„PROROK ILJA” - Spektakl Dyplomowy Studium Aktorskiego w Teatrze Szwalnia

autor:

Miejska Strefa Kultury: Stare Polesie - Teatr Szwalnia (Łódź, ul. Andrzeja Struga 90)

05.04.2025

Eliasz Klimowicz - oszust czy Święty? Wiemy, że był przywódcą największej sekty religijnej II RP. Zapowiadany przez niego koniec świata, stał się obietnicą zbawienia dla wielu wiernych, którzy uwierzyli w słowa proroka.

Jak działa psychologia tłumu, który dojmująco pragnie, by wydarzył się cud?

Dramat „Prorok Ilja” Tadeusza Słobodzianka to utwór inspirowany autentycznymi wydarzeniami, które działy się na Białostoczczyźnie przed II wojną światową. Opisane dużo wcześniej przez prof. Włodzimierza Pawluczuka w książce Wierszalin. Reportaż o końcu świata wydarzenia, posłużyły Słobodziankowi do stworzenia karykaturalnego, wręcz niewiarygodnego świata ukazującego stan naszej zbiorowej religijności, która mimo upływu czasu pod wieloma względami powiela typowe dla niej mechanizmy.

To próba ostrzeżenia przed uleganiem zbiorowej manipulacji - religijnej czy jakiejkolwiek innej. Od tamtych wydarzeń minęło wiele lat, nie żyją ich główni bohaterowie, jednak jest coś, co wszystkich nas łączy.

Spektakl dyplomowy Studium Aktorskiego Wyższej Szkoły Sztuki
i Projektowania w Łodzi

PREMIERA
5 i 6 kwietnia godz. 19
Wstęp wolny/ Obowiązuje rezerwacja miejsc

KOLEJNE SPEKTAKLE:
12, 13 kwietnia oraz 26, 27 kwietnia godz. 19, bilety: 30 zł

MIEJSCE :
Teatr Szwalnia ul. A. Struga 90 Łódź
Obowiązuje rezerwacja miejsc: teatrszwalnia@teatrszwalnia.pl oraz 665338171

Reżyseria, adaptacja, scenografia - Ewa Łukasiewicz

Choreografia – Daria Szymańska

Muzyka – Tomasz Krzyżanowski

Występują:
Olha Vasylyshyn, Olga Tokarska, Magdalena Szado, Dominik Starczewski, Zuzanna Błaszczyk, Zuzanna Kałęcka, Katarzyna Helińska oraz Adam Pietrzak (gościnnie).

Spektakl realizowany we współpracy z Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania w Łodzi, w tym ze studentami uczelni.

Kostiumy : Eryk Kordecki, Alicja Dynowska, Milena Stipanovic

Elementy scenografii- Marcin Wojciechowski

Projekt graficzny- Viktoria Gerasimova

Trailer do spektaklu: Dawid Znyk, Artur Fujiwara

Foto: Kajetan Kachel, Zuzanna Kerner

Specjalne podziękowania dla wykładowców uczelni: mgr Bartosz Warwas, prof. Piotr Ciepura, prof. Beata Cholewa-Mazurowska, mgr Jacek Raginis Królikiewicz, prof. Zbigniew Koszałkowski.


Więcej informacji

Teatr Szwalnia

Zobacz również:

sobota, 15 marca 2025

Wystawa fotografii Michała Lewandowskiego pt. „Jesienność” w łódzkiej Palmiarni

Serdecznie zapraszamy od 15 marca do 13 kwietnia 2025 r. na Wystawę fotografii Michała Lewandowskiego „Jesienność” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
15.03.2025 - 13.04.2025 09:00

piątek, 21 marca 2025

„Zzieleniejesz z zazdrości” Wiosna w restauracjach Manufaktury

Wraz z nadejściem wiosny Manufaktura przechodzi prawdziwą metamorfozę. Cały rynek budzi się do życia dzięki wyjątkowym dekoracjom przygotowanym przez restauratorów oraz imponującym, wielkim kwiatom,… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
21.03.2025 - 06.04.2025 00:00

poniedziałek, 24 marca 2025

TEATROPOLIS 2025 w Monopolis

Kolejna, trzecia już edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS rozpocznie się w piątek, 21 marca 2025 roku. Wielki finał organizatorzy szykują, jak zwykle, na Międzynarodowy Dzień Teatru, który w… więcej

ARTKOMBINAT Scena Monopolis (ul. Kopcińskiego 62a)
24.03.2025 - 27.03.2025 00:00

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

24.03.2025 - 28.03.2025 00:00
 -  Wolisz mieć rację czy relację?

Wolisz mieć rację czy relację? Bezpłatna konferencja służąca budowaniu dialogu w Centrum Dialogu

Fundacja 4 Kroki wraz z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zapraszają do udziału w konferencji "Wolisz mieć rację czy relację?", która odbędzie się 24 i 25 marca w przestrzeniach Centrum… więcej

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)
24.03.2025 09:00

TEATROPOLIS 2025 | ST. NICHOLAS - KATEGORIA MONODRAM w Monopolis

Krytyk teatralny w kryzysie wieku średniego zakochuje się w aktorce. W pogoni za miłością niespodziewanie spotyka wampiry. Czego się od nich nauczy? Czy zechce się od nich uwolnić? A może to wszystko… więcej

ARTKOMBINAT Scena Monopolis (ul. Kopcińskiego 62a)
24.03.2025 17:00
 -  "Uciekinierki" spektakl w Teatrze Powszechnym

"Uciekinierki" spektakl w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na spektakl "Uciekinierki" w reżyserii Jerzego Hutka. więcej

Teatr Powszechny w Łodzi, Mała scena (ul. Legionów 21)
24.03.2025 17:00
Kontakt