Spacer śladami bohaterów książki „Łódź. Ziemia wymyślona" | 602. Urodziny Łodzi (Start: Biblioteka Wolność)

autor:

Pasaż Róży (Łódź, ul. Piotrkowska 3)

27.07.2025

Gdzie narodziła się Łódź? – spacer śladami Władysława Reymonta, Staśka Poznańskiego, Ślepego Maksa i Majstra Kukuły

Start: obok Biblioteki Wolność, 27 lipca godz. 13:30

Serdecznie zapraszamy na spacer śladami bohaterów książki „Łódź. Ziemia wymyślona", czyli wędrówkę do miejsc, gdzie narodziła się Łódź, a raczej – gdzie narodziły się Łodzie! Każda postać miała bowiem „swoje" miasto.

Początek wędrówki wyznaczy plac Wolności, czyli serce Nowego Miasta, które dało początek przemysłowej Łodzi. Jej rozwój obrazuje imperium rodziny Poznańskich na ulicy Ogrodowej, miejsce budowy fabrykanckiej fortuny i robotniczych barykad.
Kolejne kroki zaprowadzą nas do zaginionego kwartału Starego Miasta, dawnej dzielnicy żydowskiej i niezrealizowanego marzenia o idealnym, socjalistycznym mieście.
Idąc ulicą Wschodnią, miniemy tajną drukarnię „Robotnika", gdzie stało niegdyś „Kokolobolo" – ulubiony lokal łódzkiego gangstera Menachema Bornsztajna, a także pusty plac po kamienicy, w której pomieszkiwał Reymont, pracujący nad „Ziemią Obiecaną".
Spacer zakończy się na ulicy Włókienniczej – kontrowersyjnej ikonie łódzkiej rewitalizacji.

Prowadzenie: Błażej Ciarkowski – architekt, historyk sztuki i pisarz, autor książek „Danuta i Daniel Olędzcy. Architektura na miarę możliwości”, „Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u”, „Miastoprojektanci: łódzcy architekci w czasach PRL-u”, „Łódź, która nie powstała” oraz „Łódź. Ziemia wymyślona”.


Dom Literatury w Łodzi

Zobacz również:

czwartek, 1 stycznia 2026

Park Miliona Świateł w Orientarium ZOO Łódź

Park Miliona Świateł powraca do Łodzi! Po raz kolejny magiczna iluminacja rozświetli Orientarium Zoo Łódź, zamieniając je w bajkową krainę pełną kolorów, dźwięków i fantastycznych stworzeń. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
01.01.2026 - 01.03.2026 17:00

piątek, 2 stycznia 2026

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze 23 listopada przyjmie pierwszych łyżwiarzy. Na lodowej tafli o powierzchni ponad 600 mkw będzie można ślizgać się przez 7 dni w tygodniu. Lubiana atrakcja zostanie na rynku… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
02.01.2026 - 15.02.2026 10:00

poniedziałek, 19 stycznia 2026

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

Łódź
19.01.2026 - 23.01.2026 00:00

Nieodpłatne zajęcia dla Seniorów z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora

Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora to kolejny projekt Urzędu Miasta Łodzi, mający na celu aktywizację społeczną osób starszych w miejscu ich zamieszkania. Głównym celem projektu jest edukacja… więcej

Łódź
19.01.2026 - 23.01.2026 00:00

Różnorodne zajęcia z Miejską Strefą Kultury

Składamy się aż z 15 filii, tworząc sprawnie funkcjonującą instytucję o charakterze kulturalno-artystycznym. Pragniemy integrować, inspirować i aktywizować wszystkich mieszkańców Łodzi. Na potęgę! więcej

Łódź
19.01.2026 - 23.01.2026 00:00

Budka Dobroczynności – Pomoc dla samotnej babci na OFF Piotrkowska

Do końca stycznia zapraszamy Was do Budki Dobroczynności na OFF Piotrkowska, więcej

OFF Piotrkowska (Łódź, ul. Piotrkowska 138/140)
19.01.2026 - 31.01.2026 10:00

wtorek, 20 stycznia 2026

"Mała syrenka" w Teatrze Lalek Arlekin

Zapraszamy na spektakl "Mała syrenka" do Teatru Lalek Arlekin! więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
20.01.2026 09:00

Bezpłatne oprowadzania z edukatorami i stoisko edukacyjne! w ZOO Orientarium Łódź

Pokazowe karmienia, spotkania z edukatorami i zwierzęta… na wyciągnięcie ręki! więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
20.01.2026 10:00

Wtorki dla Seniora w Kinie NCKF EC1

Wracają Wtorki dla Seniora w kinie NCKF! więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
20.01.2026 11:00

"Mała syrenka" w Teatrze Lalek Arlekin

Zapraszamy na spektakl "Mała syrenka" do Teatru Lalek Arlekin! więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
20.01.2026 11:30
Kontakt