Szczepan Twardoch "BYK" na Scenie Monopolis

autor:

ARTKOMBINAT Scena Monopolis (ul. Kopcińskiego 62a)

26.04.2024

„Byk” na podstawie tekstu Szczepana Twardocha to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny autora bestsellerowych powieści m.in „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”.

Szczepan Twardoch "BYK" na Scenie Monopolis

Bohaterem monodramu jest Robert Mamok (na scenie Robert Talarczyk), który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Wyreżyserowany przez Talarczyka i Twardocha obraz to opowieść o mężczyźnie w kryzysie, który mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą. 

Reżyserzy do współpracy zaprosili twórcę prestiżowych scenografii filmowych („Ida”, „Zimna Wojna”, „Jesteś bogiem”, „W ciemności”), Marcela Sławińskiego oraz kompozytora Aleksandra Nowaka, autora muzyki operowej m.in. do „ahat ilī – Siostra bogów” (libretto: Olga Tokarczuk), „Drach. Dramma per musica”, „Pokora. Dramma giocoso” (libretta: Szczepan Twardoch). 

Prapremiera sztuki „Byk” odbyła się 19 marca 2022 na Scenie Malarnia w STUDIO teatrgalerii w Warszawie. Spektakl jest produkcją STUDIO w koprodukcji z Fundacją Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i w partnerstwie z Teatrem Korez. „Byk” został wydany w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego w kwietniu kwietnia 2022. 

Spektakl "BYK" cieszył się szczególnym zainteresowaniem publiczności podczas I edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS, dlatego specjalnie dla widzów sceny Monopolis zaprosiliśmy twórców jeszcze raz.

Spektakl spotkał się z bardzo dobrym odbiorem widzów i krytyki. W przygotowywanym przez miesięcznik „Teatr” zestawieniu „Byk” został wymieniony aż trzykrotnie: jako najlepsza nowa polska sztuka, rola Roberta Talarczyka jako najlepsza rola męska, a Marcel Sławiński jako twórca w kategorii najlepsza scenografia. 

REALIZATORZY: 

TEKST: Szczepan Twardoch 

REŻYSERIA: Robert Talarczyk, Szczepan Twardoch 

SCENOGRAFIA: Marcel Sławiński MUZYKA: Aleksander Nowak 

OBSADA: Robert Talarczyk 

Prapremiera 19 marca 2022 | WARSZAWA / Teatr Studio 

Premiera śląska 26, 27 marca 2022 | KATOWICE / Teatr Korez 

GŁÓWNY PRODUCENT: STUDIO teatrgaleria 

KOPRODUCENCI: Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański”, Teatr Łaźnia Nowa, Instytut im. Jerzego Grotowskiego 

PARTNER: Teatr Korez   


Bilety

Link do wydarzenia

Profil Facebook Monopolis

Profil Facebook ArtKombinat Scena Monopolis

Zobacz również:

czwartek, 1 stycznia 2026

Park Miliona Świateł w Orientarium ZOO Łódź

Park Miliona Świateł powraca do Łodzi! Po raz kolejny magiczna iluminacja rozświetli Orientarium Zoo Łódź, zamieniając je w bajkową krainę pełną kolorów, dźwięków i fantastycznych stworzeń. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
01.01.2026 - 01.03.2026 17:00

piątek, 2 stycznia 2026

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze 23 listopada przyjmie pierwszych łyżwiarzy. Na lodowej tafli o powierzchni ponad 600 mkw będzie można ślizgać się przez 7 dni w tygodniu. Lubiana atrakcja zostanie na rynku… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
02.01.2026 - 22.02.2026 10:00

poniedziałek, 19 stycznia 2026

Ferie zimowe w Hopa Lupa | Nowa Sukcesja

Szukasz pomysłu na aktywne i pełne emocji ferie dla Twojego dziecka? więcej

Nowa Sukcesja (Łódź, al. Politechniki 1)
19.01.2026 - 01.03.2026 10:00

poniedziałek, 16 lutego 2026

Różnorodne zajęcia z Miejską Strefą Kultury

Składamy się aż z 15 filii, tworząc sprawnie funkcjonującą instytucję o charakterze kulturalno-artystycznym. Pragniemy integrować, inspirować i aktywizować wszystkich mieszkańców Łodzi. Na potęgę! więcej

Łódź
16.02.2026 - 22.02.2026 00:00

„Miasta dla ludzi” – wystawa Łódź Design Festival na Dworcu Łódź Fabryczna

Spójrz na miasto z perspektywy codziennych doświadczeń. Poprzez proste sceny i opisy Łódź Design Festival zachęca do empatycznego myślenia o przestrzeni wspólnej – jako środowisku funkcjonowania osób… więcej

Dworzec Łódź Fabryczna (Plac Bronisława Sałacińskiego 1)
16.02.2026 - 28.02.2026 00:00

niedziela, 22 lutego 2026

ZBUDUJ Z NAMI SŁONIA ALEKSANDRA Z KLOCKÓW LEGO w Orientarium ZOO Łódź

Kreatywna ścieżka edukacyjna dla najmłodszych już wkrótce w sercu łódzkiego ogrodu zoologicznego. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
22.02.2026 09:00

Targi FERMA w Expo Łódź

Targi FERMA w Expo Łódź – największe w Polsce wydarzenie dla branży hodowlanej już 20–22 lutego. więcej

Hala EXPO Łódź (al. Politechniki 4)
22.02.2026 10:00

OGRÓD BEZ TAJEMNIC Przyrodnicze spacery po Ogrodzie Botanicznym

Raz w miesiącu, od lutego do listopada, zapraszamy miłośników spacerów po Botaniku na niedzielne, przyrodnicze wycieczki z przewodnikiem. Będziemy odkrywać tajemnice świata roślin, przyglądać się… więcej

Ogród Botaniczny w Łodzi (ul. Krzemieniecka 36/38)
22.02.2026 11:00

Magiczny Pałac Scheiblera - Muzeum Kinematografii

Jako CTKM już od 5 lat organizujemy oprowadzanie po wyjątkowych muzeach w Łodzi. Tym razem spotkamy się w Pałacu Scheiblera, w którym znajduje się Muzeum Kinematografii. więcej

Muzeum Kinematografii w Łodzi (Łódź, plac Zwycięstwa 1)
22.02.2026 11:30
 -  „Wielki zły lis" w Teatrze Lalek Arlekin

„Wielki zły lis" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl teatralny dla widzów od 5. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
22.02.2026 12:00
Kontakt