Peer-to-peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce - oprowadzanie po wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi (ms2)

autor:

ms2 | Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Ogrodowa 19)

25.10.2018

Zapraszamy na specjalne oprowadzanie po wystawie „Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce” poprowadzone z perspektywy Fundacji Obszar Wspólny. Na oprowadzanie wstęp bezpłatny.

mat. pras. Muzeum Sztuki w Łodzi
Grafika promująca wydarzenie: Peer-to-peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce - oprowadzanie po wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi (ms2)
17 zdjęć
mat. pras. Muzeum Sztuki w Łodzi
mat. pras. Muzeum Sztuki w Łodzi
mat. pras. Muzeum Sztuki w Łodzi
mat. pras. Muzeum Sztuki w Łodzi
mat. pras. Muzeum Sztuki w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (17)

Podczas spaceru po ekspozycji zobaczyć będzie można zarówno prace duetów jak i liczniejszych grup, poświęcone kwestiom związanym z szeregiem współczesnych zjawisk, takich jak kultura korporacyjna i przymus produktywności, różne formy i wymiary bycia razem czy emancypacyjny potencjał niesiony przez technologię.

Podczas oprowadzania Obszar Wspólny odniesie się do kolektywności i różnych jej form, także tych spoza pola sztuki. Wspólnie z uczestnikami zastanowimy się nad motywacjami skłaniającymi różne grupy do kolektywnej pracy oraz poruszymy zagadnienie „ukrytego” kolektywnego autorstwa czy też autorstwa „rozproszonego”.

Przedstawimy również, zainicjowany przez Paula Sochackiego oraz Marię Ines Plaza Lazo, projekt „Arts of the Working Class” – wielojęzyczny magazyn o biedzie, bogactwie i sztuce, który tworzony jest wspólnotowo. Jego dystrybucja opiera się na zasadach bezpośredniej ekonomii społecznej, a pełen odbiór wymaga spotkania z innymi i wspólnego czytania. Podczas oprowadzania będzie można nabyć kopię magazynu.

Obszar Wspólny poszerza zakres interakcji łódzko-ludzkich, buduje wspólnotę wokół wydarzeń kulturalnych, koncertów, spotkań literackich, filozoficznych, muzycznych, warsztatów i wystaw.

Wystawa poświęcona duetom i kolektywom artystycznym prezentowana w Muzeum Sztuki w Łodzi przywołuje na myśl działalność grupy a.r., której wkład w zbiory stanowi trzon instytucjonalnej tożsamości muzeum i podstawę jego kolekcji. Podobnie jak współczesne kolektywy, grupa a.r. w momencie swojego powstania zrzeszała młodych, w większości trzydziestokilkuletnich artystów.

Praca grupowa w dzisiejszej sztuce opiera się na strategiach znanych od kilku dekad. Artyści pracujący razem często angażowali się i wciąż angażują w bieżące problemy społeczne i ruchy na rzecz praw człowieka, a także badają możliwości, jakie dają nowe media. Wystawa tworzy katalog współczesnych metod pracy zbiorowej, rozwijanych w większości przez pokolenie trzydziestoparoletnich artystów. Zobaczymy na niej zarówno prace duetów (Pakui Hardware, Foundland Collective i Part-time Suite) jak i liczniejszych grup (GCC, Laboria Cuboniks). Znajdziemy wśród nich kolektywy zawiązane w konkretnym celu, grupy adaptujące formułę zespołów muzycznych, nawiązujące do modeli pracy w biznesie czy łączące osoby zawodowo zajmujące się różnymi dziedzinami.

Wystawa została podzielona na trzy rozdziały (PRACA/WYDAJNOŚĆ/PRZYSZŁOŚĆ – INTERNET/AFEKT/BYCIE RAZEM – TECHNOLOGIA/EMANCYPACJA/MIGRACJA) poświęcone kwestiom związanym z szeregiem współczesnych zjawisk, takich jak kultura korporacyjna i przymus produktywności (BNNT), różne formy i wymiary bycia razem (LaBeouf, Rönkkö & Turner) czy emancypacyjny potencjał niesiony przez technologię.

Tytuł ekspozycji odnosi się do metody bezpośredniej komunikacji w sieci komputerowej, która zainspirowała nowe strategie ludzkiej interakcji, odmienne od scentralizowanych struktur społecznych. Infrastruktura peer-to-peer, zastępując pośrednika technologiami cyfrowymi, wykorzystywana jest dziś przez tzw. ekonomię współpracy w sektorze usług (np. Uber, BlaBlaCar i Airbnb) czy finansów (np. bitcoin). Zarówno artystyczne praktyki kolektywne, jak i infrastruktura peer-to-peer opierają się na samozarządzaniu i samoorganizacji, dzięki którym możliwe jest tworzenie alternatyw wobec struktur korporacyjnych i głównych nurtów polityki.

Artyści i artystki: BNNT, Foundland Collective, GCC, Calla Henkel & Max Pitegoff, Laboria Cuboniks, LaBeouf, Rönkkö & Turner, NON Worldwide, Pakui Hardware, Part-time Suite oraz Dom Mody Limanka

Dodatkowe informacje:
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce”.
Więcej informacji o oprowadzaniu na stronie Muzeum i na facebookowym wydarzeniu.
Na oprowadzanie wstęp bezpłatny.
Więcej informacji o wystawie na stronie Muzeum i na facebookowym wydarzeniu.
Kurator: Agnieszka Pindera
Projekt ekspozycji: Matosek/Niezgoda
Projekty graficzne: POSTNOVIKI
Bilet normalny: 15 PLN/ Bilet ulgowy: 8 PLN
Bilet dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 roku życia: 1 PLN
Bilety dostępne przez stronę.

Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi i Obszar Wspólny

Czas i miejsce:
25 października (czwartek) 2018, godz. 17:00-18:30

Wystawa czynna:
8 czerwca (piątek) 2018 - 28 października (niedziela) 2018
poniedziałek: nieczynne
wtorek: 10.00 - 18.00 
środa - niedziela: 11.00 - 19.00
ms² - przestrzeń wystawy
91-065 Łódź, ul. Ogrodowa 19
tel. +48 (42) 633 97 90
e-mail: ms2@msl.org.pl
----
Muzeum Sztuki w Łodzi
ms1, 90-734 Łódź, Więckowskiego 36
ms2, 91-065 Łódź, Ogrodowa 19
www.msl.org.pl

Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.

Powiązane pliki

Zobacz również:

środa, 31 lipca 2024

W głowie się nie mieści! Film i zajęcia o emocjach w EC1

NCKF i Ulica Żywiołów zapraszają na film "W głowie się nie mieści 2" i zajęcia "W labiryncie emocji”. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
31.07.2024 09:30
 -  Letnie Twórcze Warsztaty w Parku Abramowskiego!

Letnie Twórcze Warsztaty w Parku Abramowskiego!

Zapraszamy na „Letnie Twórcze Warsztaty w Parku Abramowskiego!”, organizowane przez Fabrykę Sztuki w Łodzi i Teatr CHOREA. Mamy dla Was mnóstwo bezpłatnych atrakcji, które uprzyjemnią wakacyjny czas. więcej

Pasaż Abramowskiego w Łodzi
31.07.2024 10:00
 -  Lato z Penélope Cruz w Kinie Charlie

Lato z Penélope Cruz w Kinie Charlie

Królowa europejskiego kina powraca na nasze ekrany! Polecamy wyjątkowy przegląd filmów z udziałem Penelope Cruz, jednej z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych aktorek współczesnej… więcej

Kino Charlie (Łódź, ul. Piotrkowska 203/205)
31.07.2024 12:00
 -  Letnie warsztaty dla dzieci w Muzeum Pałac Herbsta

Letnie warsztaty dla dzieci w Muzeum Pałac Herbsta

Spędzacie wakacje w mieście i szukacie letnich atrakcji? więcej

Muzeum Pałac Herbsta (Łódź, ul. Przędzalniana 72)
31.07.2024 12:00
 -  Wakacje pełne bajek w Muzeum Kinematografii

Wakacje pełne bajek w Muzeum Kinematografii

Wakacje spędzasz w mieście? A może wybierasz się do Łodzi na weekend? Każdy powód jest dobry, by skorzystać z wakacyjnej oferty przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi! więcej

Muzeum Kinematografii w Łodzi (Łódź, plac Zwycięstwa 1)
31.07.2024 14:00
Kontakt