400 wydarzeń na urodziny Łodzi. Sprawdź, co będzie się działo

Ponad 400 atrakcji: spacerów, oprowadzań, warsztatów, projektów artystycznych, zajęć sportowych czeka na łodzian z okazji 595 Urodzin Łodzi. Jak co roku będą wśród nich miejsca nieznane i na co dzień niedostępne dla zwiedzających, a także tereny powstających inwestycji.

mat. ZWIK
Jedną z atrakcji będzie zwiedzanie podziemnego kanału rzeki Łódzki
2 zdjęcia
mat. ZWIK
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Duże zaciekawienie wzbudzi z pewnością oprowadzanie z przewodnikiem po terenach budowanych, remontowanych i rewitalizowanych obiektów. Łodzianie zobaczą z bliska m.in. teren małej hali lekkoatletycznej przy al. Unii, poznają w szczegółach etapy realizacji Orientarium, a także tajemniczego Lapidarium, które w przyszłości eksponować będzie osobliwości łódzkich detali architektoniczne. Ciekawostką będzie oprowadzanie po Wi-Mie ("Widzewskiej Manufakturze") czy spacer przyszłym woonerfem wzdłuż ulicy Abramowskiego.

Po raz pierwszy podwoje otworzy Wigencja, dawna fabryka przy ul. Sienkiewicza, przyszła siedziba teatru "Pinokio". Tu na łodzianie czekać będą spacery, po nie prezentowanym dotąd obiekcie, warsztaty dla dzieci i performance artystów "Pinokia".

Łodzianie wejdą też po raz pierwszy do rewitalizowanego pałacu Steinertów przy Piotrkowskiej 272. Będzie to finał wycieczki "szlakami łódzkich pałaców", prawdziwej wyprawy przez dzieje łódzkich fabrykantów, właścicieli niezwykłych posesji.

W przygotowanie urodzin Łodzi włączyli się też łódzcy inwestorzy, którzy zaproponowali kilka atrakcji. Na przykład firma Skanska, zorganizuje oprowadzanie po terenie Bramy Miasta, wielkiej inwestycji w Nowym Centrum Łodzi. Wezmą w nim udział finaliści konkursu, który już wkrótce wystartuje na profilu Łodzi na Facebooku.

Łódź będzie można zwiedzać nie tylko na tle dźwigów i pnących w górę inwestycji, ale również pod ziemią. Nietypowe wycieczki przygotował Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Łodzianie wybiorą się na spacer doliną rzeki Łódki w północnej części miasta. Na finał spaceru zaplanowano zwiedzanie biegnącego pod parkiem Staromiejskim kanału rzeki. - Kryty, betonowy kanał rzeki Łódki zbudowany został w 1917 roku w miejscu, gdzie był staw Grobelny. Tam zaczęła się historia średniowiecznej i przemysłowej Łodzi. Na grobli stał młyn, zamieniony w folusz. To najbardziej "filmowy" kanał w Polsce, realizowano w nim kilka filmów, m.in. "W ciemności" Agnieszki Holland - zachęca Miłosz Wika, rzecznik ZWiK, dodając: - Zapisy na spacer, połączony ze zwiedzaniem kanału wystartują 16 lipca.

W urodzinowy weekend 27-29 lipca atrakcje organizować będą wszystkie łódzkie instytucje kultury, sportu, miejskie spółki, uczelnie wyższe i wiele podmiotów niepublicznych. Wszystkie oferty są dostępne na stronie Urodziny Łodzi 2018.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt