Cykl edukacyjnych warsztatów malarskich “Piękno odpuszczania” w Muzeum Sztuki

  • kategoria:
  • Kultura
autor:

05.01.2025

Cykl styczniowych zajęć malarskich pozwoli uczestnikom odnaleźć zaskakujące piękno przypadku. Wyruszymy na eksplorację koloru, codzienności i geometrii. Zmierzycie się z dyskomfortem unicestwiania własnego obrazu, bo wszystkie prace będziecie tworzyć zamalowując wcześniejsze.

Po co? Na to pytanie poszukamy wspólnie odpowiedzi w niedzielne popołudnia w styczniu.

Na zajęciach nie obowiązuje karta ms clubu.

"Wibracje koloru"

5.01.25 (niedziela)
godz. 16.00
ms1, ul. Gdańska 43

Docierająca do naszego oka informacja o obserwowanym kolorze rzadko bywa jednolita. Wszystko, co widzimy jest wielobarwne, nawet jeśli w pierwszej chwili rozpoznajemy tylko jeden kolor. I to właśnie złożoność barw będzie przedmiotem naszego pierwszego spotkania. Inspiracjami malarskimi do pierwszych zajęć staną się różnorodne dzieła z wystawy "Sala Neoplastyczna. Stan początkowy": "Widok Złotego Rogu w Konstantynopolu" Paula Signaca, "Zbieranie owoców" Wacława Borowskiego i "Szkot z fajką" Leona Ormezowskiego.

"Keep it simple"

12.01.25 (niedziela)
godz. 16.00
ms1, ul. Gdańska 43

Co pamiętamy ze wczoraj? Czy wspomnienia są wyraźne? Jak opowiadać historię? Na tych zajęciach rozluźnimy się, uprościmy wspomnienia, aż na naszych obrazach pozostanie jedynie to, co niezbędne. Będziemy malować prymitywnie, geometrycznie, zwyczajnie, dziecięco, lekko, geometrycznie – jak tylko chcemy. Na początku odwiedzimy wystawę wystawy "Sala Neoplastyczna. Stan początkowy", by zainspirować się obrazami "Pochód" Tytusa Czyżewskiego i "Moi rodzice" Jankiela Adlera.

"Trzy do pięciu"

19.01.25 (niedziela)
godz. 16.00
ms 2, ul. Ogrodowa 19

Na tych zajęciach zainspirujemy się pracami Kojiego Kamojiego, Katarzyny Kobro i Zbigniewa Rybczyńskiego z wystawy "Próba całości". Użyjemy linijek, cyrkli, a także sprawdzimy różnorodne rozwiązania, które łączą matematykę z malarską kompozycją. Nie ma się jednak czego bać - w gruncie rzeczy w geometrii w sztuce i tak chodzi o intuicję.

„Kontemplacja destrukcji"

26.01.25 (niedziela)
godz. 16.00
ms 2, ul. Ogrodowa 19

Finałowe spotkanie to spełnienie znojów wcześniejszej malarskiej pracy. Spotkanie zaczniemy od odwiedzenia wystawy Agaty Ingarden “Emopolis”. Przeszukamy przestrzeń galerii w poszukiwaniu naturalnych pęknięć, zalań i zadrapań. Następnie przyjrzymy się pracom Maxa Ernsta. Zainspirowani tymi doświadczeniami zajmiemy się odkopaniem wcześniejszych realizacji. Zobaczymy, jak na siebie wpływają, poszukamy wyjątkowych przenikań formy i koloru, na które nigdy nie wpadlibyśmy intencjonalnie. Jak? To finałowa niespodzianka.

* Autor fotografii i prowadzący cykl:
Adam Olczak-Lipman - malarz i grafik, magister sztuki, przewodniczący Stowarzyszenia LAAF - Lodz Abstract Art Festival. Wjego twórczości dominują formy abstrakcyjne, w których łączy emocje z analizą formy dzieła.


Więcej informacji

Muzeum Sztuki w Łodzi

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt