Na wystawie zaprezentowanych zostanie 21 prac – obrazów i instalacji przestrzennych, stworzonych indywidualnie oraz grupowo w czasie zajęć w Domu Dziennego Pobytu Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.
– Arteterapia opóźnia postępowanie choroby, spowalniając zanik wyuczonych w ciągu życia umiejętności. Dlatego tak ważne jest, żeby propagować tego typu sztukę, uprawianą przez osoby, które już nie pamiętają, jak się maluje, a nawet pisze – mówi Wojciech Górski, malarz i arteterapeuta, opiekun artystów.
Prace będzie można oglądać w przestrzeniach Fabryki Sztuki w klubie „NieWinni” od 16 grudnia do 20 grudnia, zaś 18 grudnia o godzinie 18.00 odbędzie się uroczyste otwarcie, w czasie którego wystąpi Jakub Onasz, muzyk Teatru Muzycznego w Łodzi, muzykoterapeuta, współpracujący z ŁTA. Wystawa prac osób chorujących na choroby otępienne to pierwsze tego typu przedsięwzięcie organizowane przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie. – Jesteśmy dumni z naszych podopiecznych i chcielibyśmy pokazać wszystkim, że pomimo choroby mogą oni tworzyć naprawdę piękne rzeczy – opowiada Maja Maciaszczyk, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, założonego przez ŁTA.
Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa, postępująca choroba mózgu o nieznanej etiologii. Jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy i spowalniać rozwój. Chorym odbiera pamięć i zdolność samodzielnego funkcjonowania, ich opiekunów często zamyka w domu i czyni bezsilnymi wobec utraty kontaktu z bliską osobą. Zadaniem ŁTA jest więc nie tylko propagowanie wiedzy na temat choroby, terapia w chorobach otępiennych czy pomoc osobom chorującym, ale również ich opiekunom.
Dom samopomocy prowadzony przez ŁTA mieści się przy ulicy Przybyszewskiego. Chorzy mają w nim zapewnioną specjalistyczną opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną i terapeutyczną. Taka kompleksowa pomoc pozwala na spowolnienie postępów choroby i wydłużenie okresu sprawności fizycznej i psychicznej. Rodzinom chorych umożliwia z kolei kontynuowanie pracy zawodowej i funkcjonowanie społeczne.
fot. mat. Fabryka Sztuki i Art_Inkubator
Fabryka Sztuki w Łodzi to centrum kreatywne, które znajduje się na obrzeżach ścisłego centrum Łodzi, na terenie XIX-wiecznych fabryk na Księżym Młynie. Działania Fabryki Sztuki koncentrują się wokół edukacji kulturalnej i artystycznej, teatru, sztuk wizualnych oraz muzyki (...). W 2014 roku, miejsce, w którym się znajdujemy, zmodernizowaliśmy i nadaliśmy mu drugą funkcję, poza kulturalno-artystyczną, inkubator przemysłów kreatywnych - Art_Inkubator. Profesjonalizacja sektora kultury i branży kreatywnej prowadzona w ramach tego projektu jest jednym z najważniejszych aspektów działalności Fabryki Sztuki w Łodzi. Na terenie znajduje się klubokawiarnia |F|O|R|M|A|T|
/Więcej informacji na facebookowym profilu./
Art_Inkubator w Fabryce Sztuki to miejsce, gdzie twórczość spotyka się z przedsiębiorczością. Fabryka Sztuki poprzez Art_Inkubator zapewnia pomoc firmom z branży kreatywnej w najtrudniejszym momencie działalności, czyli na starcie i przez pierwsze lata funkcjonowania. Inkubowane firmy mogą inicjować i rozwijać działalność korzystając z preferencyjnych warunków funkcjonowania, biur, pracowni, szkoleń.
/Więcej informacji na facebookowym profilu./
Dodatkowe informacje:
Więcej informacji o warsztacie na stronie Organizatora i na facebookowym wydarzeniu.
Organizator:
Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie
93–110 Łódź, ul. S. Przybyszewskiego 111
tel. +48 (42) 681 24 32
tel. +48 (42) 681 24 38
tel. +48 500 664 095
e-mail: tow.alzheimer@wp.pl
http://www.alzheimer-lodz.pl/index.html
Czas i miejsce:
18 grudnia (środa) 2019, godz. 18:00 - Wernisaż, godz. 18:00-21:00 (koncert Jakuba Onasza)
Wystawa czynna od 16 do 20 grudnia (poniedziałek-piątek), w godzinach otwarcia placówki
Fabryka Sztuki [Art_Inkubator]
90-365 Łódź, Tymienieckiego 3
tel. +48 (42) 646 88 65
e-mail: info@fabrykasztuki.pl
www.fabrykasztuki.org
www.artinkubator.com
www.lodzartcenter.com
www.chorea.com.pl