TEATROPOLIS 2025 w Monopolis

autor:

ARTKOMBINAT Scena Monopolis (ul. Kopcińskiego 62a)

24.03.2025 - 27.03.2025

Kolejna, trzecia już edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS rozpocznie się w piątek, 21 marca 2025 roku. Wielki finał organizatorzy szykują, jak zwykle, na Międzynarodowy Dzień Teatru, który w tym roku wypada w czwartek, 27 marca.

Tegoroczny festiwal będzie gościł artystów, którzy wystąpią w dwóch kategoriach: Monodram oraz Mała Forma Teatralna. 

Trzecia edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS 2025 zbliża się wielkimi krokami. Wiadomo już kto wystąpi w części konkursowej, kto zainauguruje łódzkie święto teatru i kto je zakończy. Znane są też wszystkie ważne festiwalowe terminy. Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się 3 lutego br. w Scenie Monopolis, organizatorzy zdradzili większość tajemnic tegorocznej edycji. I tak festiwal zaplanowany został na siedem dni: od 21 do 27 marca. Zdecydowano się pozostawić dwie kategorie, w których artyści będą poddawani ocenie jury – będą to Monodram oraz Mała Forma Teatralna.

W sumie festiwalowa publiczność zobaczy sześć monodramów, w których wystąpią:

- Zuzanna Radek („Clean Girl”), 

- Agnieszka Przepiórska („Simona K. Wołająca na puszczy”),

- Barbara Garstka („Najszczęśliwszy dzień”),

- Piotr Cyrwus („Zapiski oficera Armii Czerwonej”), 

- Dariusz Bereski („Bar pod zdechłym psem”),

- Szymon Kuśmider („St. Nicholas”),

W kategorii małych form, przeznaczonych dla 2-3 artystów, zaprezentują się:

- Eva Rufo i Rachel Karafistan („Heartburn”),

- Dorota Landowska i Joanna Szczepkowska („Separatka”),

- Jan Peszek, Maria Seweryn, Małgorzata Zajączkowska („Sztuka wywiadu”).

Poza konkursem festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć Marcina Hycnara, zwycięzcę ubiegłorocznego TEATROPOLIS. Artysta wystąpi na otwarcie festiwalu ze spektaklem „Pogo”, nagrodzonym w ubiegłorocznej edycji tytułem Grand Prix. Z kolei Galę Finałową uświetni Anna Seniuk, która w pokazie mistrzowskim zaprezentuje monodram „Życie pani Pomsel”.

Fani teatru już w przyszłym tygodniu będą mieli możliwość kupienia biletów na festiwalowe spektakle.

Repertuar tegorocznego TEATROPOLIS prezentuje się imponująco:

21.03 / piątek / g. 19.00 – „Pogo”, spektakl otwarcia

22.03 / sobota / g. 12.00 – „Heartburn”, 20.00 – „Najszczęśliwszy dzień” 

23.03 / niedziela / g. 14.00 – „Clean girl”, 20.00 – „Simona K. Wołająca na puszczy”

24.03 / poniedziałek / g.17.00 – „St.Nicholas”, g. 20.00 – „Separatka”

25.03 / wtorek / g. 20.00 – „Sztuka wywiadu”

26.03 / środa / g. 14.00 – „Bar pod zdechłym psem”, g. 20.00 – „Zapiski oficera Armii Czerwonej”

27.03 / czwartek / g. 19.00 – „Życie pani Pomsel”, pokaz mistrzowski, Gala Finałowa

Spośród ośmiu przedstawień, festiwalowe jury wybierze laureata z każdej kategorii. Dodajemy, że na zwycięskie spektakle czekają cenne nagrody – 20 000 zł w kategorii Małe Formy Teatralne i 15 000 zł w kategorii Monodram.

Jak co roku przyznana zostanie statuetka za wybitne osiągnięcia aktorskie. Komu w tym roku ona przypadnie? To wciąż pozostaje tajemnicą. Z pewnością będzie to wyjątkowa osobistość teatralna i filmowa. Przypomnijmy, że w dwóch poprzednich edycja uhonorowano Annę Dymną oraz Bronisława Wrocławskiego.

Festiwalową tradycją stało się już to, że podczas TEATROPOLIS aktywnie działa Centrum Festiwalowe, w którym organizowane są wydarzenia towarzyszące, między innymi spotkania z artystami. Tradycja ta zostanie utrzymana również w tym roku. Ważną częścią festiwalu jest też konkurs na plakat zainicjowany i organizowany przez Andrzeja Pągowskiego, wybitnego polskiego artystę grafika i autora plakatów. Również to wydarzenie będzie częścią tegorocznej edycji festiwalu.

Warto podkreślić, że TEATROPOLIS to nie tylko uczta teatralna, ale też wydarzenie, które jest ważne dla całej łódzkiej kultury i dla łodzian. Dwie poprzednie edycje TEATROPOLIS w sumie zgromadziły na widowni ponad 6000 widzów. W Centrum Festiwalowym, zorganizowano kilkanaście spotkań z artystami i kilka wydarzeń towarzyszących.

Dodajmy, że organizatorem TEATROPOLIS jest Monopolis, współorganizatorem Fundacja Kultury i Sztuki TAKI JESTEM. Festiwal sponsoruje m.in. firma Immergas Polska, a partnerem festiwalu zostało Miasto Łódź.


Więcej informacji

Monopolis

Artkombinat Scena

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

poniedziałek, 17 lutego 2025

Ferie zimowe z MOSiR 2025

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi, jak co roku, przygotował specjalną, dedykowaną ofertę zajęć i atrakcji skierowanych do dzieci i młodzieży. więcej

17.02.2025 - 28.02.2025 00:00

„Misja Specjalna” - półkolonie zimowe w Miejskiej Strefie Kultury

Ferie zimowe to idealny czas na rozwijanie pasji i odkrywanie nowych talentów. Miejska Strefa Kultury w Łodzi zaprasza dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowych półkoloniach oraz warsztatach… więcej

17.02.2025 - 21.02.2025 00:00

Ferie pełne przygód w Centrum Nauki i Techniki EC1!

Zamieńcie zimowe dni na czas pełen odkryć, zabawy i niezapomnianych chwil! Nasze półkolonie to okazja, by dzieci mogły wejść w świat nauki i technologii w kreatywny i pasjonujący sposób. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
17.02.2025 - 21.02.2025 00:00
 -  Ferie zimowe w Teatrze CHOREA

Ferie zimowe w Teatrze CHOREA

Od 17 do 21 lutego 2025 gorąco zapraszamy na "Ferie zimowe w Teatrze CHOREA!" – czyli cykl warsztatów skierowanych do dzieci w wieku 7-12 lat, które ferie zimowe spędzają w mieście. więcej

Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)
17.02.2025 - 21.02.2025 00:00

Ferie na FALI

Uczniowie, którzy zostaną wtedy w Łodzi, wcale nie muszą się nudzić! Program ferii organizowanych przez Aquapark Fala (al. Unii Lubelskiej 4) we współpracy z Akademią Pływania to doskonała okazja, by… więcej

Aquapark FALA (Łódź al. Unii Lubelskiej 4)
17.02.2025 - 21.02.2025 00:00
Kontakt