ON ART FILM FESTIVAL 2021

autor:

07.07.2021

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych zaprasza na FILMOWY UNDERGROUND DO POP’N’ART - wybór najlepszych i najnowszych polskich i zagranicznych filmów o sztuce

     Jeśli kino łączy w sobie wiele sztuk, to filmowe krótkie i średnie metraże intensyfikują formę przekazu, wyostrzają artystyczne środki ekspresji. Nie tylko fabuła, historia, opowieść jest tu ważna, ale jeszcze bardziej sposoby jej wyrażania. Forma często staje się treścią, narracją. To specyficzny rodzaj kina autorskiego, pozwalający odbierać „rzeczywistość” ekranową na wielu poziomach. Daleki od literackiego kina tradycyjnego, mainstreamowego. Jeśli po pandemii czujecie się zmęczeni widowiskowymi produkcjami Netflixa czy serialami HBO to polecamy absolutną nisze, zupełnie inny fascynujący, hipnotyzujący rodzaj kina, którego w większym wyborze nigdzie nie znajdziecie.

    On Art Film Festival 2021, na który zaprasza AOIA w letnie środowe wieczory lipca i sierpnia do Pop’n’Art to niepowtarzalna okazja posmakowania dokumentalnego lub animowanego kina eksperymentalnego, video artu, performance’u. Miłośnicy malarstwa, rysunku, fotografii, tańca, poezji, muzyki, rzeźby, teatru, komiksu znajdą tu coś dla siebie, podane w oryginalnej i często zaskakującej formie.

ON ART FILM FESTIVAL 2021

OPISY SHORTÓW

15.07 (czwartek) godz.20.00 Blok II

 - Bal na cześć, że młodzi ludzie nie uzbierają na emeryturę, reż. Klaudia Prabucka, 26:33, Polska

Eksperymentalny, performance, wideo-art. Satyra polityczna inspirowana internetowymi poradnikami. Wizja pokolenia, które wchodzi w dorosłość w dobie pogłębiających się kryzysów politycznych, konfliktów zbrojnych, wymierania gatunków, ocieplenia klimatu oraz…kulawego systemu emerytalnego.

- Please leave a message after the tone, reż. Risto-Pekka Blom, 11:00, Finlandia

Eksperymentalny, wideo-art. Opowieść o połączeniu, rozłączeniu i zmaganiu się z relacjami na wielu płaszczyznach.

- Out of the Folds Woman, reż. Anabella Lenzin, 5:00, USA

Eksperymentalny, video art., performance Osobista wizja kobiecości, a więc tego, co to znaczy być dziś dla reżyserki matką i imigrantką

- The Wall, reż. Tseung Yu Chin, 9:57, Taiwan

Eksperymentalny, teledysk, taniec, performance. Protest, zagrożenie, opresja. Dźwięki w tej pracy zostały nagrane podczas demonstracji ruchu studenckiego w 2014 roku na Taiwanie.

- Who Are You Pierrik Sorin?, reż. Amacrey Voslion, 8:28, Francja

Dokumentalny, rysunek, performance. Pierrick Sorin w niecodzienny sposób opowiada swoją własną historię. Artysta czasem jest zwyczajnym człowiekiem, czasem zamienia się w dziwne zwierzę lub staje się hologramem.

    Podczas 8  wieczorów od 7.07 do 25.08, w każda środę o godz. 20 (a wyjątkowo 15.07 w czwartek) w klimatyzowanym pubie kulturalnym Pop’n’Art (przestrzeni przyjaznej nie tylko z nazwy sztuce i słynnej ze znakomitego menu na Placu Wolności 6) zostaną pokazane łącznie 32 filmy: 12 polskich i 20 zagranicznych, wyprodukowanych w ostatnich dwóch latach. Przed każdym blokiem filmy zapowie Mariola Wiktor, specjalistka ds. edukacji filmowej w AOIA. Pomysłodawcą i organizatorem On Art Film Festival jest Fundacja Rozwoju Kinematografii, promująca artystyczne kino polskie i europejskie.

To już 10 edycja tego największego letniego festiwalu łączącego kino i sztukę. W tym roku festiwal odbywa się w 10 polskich miastach i towarzyszy mu konkurs międzynarodowy.

AOIA jest partnerem tego wydarzenia.

Zobacz również:

czwartek, 1 stycznia 2026

Park Miliona Świateł w Orientarium ZOO Łódź

Park Miliona Świateł powraca do Łodzi! Po raz kolejny magiczna iluminacja rozświetli Orientarium Zoo Łódź, zamieniając je w bajkową krainę pełną kolorów, dźwięków i fantastycznych stworzeń. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
01.01.2026 - 01.03.2026 17:00

piątek, 2 stycznia 2026

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze 23 listopada przyjmie pierwszych łyżwiarzy. Na lodowej tafli o powierzchni ponad 600 mkw będzie można ślizgać się przez 7 dni w tygodniu. Lubiana atrakcja zostanie na rynku… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
02.01.2026 - 15.02.2026 10:00

poniedziałek, 19 stycznia 2026

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

Łódź
19.01.2026 - 23.01.2026 00:00

Nieodpłatne zajęcia dla Seniorów z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora

Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora to kolejny projekt Urzędu Miasta Łodzi, mający na celu aktywizację społeczną osób starszych w miejscu ich zamieszkania. Głównym celem projektu jest edukacja… więcej

Łódź
19.01.2026 - 23.01.2026 00:00

Różnorodne zajęcia z Miejską Strefą Kultury

Składamy się aż z 15 filii, tworząc sprawnie funkcjonującą instytucję o charakterze kulturalno-artystycznym. Pragniemy integrować, inspirować i aktywizować wszystkich mieszkańców Łodzi. Na potęgę! więcej

Łódź
19.01.2026 - 23.01.2026 00:00

Budka Dobroczynności – Pomoc dla samotnej babci na OFF Piotrkowska

Do końca stycznia zapraszamy Was do Budki Dobroczynności na OFF Piotrkowska, więcej

OFF Piotrkowska (Łódź, ul. Piotrkowska 138/140)
19.01.2026 - 31.01.2026 10:00

wtorek, 20 stycznia 2026

"Mała syrenka" w Teatrze Lalek Arlekin

Zapraszamy na spektakl "Mała syrenka" do Teatru Lalek Arlekin! więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
20.01.2026 09:00

Bezpłatne oprowadzania z edukatorami i stoisko edukacyjne! w ZOO Orientarium Łódź

Pokazowe karmienia, spotkania z edukatorami i zwierzęta… na wyciągnięcie ręki! więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
20.01.2026 10:00

Wtorki dla Seniora w Kinie NCKF EC1

Wracają Wtorki dla Seniora w kinie NCKF! więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
20.01.2026 11:00

"Mała syrenka" w Teatrze Lalek Arlekin

Zapraszamy na spektakl "Mała syrenka" do Teatru Lalek Arlekin! więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
20.01.2026 11:30
Kontakt