Wyliczanki to oprawiona plastycznie muzyczna tkanka znanych dziecięcych zabaw słownych. Całość stanowi formę koncertu, mini-widowiska, którego premiera odbyła się w prima-aprilis:). Wyliczanki liczą sobie wiele dziesiątek lat, modyfikowane przez kolejne pokolenia dzieci. Stanowią część naszej pamięci. Niepozorne, czasem wydawałoby się bełkotliwe wierszyki są wyrazem naszych niepokojów, tęsknot, naszego niezrozumienia świata, a także tego, co jest przez nas nieuświadamiane. Często przypominające magiczne formuły służące m. in. do wybierania, wyłaniania jednej osoby są dla nas metaforą koła fortuny wpływającego na nasz los. Wyliczanki to też zabawy słowne, w których mieszają się języki narodów współtworzących historię naszego kraju. To wesołe korowody słów albo konstrukcje nawiązujące w swojej symbolice do wieży Babel.
AGNELLUS – zespół w swojej kreacji wychodzi poza ramy piosenki poetyckiej, wnikając w przestrzeń muzyczno-teatralną. Porusza się pomiędzy piosenką literacką a poetyckim rockiem, niekiedy z elementami jazzu lub folkowym kolorytem. Ze względu na specyfikę zespołu można go usłyszeć na festiwalach muzycznych, teatralnych i poetyckich. Utwory autorów Agnellusa znalazły się na płycie Macieja Zembatego pt. „Piosenki z trumienki” (Canto, 2002). W październiku 2012 w Polskim Radio Łódź odbyła się premiera albumu „Ballady i transe”, (Dalmafon). Znajdują się na nim zarówno utwory poezji modernistycznej, jak również współcześnie tworzących autorów, szczególnie łódzkich poetów. Zespół ma przygotowany do wydania nowy album „Bal dla ubogich”, który będzie złożony w całości z autorskich kompozycji do słów Tuwima.
muzyka – AGNELLUS, video-animacje – Kosma Woźniarski, rysunki do animacji – Jola Królicka, stylizacje i make up – Agnieszka Kowalska-Owczarek, kostium Arlekina – Julia Kosmynka
Wstęp bezpłatny/ Obowiązują zapisy