Słońce schowa się za Księżyc.
29 marca, warto zainteresować się zjawiskiem, jakie będzie można podziwiać na sferze niebieskiej. Otóż, co takiego się wydarzy? Nastąpi częściowe zaćmienie Słońca. Między Ziemią, a naszą dzienną gwiazdą pojawi się Księżyc, który zakryje fragment słonecznej tarczy. W Łodzi przysłoni on w fazie maksymalnej blisko 8% powierzchni jasnej gwiazdy. W naszym mieście, zjawisko rozpocznie się o godz. 11:46.5. Maksimum nastąpi o godz. 12:25.9. Słońce będzie wówczas na wysokości 41 stopni nad horyzontem, a jego prawa górna część zostanie w tym momencie najbardziej przysłonięta. Od tego momentu powierzchnia świecenia będzie się powiększała. O godz. 13.05.3 nasz naturalny satelita „opuści” tarczę Słońca.
W Polsce zjawisko będzie oczywiście przebiegało różnie. Najbardziej spektakularne wydarzenie to północno-zachodnia cześć kraju, gdzie zakrycie osiągnie wartość blisko 17 procent, natomiast delikatne zakrycie poniżej 4% to południowo-wschodnia cześć, a więc okolice Rzeszowa.
Ostatnie zaćmienie Słońca można było podziwiać w październiku 2022 roku, kiedy to Księżyc przysłonił prawie 40% powierzchni. Na kolejne musimy poczekać do 2 sierpnia 2027. Wówczas tarcza Słońca zostanie zasłonięta w ponad 30 procentach.
Warto dodać, że również w przyszłym roku – 2026 następuje zaćmienie Słońca, jednak tuż przed zachodem. Będzie ono znacznie ciekawsze, choć trudniejsze do obserwacji. Rozpocznie się 12 sierpnia około godz. 19.15, jednak Słońce będzie tylko 6 stopni nad horyzontem. Faza maksymalna będzie miała miejsce wówczas, gdy Słońce znajdzie się kilka stopni pod horyzontem. Będzie to zatem tak zwany zmierzch cywilny, a całkowite zaćmienie spowoduje znaczną zmianę w ilości światła w atmosferze, co z pewnością zostanie dostrzeżone. Na całkowite zaćmienie, które trwać będzie ponad 2 minuty trzeba się wybrać m.in. na Islandię, czy do Hiszpanii. W Polsce najdogodniejsze warunki do obserwacji to oczywiście północno-wschodnia część. Słońce będzie tam dłużej świeciło. Przy sprzyjających warunkach atmosferyczny z pewnością zobaczymy w ponad 70 procentach zakrytą jego tarczę.
Ważną rzeczą, o której nie możemy zapomnieć w czasie obserwacji takich zjawisk to odpowiednie filtry. Pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych oczu, zwłaszcza, kiedy prowadzimy obserwacje z wykorzystaniem teleskopów, czy lornetek.
Wstęp do Ogrodu po zakupieniu biletów wstępu. Stanowisko z teleskopami znajdziecie w centralnej części ogrodu, przy największym stawie, od godziny 11 do 13.