Unia Europejska właśnie przyznała blisko 60 milionów złotych na prace projektowe. Czy to oznacza, że szybkie pociągi rzeczywiście pojadą pod Łodzią?
Kiedy drugi tunel?
Obok pierwszego, już wybudowanego tunelu powstanie drugi dla Kolei Dużych Prędkości
Projektem budowy KDP w Polsce zajmuje się spółka Centralny Port Komunikacyjny, która odpowiada również za budowę lotniska między Łodzią a Warszawą. Plany są ambitne. Wg założeń pierwsze szybkie pociągi na trasie z Warszawy do Wrocławia przez Łódź mają pojechać już za 6 lat. - Technicznie to oczywiście termin absolutnie realny. Czy okaże się również realny finansowo i proceduralnie? Zobaczymy — mówi Kasper Fiszer, z portalu rynek-kolejowy.pl. Dzięki dofinansowaniu z Unii z pewnością inwestycja się przybliża, bo jak na razie posiada jedynie decyzję środowiskową, a potrzebny jest również projekt.
Do Warszawy w trzy kwadranse
Wielu łodzian pewnie zadaje sobie jednak pytanie, czy kolejny tunel jest rzeczywiście w Łodzi potrzebny?- Jeśli chodzi o sam region, to kluczowy wydaje się oczywiście pierwszy. Drugi w ogóle nie będzie służył obsłudze relacji regionalnych. Powinien jednak zapewnić sprawne połączenia Łodzi z innymi miastami w czasie krótszym niż klasyczna kolej. Jego rolą w samym mieście będzie też zwiększenie przepustowości. Szybkie pociągi będą mogły jechać bez oczekiwania na zwolnienie toru przez inne kursy — wyjaśnia Kasper Fiszer. Według planów KDP ma zrewolucjonizować połączenia między dużymi miastami. Pociągi będą jeździć z prędkością przynajmniej 250 km/h, a to oznacza, że z Łodzi do nowego lotniska będzie można dojechać w pół godziny, do Warszawy raptem w 45 minut. To czas, jaki zajmuje przejazd tramwajem z pl. Niepodległości na Radogoszcz.
Szybka kolej coraz bliżej
Przed Łódzkim Domem Kultury powstanie komora końcowa, gdzie dotrze maszyna drążąca tunel
CPK zapewnia, że umowa z firmą, która zaprojektuje tunel, zostanie podpisana jeszcze w sierpniu. Oczywiście pod warunkiem, że procedura wyboru wykonawcy się nie przeciągnie. Jeśli tak się nie stanie, to dokumenty powinny być gotowe za dwa lata i wtedy będą mogły ruszyć prace. Tunel to jednak tylko część inwestycji. Inne jej elementy nie są aż tak zaawansowane. Dopiero zaczyna się między innymi wytyczanie trasy szybkiej kolei między Łodzią a Warszawą. I tu już nie będzie tak łatwo, bo swoje uwagi co do wstępnych planów mają na przykład mieszkańcy Mileszek. Nie chcą oni, żeby przez ich osiedle przebiegała linia KDP. Wolą, żeby pociągi również jechały tunelem. Dlatego wg zapewnień rządu, niedługo mają rozpocząć się w tej sprawie konsultacje.
Daleka droga do końca inwestycji
Pierwszym tunelem łodzianie pojadą w 2023 r.
60 milionów dofinansowania z Unii Europejskiej na pewno sprawia, że KDP w Łodzi to projekt coraz bardziej realny. Jednak ci, którzy liczą, że szybkie pociągi pojadą z Łodzi już niedługo, mogą się zawieść. - Na pewno do otwarcia nowego połączenia droga jest bardzo daleka — podkreśla Kasper Fiszer. - Moim zdaniem o realnych terminach będzie można mówić po wbiciu pierwszej łopaty w ziemię. Budowa nowej linii o sporej długości to wielkie przedsięwzięcie, w grę wchodzą tu zaawansowane badania terenowe, wywłaszczenia, decyzja środowiskowa obejmująca pas o długości ponad 100 km, wreszcie roboty w terenie. Na każdym z tych etapów może dojść do nieprzewidzianych problemów — dodaje.