Quentin Dupieux. Retrospektywa w Kinie NCKF EC1

  • kategoria:
  • Kultura
autor:

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)

01.02.2025

Pierwsza polska retrospektywa Quentina Dupieux nadchodzi!

Mówią Wam, że dziś nie da się już z niczego śmiać? Quentin Dupieux udowadnia, że jest wprost przeciwnie. Nadal można i należy śmiać się ze wszystkiego! Trzeba tylko umieć.

Urodzony w Paryżu reżyser zaczynał jako muzyk, tworząc housowe kawałki pod pseudonimem Mr. Oizo. Jego kariera filmowa nabrała tempa dopiero po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, gdzie stworzył swój najbardziej znany projekt – kultową „Morderczą oponę”. Po niedługim czasie wrócił jednak do ojczyzny i dziś kręci głównie we Francji, praktycznie co roku goszcząc na dużych europejskich festiwalach z nowymi dziełami.

Dupieux to bez wątpienia mistrz współczesnej komedii. Jego humor jest cięty, inteligentny, przepełniony absurdem i stale naginający zasady poprawności politycznej. Zamiast reżyser, najlepiej mówić o nim filmowiec. Przy swoich projektach bowiem często zajmuje się prawie wszystkim sam – odpowiada za reżyserię, scenariusz, zdjęcia, montaż czy muzykę. Wyróżniają go także metraże, zazwyczaj czas trwania zamyka się w przedziale od 60 do 90 minut. Kino Francuza weszło już do kanonu filmu surrealistycznego, a on sam zdaje się nie osiadać na laurach.

Dotychczas utwory Quentina Dupieux pokochali widzowie m.in. festiwali Nowe Horyzonty, American Film Festival czy Splat!FilmFest. Teraz przedstawiamy aż sześć z nich w pierwszej polskiej retrospektywie reżysera. Wydarzenie odbywa się w sześciu polskich kinach: warszawskiej Kinotece, wrocławskich Nowych Horyzontach, krakowskim Mikro, gdańskim Spektrum, poznańskiej Muzie i łódzkim NCKF.

Organizator: Kinoteka
Kurator przeglądu: Michał Konarski
Kina: Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Kinoteka w Warszawie, Kino Spektrum w Gdańsku, Kino Mikro w Krakowie, Kino Muza w Poznaniu.
Partnerzy: Instytut Francuski w Warszawie, Stowarzyszenie Kin Studyjnych

HARMONOGRAM:

01.02 MORDERCZA OPONA

To jeden z tych filmów, w których sam tytuł zdradza już wiele, a dodanie czegoś więcej, niszczy całą zabawę. Ale Dupieux, poza pomysłem wyjściowym, zaprezentował tu mnóstwo smaczków, które staną się znakiem rozpoznawczym jego twórczości. To satyra na współczesne kino i współczesnego widza, podana w formie dziwacznego horroru. Kultowy klasyk epoki DVD, który na stałe zapisał się w historii.

02.02 ZŁE GLINY

Wszyscy widzieliśmy kiedyś choć jeden film o policjantach. Ale na pewno nie taki, gdzie gliny handlują narkotykami pakując je w zdechłe szczury. W tej odjechanej komedii, łączącej miłość Dupieux do kina i muzyki, absurd ściele się gęsto, a pozbycie się ciała okazuje się trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W epizodycznych rolach wystąpili tu m.in. Marylin Manson czy Jon Lajoie!

08.02 REALITY

Główny bohater (w tej roli Alain Chabat) marzy o nakręceniu horroru. Aby przekonać producentów, musi jednak nagrać najlepszy krzyk w historii kina grozy. Dupieux przedstawia to wyzwanie w formie groteski – pełnej tajemnicy i podśmiechiwania się z gatunkowych ograniczeń. To czysta zabawa formą, która co rusz zwodzi za nos. A ponadto list miłosny do produkcji klasy B.

09.02 DEERSKIN

Ta kurtka jest symbolem indywidualności Dupieux i wiary w wolność jednostki. Coś takiego powiedziałby pewnie o tym filmie Nicolas Cage. Bo jest to opowieść o człowieku, który postanowił unicestwić wszystkie kurtki świata, by ukochana przez niego katana ze skóry jelenia, była najbardziej wyjątkowa. Jeden z najbardziej czułych filmów Francuza nie byłby tak doskonały, gdyby nie fenomenalne role Jeana Dujardina i Adèle Haenel.

15.02 DRUGI AKT

Drugi akt filmu „Drugi akt” dzieje się w restauracji o nazwie Drugi akt. To nie wystarcza? Najnowszy projekt Quentina Dupieux, którym otworzył ostatni festiwal Cannes, stanowi próbę odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na sztukę filmową. A także zagrożeń wynikających z cancel culture. To wszystko z gwiazdorską obsadą: Léa Seydoux, Louis Garrel, Vincent Lindon i Raphaël Quenard. Czy AI byłoby w stanie coś takiego nakręcić? Być może. Czy zrobiłoby to lepiej niż Dupieux? Z pewnością nie!

16.02 DAAAAAALÍ

Salvador Dalí nie mógł otrzymać lepszej biografii. Quentin Dupieux przedstawia w niej zarówno sylwetkę legendarnego artysty, jego światopogląd (choćby podejście do dziennikarzy), a także inscenizuje część obrazów. Fabuła stale igra z przyzwyczajeniami i oczekiwaniami widzów. To przezabawne spotkanie dwóch ikon surrealizmu, z którego nikt nie wyjdzie bez szwanku.

Szczegóły i bilety dostępne są na naszej stronie: https://bit.ly/3CbNVE9


Więcej informacji

EC1 Łódź - Miasto Kultury

Kino NCKF

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt