Spacery po lesie w poszukiwaniu grzybów to dobra okazja na aktywne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Podstawowa wiedza o najpopularniejszych gatunkach grzybów wystarczy, żeby dobrze się bawić i dotlenić nasz organizm. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, aby móc bezpiecznie korzystać z tego, co las ma nam do zaoferowania.
Kiedy wybrać się na grzyby?
Niektóre gatunki pojawiają się w lasach już wczesnym latem. Wówczas śmiało można wyruszyć w poszukiwaniu pieprzników jadalnych – potocznie kurek. Jednak aby wracać do domu z pełnym koszem, warto poczekać do późnego lata i jesieni. Wtedy, przy sprzyjającej temperaturze i odpowiedniej wilgotności powietrza, pojawi się wysyp prawdziwków, zajączków, maślaków oraz gąsek. Najlepszy czas na spacer po lesie w ich poszukiwaniu to wczesny ranek, po deszczowej, ciepłej nocy.
Jak rozpoznać grzyby trujące?
Najważniejszą zasadą, o której warto pamiętać, jest zbieranie tylko tych gatunków, które znamy i mamy pewność, że są jadalne. Jeśli pojawiają się co do tego wątpliwości, warto posiłkować się atlasem grzybów.
Według specjalistów, najprostszą metodą uniknięcia zebrania grzybów trujących jest trzymanie się z daleka od tych, które pod kapeluszem mają blaszki. Jeżeli pomylimy się przy zbieraniu grzybów rurkowatych, grozić nam mogą jedynie łagodne dla zdrowia dolegliwości.
W jaki sposób je zbierać?
Znaleziony grzyb należy delikatnie wykręcić, aby nie naruszyć grzybni znajdującej się pod ziemią. Nie wolno wycinać ich z ziemi nożykiem, ponieważ pozostawiona w ziemi nóżka zgnije i w tym miejscu następnego dnia nie wyrośnie nowy grzyb. Nie należy również zbierać małych owocników, ponieważ młode grzybki nie wykształciły jeszcze dojrzałych zarodników, dzięki którym są w stanie się rozmnażać. Do lasu warto zabrać ze sobą łubiankę lub wiklinowy kosz, aby zapewnić naszym zbiorom odpowiednią ilość miejsca i dostęp powietrza, tak aby nie uległy zmiażdżeniu.
Sukces grzybobrania zależy nie tylko od wprawnego oka grzybiarza, ale głównie od wyboru dobrego miejsca. Aby powrócić do domu z pełnym koszykiem, polecamy sprawdzone miejsca na grzybobrania w województwie łódzkim.
Gdzie na grzyby w Łodzi i okolicach?
- Grotniki (obfitują w borowiki i kurki)
- okolice Józefowa (obfitują w zajączki i maślaki)
- okolice Natolina (w kierunku Brzezin)
- okolice Poddębic
- okolice Aleksandrowa Łódzkiego (las Bełdowski)
- okolice Gieczna (las Witowski)
- okolice Zduńskiej Woli
- okolice Bełchatowa
- lasy swędowskie (na północ od Łodzi)
- lasy spalskie