Zwiedzanie wystawy "Obóz cygański w getcie łódzkim" oraz spacer wzdłuż granic obozu cygańskiego w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

  • kategoria:
  • Kultura i sztuka
  • Spacery i wycieczki
  • Muzyka
  • Muzea
  • Wystawy i pokazy
autor:

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Kuźnia Romów (ul. Wojska Polskiego 84)

10.04.2025

"Obóz cygański w Łodzi był pierwszym miejscem ścisłego odosobnienia, przeznaczonym wyłącznie dla Romów i Sinti na okupowanych ziemiach polskich. Na terenie getta łódzkiego, w kwartale dzisiejszych ulic: Wojska Polskiego, Obrońców Westerplatte, Starosikawskiej i Głowackiego w listopadzie 1941 uwięziono prawie pięć tysięcy Romów i Sinti z terenu Burgenlandu (pogranicze austro-węgierskie).

W wyniku tragicznych warunków sanitarnych, aprowizacyjnych panujących w obozie oraz epidemii tyfusu, zmarło około 700 osób. Pozostali osadzeni od polowy grudnia 1941 roku do połowy stycznia 1942 zostali wywiezieni i zamordowani w pierwszym nazistowskim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Zwiedzający zapoznają się z wystawą stałą ""Obóz cygański w getcie łódzkim (1941-1942)"", która udostępniona jest w Kuźni Romów oraz przejdą wzdłuż granic dawnego obozu cygańskiego. Początek: Kuźnia Romów, ul. Wojska Polskiego 84. Ze względu na charakter prezentowanych treści spacer przeznaczony jest dla osób powyżej 13. roku życia. Młodsze dzieci uczestniczą w wydarzeniu na wyłączną odpowiedzialność opiekunów.  

Zapisy nie obowiązują. 

Spacer biletowany. Płatność na miejscu wyłącznie gotówką. 

Koszt: 
12 zł/osoba (bilet normalny) lub 6 zł (bilet ulgowy). Zniżka w wysokości 50 % przysługuje m.in. uczniom, nauczycielom, osobom powyżej 65. roku życia oraz posiadaczom Karty Łodzianina i Karty Dużej Rodziny."

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt