Z okazji 130. rocznicy pierwszego pokazu kinematografu braci Lumière zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Kino Polonia śladami urządzeń technicznych, które znajdują się na ekspozycji. W towarzystwie filmoznawcy i eksperta od techniki filmowej Iwo Sulki zobaczymy, jak zmieniały się narzędzia pracy filmowców i jak nowe techniki wpływały na metody realizacji filmów.
Zwieńczeniem będzie zwiedzanie wyjątkowej czasowej ekspozycji „130 lat kina. Kinematograf i pierwsze filmy braci Lumière w NCKF” oraz prezentacja repliki kinematografu, eksponatu unikatowego w skali światowej. Towarzyszyć mu będzie dziesięć filmów z pierwszego komercyjnego pokazu filmowego braci Lumière w Grand Café w Paryżu w 1895 roku. Oprowadzanie będzie jedną z ostatnich okazji do zobaczenia ekspozycji przed jej zamknięciem.
25 stycznia (niedziela), godz. 11:00
Miejsce: Narodowe Centrum Kultury Filmowej
Bilet: w ramach biletu na wystawę „Kino Polonia”
Zapraszamy wszystkich miłośników kina, historii i technologii – to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak narodziło się kino

