6 października, godz. 17.00, 18.00, 19.00
„Tsunami tendenko” – instalacja performatywna // wydarzenie towarzyszące
wstęp wolny – obowiązuje rezerwacja wejściówek
„Tsunami tendenko” to próba wydobycia wspomnień w postaci pojedynczych zmysłów – zapamiętanych zapachów, obrazów zapisanych przez oko, dźwięków, smaków, ale także faktur, uczucia w ciele na samą myśl o TYM. Przerażającym żywiole, który wzbudza tak wielki strach, że od samego początku przygotowuje się ciało na możliwość ucieczki, opuszczenie domu i bliskich.
Poruszenie tego, co jest pomiędzy słowami, co skrywa milczenie, a może co ochrania? Spotkanie na poziomie bolesnej traumy, próba współodczuwania i zrozumienia. Bycia z drugim człowiekiem mimo wszystko. Mimo milczenia, mimo smutku, na przekór wyrytym w ciele słowom: tsunami tendenko.
Instalacja performatywna inspirowana jest reportażem Katarzyny Boni „Ganbare! Warsztaty umierania”, poruszającym temat potrójnej tragedii, która dotknęła Japonię 11 marca 2011 roku – trzęsienia ziemi, tsunami i wybuchu elektrowni w Fukushimie.
Swoimi opowieściami dzielą się: Miwa Tajima, Patrycja Świeczkowska i Norihisa Miyagi
Koncepcja, realizacja, narracja: Katarzyna Skręt
Wideo: Norihisa Miyagi, Łukasz Cieślak, found footage
Instalacja performatywna „Tsunami tendenko” została dofinansowana w ramach projektu Dotknij Teatru 2017.
Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc: promocja@teatrszwalnia.pl i 696 287 352. Zgłoszenia przyjmujemy od 18 do 30 września.
***
Organizatorzy: Stowarzyszenie Targowa 62/ Teatr Szwalnia, Poleski Ośrodek Sztuki
Partner: Zjadliwości - kuchnia roślinna
Patroni medialni: Kultura Dostępna, e-teatr.pl, Didaskalia – Gazeta Teatralna, Miesięcznik Teatr, Teatr dla Was, Magazyn Teatralny „Teatralia”, TVP 3 Łódź, Radio Łódź, Plaster Łódzki
Przegląd szwalnia.DOK2 realizowany jest ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.
Pełen program przeglądu dostępny na stronie www.teatrszwalnia.pl