Trwa rewitalizacja Księżego Młyna – unikatowego w skali europejskiej osiedla przemysłowo-robotniczego należącego dawniej do imperium Scheiblerów. Proces odnowy przekroczył półmetek. Rozpoczęły się intensywne prace przy modernizacji alejki oraz kończą się remonty kolejnych famuł.
Lipowa aleja na Księżym Młynie
Lipowa aleja to serce zabytkowego osiedla. Wykonawca odtworzy jej oryginalny wygląd, z szerokim chodnikiem pośrodku i żeliwnymi barierami. Po przebudowie pojawi się brukowana nawierzchnia, staną nowe ławki i latarnie. Nie zabraknie także zieleni - posadzone zostaną hortensje i trawy ozdobne.
- Modernizacja alejki to powrót do korzeni - tu to na przełomie XIX i XX wieku przechodził główny trakt. Mieszkańcy spędzali przy alei większość wolnego czasu. Jej przebudowa to radość nie tylko łodzian, ale i turystów, którzy licznie odwiedzają to miejsce – mówi Patrycja Czudak, przewodniczka.
Zabytkowa pompa wody pozostanie na swoim miejscu. Do końca roku zakończone zostaną prace po parzystej stronie alejki, od ulicy Tymienieckiego do ul. Księży Młyn. Wartość modernizacji to 1,5 mln złotych.
Nowe mieszkania i pracownia twórcza
Ale to nie wszystko. Intensywne prace prowadzone są także przy odnowie zabytkowych famuł. Kilka tygodni temu zakończono remont budynku przy ul. Księży Młyn 5, zaraz gotowy będzie także ten spod numeru 3, a do końca roku - spod numeru 9. Powstanie w nich 29 komfortowych mieszkań komunalnych i pracownia dla artystów. Do 2023 roku gruntownie wyremontowanych i kompleksowo przebudowanych ma zostać 47 budynków.