w Muzeum Pałac Herbsta:
godz. 11:30-13:00
Oprowadzanie po pałacowych wnętrzach
Zapraszamy do odkrywania pałacowych wnętrz! Spacer po pokojach reprezentacyjnych i prywatnych połączony będzie z opowieścią o życiu członków rodu Scheiblerów-Herbstów, historii rezydencji na Księżym Młynie, oraz obyczajach i kulturze obowiązujących w XIX wieku.
Prowadzenie: Katarzyna Kończal i Tatiana Szymańska - Dział Edukacji MPH
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Zapisy od 15 września: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Bilet: 5 zł
---
godz. 14:00 – 15:30
Spacer „Księży Młyn – Miasto w mieście”
Mieszkańcy w XIX wieku Księży Młyn często określali samowystarczalnym miastem. Fabryki, famuły, konsumy, szkoły, szpital, domy dla nauczycieli czy remiza straży ogniowej, zapewniały dogodne życie. Oprócz zabudowy z charakterystycznej czerwonej cegły, Księży Młyn wyróżniał się także licznymi zielonymi terenami.
Proponowany spacer pozwoli bliżej przyjrzeć się nie tylko dawnej fabryce oraz zabudowie mieszkalnej, lecz również założeniom parkowym i ogrodowym, które przetrwały do dzisiaj. Spotkanie rozpocznie się w Muzeum Pałac Herbsta.
Prowadzenie: Tatiana Szymańska - Dział Edukacji MPH
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Zapisy od 15 września: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Bilet: 5 zł
---
5 października, niedziela, godz. 12:00 – 13:15
Z pamiętnika Muzeum Sztuki – o historii i historiach
Wykład z oprowadzaniem po ms¹
Zapraszamy na niezwykłe spotkanie w zabytkowych wnętrzach Muzeum Sztuki w Łodzi. W czasie wykładu połączonego z oprowadzaniem odkryjemy nie tylko dzieje jednej z najstarszych instytucji sztuki nowoczesnej w Europie, ale także zajrzymy za kulisy jej codziennego życia.
Usłyszycie Państwo opowieści o ludziach, którzy tworzyli muzeum – od dyrektorów po kustoszy. Dowiemy się, kto miał najlepszy przepis na fasolkę, co łączyło dyrektora Stanisławskiego z budową kolekcji oraz jak kształtowała się tożsamość muzeum na tle burzliwej historii XX wieku.
To spotkanie będzie podróżą przez wspomnienia, które przypomną nam, że muzeum to nie tylko sam gmach i zbiory. To żywa opowieść o ludziach i czasie.
Miejsce: ms¹, ul. Więckowskiego 36, wejście od ulicy Gdańskiej 43
Prowadzenie: kustosz Małgorzata Wiktorko - Dział Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Zapisy od 15 września: edu@msl.org.pl, tel.: 605 060 063 (wt.-pt. 9:00-16:00).
---
5 października, niedziela, godz. 14:00 – 15:00
Sceniczne laboratorium ukraińskiej awangardy
Oprowadzanie po wystawie "W oku cyklonu. Modernizm w Ukrainie"
Zapraszamy na wyjątkowe oprowadzanie, podczas którego przyjrzymy się dziełom ukraińskich artystów awangardowych z początku XX wieku oraz ich artystycznym poszukiwaniom nowej narodowej tożsamości. Wejdziemy w świat dynamicznych teatralnych przemian! Skupimy się na barwnych projektach kostiumów i scenografii Wadima Mellera i Aleksandry Ekster oraz dowiemy się, jak rozwijał się nowoczesny teatr w Ukrainie w okresie międzywojennym.
Miejsce: ms², ul. Ogrodowa 19
Prowadzenie: kustosz Małgorzata Wiktorko - Dział Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Zapisy od 15 września: edu@msl.org.pl, tel.: 605 060 063 (wt.-pt. 9:00-16:00).
---
Serdecznie zapraszamy!

