Wystawa Marzenny Plich-Nowak | Wernisaż "Po prostu maluję" w Mediatece MeMo

  • kategoria:
  • Kultura
autor:

Mediateka MEMO (Łódź, ul. Moniuszki 5)

17.01.2025

Zapraszamy na wernisaż wystawy Marzenny Plich-Nowak - “Po prostu maluję” jest niezwykłą (a może właśnie bardzo zwyczajną?) historią o dialogu z malarstwem i możliwościach, które daje ludziom sztuka.

Prezentowana w przestrzeni Mediateki MeMo, wystawa malarstwa Marzenny Plich-Nowak, którą autorka podaje nam pod niejednoznacznym, bogatym w ukryte treści tytułem „Po prostu maluję”, jest pierwszą osobistą odsłoną jej twórczości, ale też pierwszą mini-prowokacją do nawiązania głębszej, duchowo-intelektualnej relacji z odbiorcą. 

Bowiem oparty o estetyczno-skojarzeniowe bodźce, ponadwerbalny dialog z widzem, który malarka - wsłuchana mocno w świat i siebie -  rozpoczyna przy użyciu swoich prac, jest od początku wciągający i powabny. Zamiast budować przed naszymi oczami „wysokie, intelektualne ściany”, wydaje się łatwo dostępny, zrozumiały i oswojony. Wydaje się bardzo bliski. A przez to nakierowuje myśli (…) na to, czego nie widać – na ukryty za dziełem proces twórczy i różne, czasem nawet dość tajemne okoliczności jego powstawania.

O tym, że malować „tak po prostu” i „tak od ręki” się nie da, wie na pewno każdy, kto choć raz tego zajęcia spróbował. Jednak Marzennie raczej dość łatwo było się w nim odnaleźć. Może to kwestia wielkiej instynktownej potrzeby snucia malarskich opowieści o sobie i o otaczającym świecie? A może „po prostu” wielka radość płynąca z samego aktu obcowania z powstającym na jej oczach obrazem? 
Obrazem, który drobny codzienny banał zamienia w intrygujący i inspirujący pretekst do rozpoczęcia pracy twórczej. A robi to po to, by w kolejnym kroku złożyć z pozyskanych elementów nową, czasem realistyczną, a czasem abstrakcyjną, (…) bardzo osobistą malarską całość.

Tytuł wystawy nie tyle więc sugeruje łatwość czy błahość podejmowanego przez artystkę zajęcia, co jakby na przekór – podkreśla ukryte w cieniu tego procesu tajniki i wskazuje na złożoność aktu twórczego. A przez to też zwraca uwagę na rolę, jaką każdy rodzaj twórczości odgrywać może w naszym pełnym małych wyzwań codziennym życiu. Przypomina, że każda aktywność twórcza, podejmowana bez zbędnych uprzedzeń i wielkich oczekiwań, czyli tak „po prostu” może być swoistym kontrapunktem dla codziennych trudów i trosk.
 
– Jacek Świgulski  (całość tekstu w pikach do pobrania)

O artystce:

Marzenna Plich - Nowak - absolwentka filologii polskiej na UŁ. Z zawodu nauczyciel i wychowawca, z zamiłowania pisarka, poetka, malarka. Kreatywność  według Niej to klucz do życia w poczuciu jego sensu. Tym, co wielu uzna za szalone, jest Jej głębokie przekonanie, że każdy może tworzyć. Musi tylko zrobić pierwszy krok, a potem być cierpliwym i wytrwałym. Wierzy też, że nigdy na nic nie jest za późno; pierwszą książkę napisała w wieku 38 lat, wiersze zaczęła tworzyć mając 42 lata, a przygodę z malarstwem rozpoczęła na emeryturze. Tu znalazła spełnienie.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń otwartych w Bibliotece Miejskiej w Łodzi.


Więcej informacji:

Regulamin wydarzenia

Link do wydarzenia

Profil Facebook

Profil Instagram

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt