"Sztuka bez Granic: Głosy Wspólne" Warsztaty Autism Team w Łódzkim Centrum Wydarzeń

autor:

Łódzkie Centrum Wydarzeń (ul. Zachodnia 54/56)

05.11.2025

Projekt „Sztuka bez Granic: Głosy Wspólne” to cykl warsztatów, prezentacji spektakli i koncertu finałowego poświęconego sztuce włączającej i idei twórczej różnorodności. Projekt tworzy przestrzeń spotkania i współpracy pomiędzy artystami, pedagogami teatru, osobami z niepełnosprawnościami oraz wszystkimi, którzy wierzą, że sztuka jest językiem, który stwarza możliwość wzajemnego doświadczania i rozwoju.

Neuroróżnorodność oraz sztuka i twórczość osób rozwijających się w spektrum autyzmu. Warsztat w oparciu o doświadczenia Klubu Świadomej Młodzieży Fundacji Autism Team.  

Zakres: 

-pojęcie inkluzji i włączenia 

-definicja neuroróżnorodności, w tym spektrum autyzmu 

-studium przypadku samorzecznika - Neroróżnorodny JA 

-teatralne inspiracje - kierunkowskaz w inkluzji.

Prowadzenie: Sylwia Kowalska i Jan Gawroński

Sylwia Kowalska

Współtwórczyni  Fundacji Autism Team oraz  Inicjatywy Obywatelskiej Chcemy Całego Życia, w których działa społecznie na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz aktywna członkini Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, która współpracuje z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Biurem Rzeczniczki Praw Dziecka.

Działaczka na rzecz środowiska rodzin osób z autyzmem. Współinicjatorka ruchu rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Inicjatorka i koordynatorka ogólnopolska Klubu Świadomych Rodziców. Inicjatorka działań wspierająco – wytchnieniowych dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami – „Otulacz Rodzicielski” oraz szkoleń „Niezbędnik systemowy rodzica dziecka z niepełnosprawnością”.

Współorganizatorka przestrzeni wolności w byciu sobą:  Klubu Świadomej Młodzieży, który zrzesza młodzież w spektrum autyzmu oraz współautorka licznych kampanii społecznych promujących samorzecznictwo, m.in. : JESTEM – MOGĘ – BĘDĘ!, „Inkluzja NIE Iluzja – Obywatelskość. Partycypacja. Samostanowienie”.

Jan Gawroński

Dziewiętnastolatek w spektrum autyzmu i z milionem innych zalet. Samorzecznik, społecznik, działa w Fundacji Autism Team,  Inicjatywie Obywatelskiej „Chcemy całego życia!” oraz Inicjatywie „Nasz Rzecznik”.

Ekspert - Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka – Moniki Horna-Cieślak.

Pomysłodawca i organizator Klubu Świadomej Młodzieży, który zrzesza młodzież w spektrum autyzmu. Jeden z bohaterów książki pt. Young Power 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat oraz „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” autorstwa Justyny Sucheckiej.

 Laureat nagrody „Młody Człowiek bez barier” (2022 r.), nagrody „ALE KLASA 2023” za wspieranie dzieci i dorosłych w spektrum autyzmu (2023 r.) oraz nagrody „PEŁNIA ŻYCIA” za całokształt działań na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami (2025 r.)

Interweniuje wszędzie tam, gdzie łamane są prawa osób z niepełnosprawnościami. Inicjator i propagator akcji „Ciche brawa”,  „Stop głośnym dzwonkom w szkołach!”

Koordynator akcji społecznej Jestem-Mogę-Będę, której celem jest promocja samorzecznictwa dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz inicjator Lekcji Różnorodności. Pomysłodawca i współtwórca kampanii społecznych „Jestem bądź ze mną”, „Nasze prawa to podstawa”, „Szkoła przyjazna dla autyzmu”, „STOP PRZEMOCY! #przyjaźniedlaautymu”; „Moce strony wzmacniać, słabe chronić”

Lokalizacja: Łódzkie Centrum Wydarzeń – Sala Balkonowa, Zachodnia 54/56

Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza Google:
Formularz zgłoszeniowy – warsztaty


Projekt został objęty wsparciem w ramach  Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności (KPO) finansowany ze Środków Unii Europejskiej #NextGeneration. 

Zobacz również:

czwartek, 1 stycznia 2026

Park Miliona Świateł w Orientarium ZOO Łódź

Park Miliona Świateł powraca do Łodzi! Po raz kolejny magiczna iluminacja rozświetli Orientarium Zoo Łódź, zamieniając je w bajkową krainę pełną kolorów, dźwięków i fantastycznych stworzeń. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
01.01.2026 - 01.03.2026 17:00

piątek, 2 stycznia 2026

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze 23 listopada przyjmie pierwszych łyżwiarzy. Na lodowej tafli o powierzchni ponad 600 mkw będzie można ślizgać się przez 7 dni w tygodniu. Lubiana atrakcja zostanie na rynku… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
02.01.2026 - 15.02.2026 10:00

poniedziałek, 19 stycznia 2026

Ferie zimowe w Hopa Lupa | Nowa Sukcesja

Szukasz pomysłu na aktywne i pełne emocji ferie dla Twojego dziecka? więcej

Nowa Sukcesja (Łódź, al. Politechniki 1)
19.01.2026 - 01.03.2026 10:00

piątek, 30 stycznia 2026

Jemy w Łodzi PIZZA FEST 2026

To już 10 edycja wydarzenia! W lutym w Łodzi znów będzie królowała PIZZA! więcej

Łódź
30.01.2026 - 08.02.2026 00:00

sobota, 31 stycznia 2026

Śmigaj na łyżwach w Porcie Łódź

W trakcie ferii od 31 stycznia do 15 lutego. Lodowisko w Porcie Łódź czynne codziennie od 10:00 do 21:00. więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
31.01.2026 - 15.02.2026 10:00

poniedziałek, 2 lutego 2026

Ferie zimowe w łódzkiej Palmiarni

W dniach od 2 do 15 lutego 2026 roku, podczas ferii zimowych, Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza grupy szkolne oraz dzieci i młodzież w ramach zwiedzania indywidualnego na wycieczki, prelekcje… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
02.02.2026 - 15.02.2026 09:00

Dodatkowe pokazowe karmienia – codziennie coś wyjątkowego podczas ferii w ZOO Orientarium Łódź

W czasie ferii zimowych na gości czeka wyjątkowa atrakcja w postaci dodatkowych karmień pokazowych, które pozwolą jeszcze bliżej poznać fascynujący świat zwierząt. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
02.02.2026 - 13.02.2026 12:45

niedziela, 8 lutego 2026

Piracka przygoda - Poszukaj skarbów razem z nami w ZOO Orientarium Łódź

Zapraszamy Was 7–8 lutego do Orientarium ZOO Łódź, które zamieni się w prawdziwą kryjówkę piratów i zaginionych skarbów. Przygotowaliśmy wyjątkowy, piracki event dla wszystkich miłośników przygód i… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
08.02.2026 09:00

Zimowa Strefa Gościnności w Manufakturze

Zimowa zabawa, sportowe wyzwania i regionalne przysmaki – 7 i 8 lutego na rynku Manufaktury pojawi się Małopolska Strefa Gościnności z Radiem Eska. Organizatorzy zapowiadają aktywności dla dzieci i… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
08.02.2026 10:00

Gra Muzealna Odszukaj Artefakt w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Gra dostępna w dwa weekendy Ferii Zimowych w godzinach otwarcia muzeum. więcej

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Muzeum przy Gdańskiej 13
08.02.2026 10:00
Kontakt