Miłość, zazdrość, nostalgia, melancholia, smutek, tęsknota - muzyka tego koncertu przeniesie odbiorcę w świat duchowych doznań i refleksji. To podróż przez południowe krajobrazy pełne wielkiej pasji, radości i beztroski, ale też samotności i egzystencjalnego smutku. To także maestria wokalna Izabeli Kopeć. Miłośnicy muzyki klasycznej docenią m.in. transkrypcje na głos utworów takich jak np. „Oblivion”, który oryginalnie skomponowany został jako utwór instrumentalny.
Gościem specjalnym będzie genialny bandoneonista, Argentyńczyk Gilberto Pereyra, założyciel
i członek wielu zespołów tangowych, który towarzyszył w trasach koncertowych legendarnej, włoskiej pieśniarce Milvie, która koncertowała z samym A. Piazzollą. Wyjątkowego argentyńskiego smaku dodadzą także wirtuozi skrzypiec i gitary klasycznej Maciej Lulek, Robert Horna, na fortepianie zagra znakomity pianista i aranżer Tomasz Filipczak, a całość dopełni ekspresyjną grą kontrabasista Wojciech Gumiński.
Artyści zaprezentują kilkanaście utworów tanga argentyńskiego, a wśród nich między innymi Vuelvo al sur, Los Pajaros perdidos, Milonga en ay Menor.
Miejsce koncertu Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina nie jest przypadkowe. W tym roku obok 30. rocznicy śmierci Astora Piazzolli przypada 40. rocznica śmierci Artura Rubinsteina. Ciekawostką jest fakt, że Astor Piazzolla poznał osobiście Artura Rubinsteina w 1941 r., odwiedzając go w jego domuw Argentynie. Polski pianista docenił oryginalność muzyki tangowej Piazzolli. Jak pisał sam Piazzolla, Rubinstein odmienił jego życie, kontaktując go z jego pierwszym nauczycielem Alberto Ginastera.
Koncert w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, pod honorowym patronatem Ambasador Argentyny i Prezydent Miasta Łodzi, będzie zatem wspaniałym hołdem złożonym dwóm wybitnym artystom.
Muzycy biorący udział w koncercie:
Izabela Kopeć - mezzosopran
Gilberto Pereyra - bandoneon
Tomasz Filipczak - fortepian
Robert Horna - gitara klasyczna
Wojciech Gumiński – kontrabas