Urodziły się w 1989 r. i są w idealnym wieku na założenie rodziny. W czeskim zoo Dvur Kralove miały za miało miejsca na wychowywanie młodych, stąd decyzja o przeprowadzce do Łodzi. Bo w naszym zoo, w Orientarium, przygotowano dla nich największy w całej Europie wybieg.
Gawiale urządzają się w Orientarium w Łodzi
Nowe mieszkanie tych gadów jest podzielone na część lądową i basen. W basenie już wcześniej zamieszkały ryby, których zadaniem jest oczyszczanie wody. Na lądzie urządzono roślinność i wodospad, żeby urozmaicić gawialom przestrzeń.
— Kraken i Penelopa przyjechały do nas w poniedziałek i dość szybko wyszły z transporterów. Samica upatrzyła sobie kamień w lądowej części, natomiast samiec wszedł do basenu. Wybieg jest tak urządzony, że odwiedzający będą mogli oglądać krokodyle gawialowe zarówno na lądzie, a także podglądać je pod wodą, przez szybę, gdy będą się kąpały w basenie — mówi Paulina Klimas-Stasiak, rzeczniczka łódzkiego zoo.
Wybieg nowych mieszkańców Orientarium znajduje się w części nazwanej Wyspy Sundajskie, obok wybiegu orangutanów.
Gawiale są ogromne. Kraken ma 5 m i 15 cm długości Penelopa jest mniejsza od niego o około 2 m. Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo nie dała się dotychczas zmierzyć. Wiadomo natomiast, że para to najwięksi przedstawiciele swego gatunku na całym kontynencie europejskim.
W naturze gawiale są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Największym ich wrogiem jest, niestety, człowiek. Krokodyle są zabijane dla skóry i mięsa, a ich jaja często trafiają na talerz. Problemem jest także znikające naturalne środowisko gawiali – wysychające bagna i wycinane lasy deszczowe.