegu”  - historia odwiecznej walki dobra ze złem, opowiedziana za pomocą przedmiotów i produktów dostępnych w każdym polskim domu. 
    Reżyseria i wykonanie: Ewa Łukasiewicz.

  • „O dziewczynce, która niczego się nie bała” - miniatura sceniczna na jedną aktorkę, jedną lalkę i mroczny teatr cieni. Historia Herty - dziewczyny, która niczego się nie boi. Czy to oznacza, że jest naprawdę odważna? 
    Reżyseria: Przemysław Jaszczak 
    Tekst: Magdalena Żarnecka 
    Wykonanie: Magdalena Prochasek.

  • „Marzenka” - o dziewczynce zaklętej w smutku i monotonii dnia codziennego. Do czasu pewnej nocy, której wyrusza w senną podróż po zakątkach wyobraźni i marzeń. Czy uda jej się odzyskać dziecięcą radość, kreatywność i twórcze myślenie? 
    Reżyseria: Michał Ratajski, Emilia Biskupik.

Miniatury sceniczne składające się na Najmniejszy Teatr Świata tworzą:

  • Ewa Łukasiewicz - Absolwentka Wydziału Aktorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej. Współzałożycielka Stowarzyszenia Targowa 62 oraz współtwórczyni Teatru Szwalnia w Łodzi. Autorka licznych koncepcji warsztatowych oraz akcji teatralnych, od 10 lat badająca obszary edukacji kulturowej - łącząc tym samym pracę pedagoga, reżysera, aktorki. W działaniach tych istotne jest spotkanie oraz terapeutyczna siła teatru.

  • Emilia Biskupik – tancerka, akrobatka, choreograf, performer, ratownik medyczny. Od 2013 roku współtworzy Teatr Tańca KIJO w Łodzi, gdzie zajmuje się szeroko pojętą działalnością artystyczną, trenuje, tworzy, pracuje z młodzieżą. To jej kolebka kontakt improwizacji, od lat bowiem zgłębia zakamarki tej techniki. Zajmuje się również tańcem fizycznym, techniką tańca współczesnego, improwizacją oraz floorworkiem. Współorganizatorka FRU Festiwalu – Polskiego Festiwalu Kontakt Improwizacji w Łodzi. Zrealizowała wiele projektów oraz spektakli pełnometrażowych. Współpracuje również z Teatrem V6 w Łodzi, gdzie rozwija się w dziedzinie akrobatyki powietrznej, występuje w różnorodnych spektaklach taneczno-akrobatycznych. Nie przestaje się uczyć, bierze udział w wielu warsztatach ruchu i tańca, a zdobytą wiedzą i umiejętnościami, chętnie się dzieli. Uwielbia wszechstronność, fascynuje ją ludzkie ciało, jego możliwości i granice, a raczej ich nieustanne przekraczanie.

  • Przemysław Jaszczak - reżyser teatralny, autor adaptacji i sztuk teatralnych, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie/ Filii we Wrocławiu (2009-2014), rocznik 90. Ma na swoim koncie przede wszystkim realizacje familijne oraz młodzieżowe. Swoje spektakle najczęściej opiera o klasyczne baśnie albo współczesną dramaturgię podejmującą trudne tematy. Wyreżyserował spektakle niemal w całej Polsce, m.in. w Warszawie (Teatr Polonia, Och – Teatr, Teatr Żydowski), w Łodzi (Teatr Pinokio, Teatr Lalek Arlekin), w Poznaniu (Teatr Animacji), w Katowicach (Teatr Lalki i Aktora Ateneum), we Wrocławiu (Wrocławski Teatr Lalek), w Kaliszu (Teatr im. Bogusławskiego), w Lublinie (Teatr im. Andersena), w Zielonej Górze (Lubuski Teatr), w Wałbrzychu (Teatr Lalki i Aktora), w Jeleniej Górze (Zdrojowy Teatr Animacji), w Gorzowie Wielkopolskim (Filharmonia Gorzowska), w Gliwicach (Teatr Miejski).
    Współpracuje z norweskim Open Window Theatre w Bergen, gdzie wyreżyserował dwie produkcje. Dodatkowo realizuje swoje pomysły i wizje w teatrach offowych poruszając tematykę praw człowieka i przełamując tematy tabu. Założyciel kolektywu niezależnych twórców, grupy zadaniowej Teatr Glósoli. Laureat Nagrody w Konkursie na Sztukę Dla Dzieci i Młodzieży (2018) za tekst „Niewidzialna” (współautor z Magdą Żarnecką).

  • Magdalena Prochasek – od 2014 r. absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu. Grała m.in. na deskach Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, Teatru Scena Robocza w Poznaniu. Obecnie mieszka w Łodzi, gdzie współpracuje z Teatrem Małym oraz Teatrem Nowym im. K. Dejmka – gdzie współtworzy grupę IMPRO Atak!, grającą w pełni improwizowane spektakle.

  • Michał Ratajski - performer, pedagog, tancerz, choreograf. Absolwent kierunku Choreografia i Techniki Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Dyplomowany instruktor tańca współczesnego. Stypendysta Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Uczestnik międzynarodowej wymiany nauczycieli: kontakt improwizacji – „ECITE” oraz performerów – „100 DANCERS”.
    Założyciel Teatru Tańca i Fundacji KIJO. Współzałożyciel Akademii Kontakt Improwizacji – AKI. Pomysłodawca i organizator FRU Festiwalu (Polski Festiwal Kontakt Improwizacji) w Łodzi. Wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Kurator Sceny Tańca 77. Czynny uczestnik licznych szkoleń i festiwali międzynarodowych (Polska, Rumunia, Litwa, Izrael, Ukraina, Chorwacja, Dania, Mołdawia, Tajlandia). Laureat kilku nagród. Na co dzień związany z Łodzią. Tworząc ruch sceniczny i choreografie współpracuje z teatrami w Polsce. Nieustanny badacz – poszukiwacz. Symultanicznie student i wykładowca.

Dodatkowe informacje:
Więcej informacji na stronie AOIA.
bilety: 20.00 zł (bilet ulgowy) i 20.00 zł (bilet normalny)
-----
Kasa biletowa:
tel. +48 (42) 633 26 41, w. 16
Pokój 33 III piętro, poniedziałek-piątek 10:00-15:30
Kasa biletowa I piętro wtorek-czwartek 16.00 - 18.30 oraz pół godziny przed rozpoczęciem imprezy. Płatność tylko gotówką.

Organizator:  Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

Czas i miejsce:
27 października (niedziela) 2019, godz. 12:00
17 listopada (niedziela) 2019, godz. 12:00
27 grudnia (niedziela) 2019, godz. 15:00
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
90-403 Łódź, ul. Zachodnia 54/56 
tel. +48 (42) 633 26 41
e-mail: sekretariat@aoia.pl
http://www.aoia.pl/

Zobacz również:

poniedziałek, 28 kwietnia 2025

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

28.04.2025 - 30.04.2025 00:00

Dotknij Teatru 2025: Rewolucje w Łódzkim Centrum Wydarzeń

Piętnasta edycja Festiwalu Dotknij Teatru stawia w centrum uwagi rewolucję – nie tylko jako historyczny wstrząs, lecz także jako codzienny akt odwagi, jako gest zmiany, bunt wobec zastanego porządku i… więcej

Łódzkie Centrum Wydarzeń (ul. Zachodnia 54/56)
28.04.2025 - 29.04.2025 00:00
fotorainko_reportaz

"Doktor Nieboli" w Teatrze Piccolo

Spektakl dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych. więcej

Teatr Piccolo (Łódź, ul. Tuwima 34)
28.04.2025 10:00

Festiwal Karuzel w Manufakturze

Między 19 kwietnia a 4 maja rynek Manufaktury zamieni się w magiczny świat lat 90. – pełen kolorów, świateł i szalonych przeżyć. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
28.04.2025 12:00

Międzynarodowy Dzień Superbohatera! - warsztat plastyczny w Bibliotece WOLNOŚĆ

Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na warsztaty plastyczne poświęcone Dniu Superbohatera. więcej

Biblioteka WOLNOŚĆ (Łódź, plac Wolności 4)
28.04.2025 17:00
Kontakt