"Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć". Zostań wolontariuszem i pomagaj seniorom!

– To wcale nie jest tak, że tylko ja pomagam. Korzyści są obopólne. Dzięki doświadczeniu pani Czesi mam okazję dowiedzieć się o wielu rzeczach, o których do tej pory nie miałam pojęcia – mówi Magdalena Pietrzkowicz, łódzka wolontariuszka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, która w ramach programu „Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć (Obecność)” spotyka się z 80-letnią Czesławą Aleksandrowicz.

mat. pras.
Magdalena Pietrzkowicz, łódzka wolontariuszka Stowarzyszenia mali bracia Ubogich spotyka się z 80-letnią Czesławą Aleksandrowicz
5 zdjęć
mat. pras.
mat. pras.
mat. pras.
mat. pras.
mat. pras.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W ramach programu „Obecność” dla seniorów żyjących w osamotnieniu organizowany jest długoterminowy wolontariat towarzyszący. Wolontariusz regularnie odwiedza podopiecznego, systematycznie dzwoni i wspiera go w trudnych chwilach, budując w ten sposób wzajemną relację. Każdego podopiecznego odwiedza stale ten sam wolontariusz. Trwające min. 2 godz. i całkowicie bezpłatne wizyty odbywają się co najmniej raz w tygodniu. Polegają m.in. na rozmowach, wypiciu herbaty lub kawy, spacerze czy wycieczce. 

Seniorze! Wolontariuszu! Zgłoście się!

Projekt jest realizowany w Łodzi od jesieni 2021 r. Stowarzyszenie nadal poszukuje i zaprasza do udziału w programie zarówno seniorów, jak i wolontariuszy.

– Samotni seniorzy w Łodzi potrzebujący wsparcia, m.in. w zakupach, przygotowywaniu posiłków czy sprzątaniu, otrzymują już taką pomoc w postaci usług opiekuńczych, które oferujemy – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora łódzkiego MOPS-u ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Tego typu wsparcie, choć niewątpliwie bardzo ważne, nie zastąpi jednak rozmowy i po prostu bycia z drugim człowiekiem. Opiekunki robią, co mogą, ale czekają na nie także inni potrzebujący, dlatego nasi podopieczni chętnie decydują się na regularne odwiedziny wolontariuszy Stowarzyszenia. 

Zobacz wideo "Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć"

Towarzyskie spotkania

Pani Czesława i jej wolontariuszka Magdalena poznały się po świętach wielkanocnych 2022 r. Spotykają się więc czwarty miesiąc.

– Na co dzień mam opiekunkę, która pomaga mi w codziennych obowiązkach – mówi pani Czesława mieszkająca na Bałutach. – To ogromne wsparcie dla mnie, ale taka opiekunka ma konkretne zadania i obowiązki do wykonania. Nie ma zbyt dużo czasu na wspólne rozmowy. Kiedy więc zatelefonował do mnie pracownik MOPS-u i zapytał, czy miałabym ochotę na takie bardziej towarzyskie spotkania, od razu się zgodziłam. Przecież tak przyjemnie jest po prostu z kimś porozmawiać.

Mieszkająca na Radogoszczu Magdalena Pietrzkowicz, z zawodu lekarz geriatra, o wolontariacie myślała już od jakiegoś czasu.

– Być może na co dzień nie mam zbyt dużo wolnego czasu, ale zależało mi na tym, by spędzić go w bardziej pożyteczny sposób, niż oglądając kolejny serial – opowiada. – Kiedy więc usłyszałam w radiu o programie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, od razu zaczęłam szukać więcej informacji na jego temat. Idea programu wydała mi się bardzo przemyślana, dlatego zdecydowałam się zgłosić i spróbować swoich sił.

Wspólne zainteresowania

Magdalena Pietrzkowicz, podobnie jak inni kandydaci na wolontariuszy, została zaproszona na rozmowę oraz na obowiązkowe szkolenie wprowadzające.

– Spotkanie seniora z wolontariuszem to nie jest spotkanie dwójki całkiem przypadkowych osób – mówi Klaudyna Kubiak, regionalny koordynator Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Łodzi. – Zanim obie strony ze sobą poznamy, bierzemy pod uwagę m.in. zainteresowania, charakter i preferencje każdej osoby, potencjał na znalezienie wspólnego języka, a także adres zamieszkania.

Spacery i wycieczki

W przypadku pani Czesławy i pani Magdaleny nić porozumienia i wzajemna sympatia pojawiły się od razu przy pierwszym spotkaniu. Panie korzystają obecnie z letniej aury i często wybierają się na wspólne wycieczki. Odwiedziły już m.in. park Julianowski, Ogród Botaniczny, Arturówek oraz Poddębice, rodzinne miasto pani Czesi! W planach jest również m.in. ul. Piotrkowska.

– Ze względu na problemy pani Czesławy z kręgosłupem wybieramy na spacery miejsca, w których są ławeczki, by od czasu do czasu przysiąść i zrobić przerwę – mówi wolontariuszka. – Zanim jednak wybierzemy się na wycieczkę, sprawdzamy, czy w danym miejscu na pewno możemy liczyć na taką możliwość.

Jak zapisać się na wolontariat?

Stowarzyszenie zaprasza do udziału w programie wolontariuszy. Zgłaszać mogą się osoby dorosłe, które chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem. Zainteresowani są proszeni o aplikację przez stronę internetową www.malibracia.org.pl/wolontariat

Każdy senior, który czuje się samotny i chce spędzić czas z życzliwą, serdeczną i chętną do rozmów osobą, może również bezpośrednio skontaktować się z biurem Stowarzyszenia pod numerem telefonu 600 615 110 (czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 12:00–14:00).

ZOBACZ TAKŻE


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt