Wernisaż wystawy Janusza Reszki "Miłość i Pasja - 50 lat pracy twórczej" w Galerii "Politechnika"

  • kategoria:
  • Kultura
autor:

Politechnika Łódzka (ul. Żeromskiego 114-116)

29.01.2025

Janusz Andrzej Reszka to osobowość niepowtarzalna, pod względem bogatego życia osobistego, jak i pod kątem artystycznym. Jest artystą działającym na gruncie polskim i francuskim.

W latach 1975 – 1988 związał się z Grupą Malarzy w Kazimierzu nad Wisłą. Następnie wyemigrował do Paryża, gdzie ukończył Szkołę Konserwacji Zabytków i Dzieł Sztuki i spędził 30 lat. Pracował jako konserwator obrazów a jednocześnie uprawiał malarstwo sztalugowe i fresk.

Czynnie angażował się w życie Paryskiej Polonii. Współpracował z Radiem Solidarność, w którym prowadził wywiady ze znaczącymi osobistościami ze świata kultury i polityki, między innymi z Romanem Polańskim czy Bronisławem Geremkiem. Przyjaźnił się z wieloma artystami, m.in Salwadorem Dali, malarką Leonor Fini oraz polskim malarzem Janem Ekiertem.

Wystawiał swoje prace w wielu galeriach, między innymi w 18. dzielnicy Paryża. Prace artysty zdobywały z czasem przychylne opinie krytyków i publiczności, o czym świadczy eksponowanie Jego dzieł w Parlamencie Paryża, a także ich obecność w wielu kolekcjach prywatnych. Rok 2017 okazał się dla artysty przełomowych, bowiem nastąpił Jego powrót do ojczyzny i odnalezienie stabilizacji w życiu osobistym oraz inicjacja nowych koncepcji artystycznej wypowiedzi. Nastąpiła swoista transformacja malarskiej twórczości, która otworzyła przed artystą nowe perspektywy zmieniającego się stylu. Na obecną twórczość Janusza Reszki olbrzymi wpływ ma Jego Muza - Katarzyna, osoba o niepowtarzalnej osobowości.

Obecne poszukiwania artystyczne Janusza Reszki koncentrują się wokół malarstwa sztalugowego, którego istota opiera się na swoistej transformacji surrealizmu prowadząc twórcę w stronę postkubizmu chromatycznego. Szukając inspiracji wśród dzieł wielkich mistrzów malarstwa europejskiego, artysta dokonuje niezwykle ciekawych zabiegów w zakresie syntezy kształtu, a zarazem rozwibrowania koloru, który pełni w Jego pracach rolę bardzo istotną. 

Adres Galerii: Wydział Chemiczny PŁ, gmach "Alchemium", Żeromskiego 114, 1 piętro

Wstęp wolny

Wystawa będzie dostępna do końca lutego


Galeria Politechnika

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt