WYSTAWA / Bohaterowie codzienności

Projekt „Bohaterowie codzienności" stanowi swoistą eksplorację wewnętrznego świata zwierząt, w tym relacji człowieka z otaczającą go naturą. W obrazach Krzemińskiego można dostrzec równość wszystkich postaci, relację międzygatunkową, zachowania i instynkty. Bohaterami płócien są zwykli aktorzy codzienności – wzajemnie się uzupełniają, raz stają się tłem, a innym razem tematem głównym.

Krzemiński obserwując zwierzęta i ich otoczenie zauważa wiele odniesień do ludzkiego życia i człowieka sensu stricto, który rozumiany jako gatunek biologiczny należy do królestwa zwierząt. Artysta próbuje skonfrontować wspólne dla gatunków uczucia i emocje, które warunkowane są różnymi doświadczeniami, pokonywanymi przeszkodami i krokami milowymi. Wzajemne przenikanie się naszej codzienności konstruuje pozornie zwyczajne wydarzenia, konstytuując historię oraz charakter danego osobnika. Artysta nie broni się przed antropomorfizacją zwierząt. Na swoich obrazach stara się egzemplifikować ten proces, podkreślając jednocześnie zróżnicowanie ich osobowości, która nie jest uzależniona wyłącznie od kwestii kulturowych i społecznych. Reakcje i impulsy istot żywych na rozmaite wydarzenia czy doświadczenia sprowadzają się do zbliżonych zasad, które kształtują podobnie naszą jednostkowość. Krzemiński dostrzega tożsame zachowania i emocje, które nie są wyłącznie cechą ludzką i daną wyłącznie człowiekowi.

Do udziału w projekcie Bohaterowie codzienności została zaproszona młodzież w wieku 10-14 lat, która podczas cyklicznych warsztatów artystycznych z elementami arteterapii zmierzyła się z malarstwem sztalugowym i tematyką animalistyczną oraz własnymi uczuciami i emocjami. W obrazach młodych twórców można dostrzec próbę zrozumienia świata i człowieka w nim oraz rolę i miejsce zwierząt w codziennym życiu. Na wystawie zaprezentowano obrazy wykonane przez: Gabriela Grabarczyk (ur. 2010, Łódź), Monika Melesz (ur. 2011, Łódź), Wiktoria Paluszkiewicz (ur. 2009, Łódź), Nina Skierkowska (ur. 2009, Łódź), Zuzanna Sobieszczyk (ur. 2012, Łódź), Marlena Wrębiak (ur. 2008, Łódź),

Michał Krzemiński (ur. 1993, Starachowice). Artysta wizualny, arteterapeuta, laureat stypendium artystycznego Miasta Łodzi w 2022 roku. W 2018 roku ukończył studia magisterskie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, spec. arteterapia w Kolegium Edukacji Artystycznej APS im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Dyplom artystyczny Znaki codzienności obronił w Pracowni Malarstwa prof. Grzegorza Mroczkowskiego. Pracę magisterską teoretyczną Konteksty malarstwa rodzajowego napisał pod kierunkiem dr Magdaleny Janoty-Bzowskiej. Obrazy artysty wystawiane były, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie (2019, 2020), w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi (2017), w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (2016). Prace Krzemińskiego znajdują się także w kolekcji Galerii Sztuki Nowoczesnej New Frontier Art Gallery w Manili na Filipinach oraz w prywatnych kolekcjach.

Projekt Bohaterowie codzienności realizowany jest dzięki środkom otrzymanym w ramach stypendium artystycznego Miasta Łodzi w 2022 roku.


Polecane aktualności

fot. ŁÓDŹ.PL

Modernizacja zajezdni Chocianowice przyspiesza. Sprawdź, jak przebiegają prace [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Prace na terenie 120-letniej zajezdni Chocianowice prowadzone są rzez firmę Budimex na obszarze… więcej

fot. ŁÓDŹ.PL

Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego odsłonięty w Szkole Mistrzostwa Sportowego [ZDJĘCIA]

red / ŁÓDŹ.PL

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza… więcej

fot. ŁKS

ŁKS Łódź odpada z Pucharu Polski po emocjonującym meczu ze Stalą Mielec

JB / ŁÓDŹ.PL

Mogłoby się wydawać, że starcie drużyny z Ekstraklasy z pierwszoligowcem nie będzie obfitowało w… więcej

fot. Envato Elements

Powrót do szkoły - jak go przetrwać? Poradnik dla dzieci i rodziców

a.pe / ŁÓDŹ.PL

W czwartek, 1 września zaczyna się nowy rok szkolny. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą… więcej

fot. mat. pras.

Co robić w weekend w Łodzi? Najciekawsze wydarzenia w mieście [PRZEWODNIK]

red / ŁÓDŹ.PL

Spotkania ze sławami polskiej fantastyki, koncert Krystiana Ochmana, hity kinowe na Polówce - w… więcej

Kontakt