Tubis z Komedą w Muzeum Miasta Łodzi

19.03.2023

Łódzki koncert promujący pierwszą solową płytę Macieja Tubisa, którą artysta poświęcił twórczości Krzysztofa Komedy, odbędzie się w niedzielę, 19 marca o godz. 19:00 w Muzeum Miasta Łodzi.

Maciej Tubis  jest pianistą, który swój unikalny styl wykreował poprzez autorskie kompozycje jako lider zespołu Tubis Trio oraz połowa duetu  Bolewski & Tubis (publiczność pamięta ich sukces projektu „Obywatel Jazz”). Wykładowca akademicki, który przekazuje wiedzę z zakresu improwizacji jazzowej na Łódzkiej Akademii Muzycznej. Muzyk poszukujący, który nie stroni od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych. Ten wykształcony klasycznie pianista, zakochany w tym instrumencie i oddany wrażliwości jaką daje solowe obcowanie z nim, wydał we wrześniu 2022 roku swoją pierwszą solową płytę pt. „Komeda: Reflections”.
 
W 2022 roku roku muzyk obronił w łódzkiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów doktorat o wpływie muzyki klasycznej na estetykę improwizacji i postanowił nagrać utwory Krzysztofa Komedy, aby zaprezentować swoje poszukiwania oraz swoją wizję pianistyki solowej szerszej publiczności i fanom swojej twórczości.

Na wydanym w ubiegłym roku albumie "Komeda: Reflections", Maciej Tubis poszerzył brzmienie fortepianu akustycznego o preparacje oraz syntetyzator analogowy. Dotychczasowe inspiracje pianisty muzyką minimalistyczną zostały uzupełnione wpływami muzyki elektronicznej, filmowej i neoklasycznej. Głównym pierwiastkiem pozostaje jednak improwizacja, która jednak nie zaciera melodyjności, fraz i tematów charakterystycznych dla twórczości Krzysztofa Komedy. Ten niespotykany dotychczas konglomerat prowadzi do skojarzeń ze współczesną muzyką filmową, a przecież muzyka Komedy najlepiej odnajdywała się właśnie na srebrnym ekranie.

W repertuarze niedzielnego koncertu znajdzie się legendarna „Kołysanka Rosemary”, ale w zaskakująco śmiałej interpretacji. Ten, jak i kilka innych utworów („Prawo i pięść”, „Start”) zostały poszerzone o dodatkowe instrumentarium, a całość będzie przeplatana fortepianem solo („Moja ballada”, „Po katastrofie”) i swingującym motywem z filmu „Dwaj ludzie z szafą”. Podczas koncertu Maciej Tubis zaprezentuje również kilka autorskich utworów, które znajdą się na jego kolejnej solowej płycie.

Melomani szukający współczesnego ujęcia fortepianu w syntezie wielu stylów, ale
z pierwiastkiem energii i nieprzewidywalności, nie mogą przegapić niedzielnego koncertu Macieja Tubisa w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15). Start o godz. 19:00.

Bilety w cenie 55 zł i 65 zł (w dniu koncertu) są dostępne na portalu biletomat:

https://www.biletomat.pl/bilety/maciej-tubis-komedareflections-lodz-12894/

Zobacz również:

czwartek, 27 listopada 2025

"Dobre rzeczy" - świąteczny pop-up Łódź Design Festival w Manufakturze

Okres końca roku to czas obdarowywania – ale też refleksji nad tym, co naprawdę warto dawać. Wystawa pokazuje, że dobry prezent może być zarówno rzeczą, jak i gestem. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
27.11.2025 - 16.01.2026 00:00

czwartek, 25 grudnia 2025

Park Miliona Świateł w Orientarium ZOO Łódź

Park Miliona Świateł powraca do Łodzi! Po raz kolejny magiczna iluminacja rozświetli Orientarium Zoo Łódź, zamieniając je w bajkową krainę pełną kolorów, dźwięków i fantastycznych stworzeń. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
25.12.2025 - 30.12.2025 17:00

piątek, 26 grudnia 2025

Karmienia pokazowe w Orientarium ZOO Łódź

Pokazy karmienia zwierząt pozwalają zobaczyć mieszkańców Orientarium z bliska i lepiej poznać ich zwyczaje. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
26.12.2025 09:00

Frytkomania, czyli wyjątkowy festiwal na Fali

W grudniu, gdy George Michael znów podaruje serce nie tej, co trzeba, w Aquaparku Fala zapanuje klimat jak na nadmorskim deptaku w środku lata – wszystko za sprawą festiwalu frytek! więcej

Aquapark FALA (Łódź al. Unii Lubelskiej 4)
26.12.2025 - 30.12.2025 09:00

Zakręcony Jarmark w Manufakturze

Świąteczna magia wraca do Manufaktury! Już 28 listopada rusza Zakręcony Jarmark, który w zeszłym roku zdobył serca łodzian oraz przyciągnął tłumy mieszkańców i turystów. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
26.12.2025 12:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze 23 listopada przyjmie pierwszych łyżwiarzy. Na lodowej tafli o powierzchni ponad 600 mkw będzie można ślizgać się przez 7 dni w tygodniu. Lubiana atrakcja zostanie na rynku… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
26.12.2025 12:00

Święta na Placu Wolności - Jarmark Bożonarodzeniowy

29 listopada w samym sercu miasta rozbłysnęła miejska choinka – symbol nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia wystartował również Łódzki Jarmark Bożonarodzeniowy, który wypełnił centrum… więcej

Plac Wolności w Łodzi
26.12.2025 13:00
Kontakt