Zofia Hasiuk na jogę trafiła tuż po przejściu na emeryturę. Mąż Zofii wówczas już praktykował jogę, uparł się, by i ona zaczęła.
— To był dla mnie bardzo trudny czas. Po przejściu na emeryturę próbowałam znaleźć jakieś dodatkowe zajęcie zarobkowe, co było strasznie trudne. A kiedy okazało się niemożliwe, bo nikt nie chciał zatrudnić emerytowanej nauczycielki matematyki, poczułam się niepotrzebna. Mój mąż dobrze wiedział, że joga będzie mogła zapełnić tę lukę — wspomina Pani Zofia.
Najtrudniej zacząć
Wspomina, że początki były nie były łatwe.
— Bałam się, że pójdę na zajęcia, a tam będą sami młodzi, wysportowani ludzie. Był lęk przed oceną i wstyd, że przecież jestem stara. Wszystkie te obawy okazały się nieuzasadnione. Po pierwsze dlatego, że byli tam nie tylko młodzi ludzie. A po drugie dlatego, że wszyscy byli tak bardzo otwarci na innych. Nikt mnie nie oceniał. Wręcz przeciwnie – cieszyli się, że jestem — przyznaje Zofia.
Od czasu pierwszych zajęć minęło 26 lat. Zofia Hasiuk szybko przekonała się, że praktyka jogi to nie piękne, idealne pozycje, a, jak sama mówi, pewien kierunek pracy z ciałem.
— Bardzo dużo niezałatwionych spraw, jakichś nieprzepracowanych emocji, niewypowiedzianych słów siedzi w nas, w naszych ciałach. Praktyka jogi powoduje, że te wszystkie rzeczy mają szansę się uwolnić, wyjść na wierzch — wyjaśnia pani Zofia.
Nie tylko praca z ciałem
Wraz z ćwiczeniami fizycznymi istotna w praktyce jogi jest także praca z umysłem. Bo joga to również praktyki medytacyjne i relaksacyjne.
- Medytacja i relaksacja w praktyce jogi pomaga rozwiązać problemy nie tylko z ciałem, ale także wewnętrzne, duchowe. Takie, które na przykład są wynikiem licznych zakazów nakładanych na nas w dzieciństwie. Ta praca nad wewnętrznym rozwojem jest pracą na całe życie - przyznaje Pani Zofia.
Joginka zachęca do praktyki jogi wszystkich, nie tylko seniorów. Wymienia korzyści dla ciała, takie jak: większa elastyczność, mniejsze problemy z bólami pleców czy stawów, więcej energii. Równolegle pojawiają się także plusy na poziomie głowy.
— Joga z każdym dniem i każdym rokiem pozwalała mi zwiększać pewność siebie, którą budowałam krok po kroku. Dziś nie przejmuję się akceptacją, bądź jej brakiem u innych. Ważne jest, byśmy dobrze czuli się w swoich ciałach, głowach i sercach — dodaje.
Zofia Hasiuk oprócz praktyki jogi zajmuje się także teatrem, chętnie bierze udział w zajęciach w domach seniorów czy domach kultury.
Joga to powstały w Indiach system filozoficzny i duchowy. W jej skład wchodzą zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i praktyki duchowe, takie jak medytacje. W zachodnioeuropejskim świecie szczególnie popularne są ćwiczenia fizyczne, prowadzone nie tylko w szkołach jogi, ale także w fitness klubach czy siłowniach. Wyróżnia się różne style jogi, takie jak m.in. joga klasyczna, hatha joga, czy też vinyasa.