W sumie 33 projekty zyskały dofinansowanie w ramach konkursu na mikrogranty. Każda z organizacji mogła złożyć maksymalnie jeden wniosek i zyskać do 7 tys. złotych.
Zaproponowane przez organizacje zadania są bardzo różne – od wsparcia psychologicznego osób pozostających na kwarantannie, czy w ogóle osób dotkniętych skutkami pandemii, przez realizację zajęć online z samoobrony, aż po zakup komputerów, które mają pomóc dzieciom i młodzieży wykluczonej, uczyć się przez Internet.
- Chciałam zauważyć, że sytuacja związana z epidemią covid negatywnie wpłynęła na funkcjonowanie dzieci. Izolacja miała ogromny wpływ na ich stan emocjonalny. Nasi wychowacy od początku wspierali dzieci, ale część dzieci nie posiadała komputerów i nie potrafiła się nimi posługiwać. Dlatego dotację przeznaczymy na zakup dodatkowych komputerów, by nasi wychowawcy mogli prowadzić zajęcia - mówi Aleksandra Podlasin-Kubus, prezes Łódzkiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Wiele z projektów to wsparcie psychologiczne w najróżniejszej formie i kierowane do różnych grup społecznych.
- I tak na przykład, jest projekt dedykowany nauczycielom, jest projekt dla służb, które są najbardziej zaangażowane w walkę z covid, jest także projekt dla osób, które przebywają na kwarantannie, czy są zarażone – informuje Katarzyna Dyzio – dyr. Biura Aktywności Miejskiej.
- To bardzo istotne dla wielu osób, które z tą sytuacją aktualnie nie mogą sobie poradzić, bo lęk paraliżuje ich działanie i myślenie – dodaje Katarzyna Dyzio.
Pełna lista projektów znajduje się na stronie Urzędu Miasta Łodzi:
https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/zdrowie/coronavirus-covid-19/mikrogranty-covid-19/