82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu

W 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta 7 odbyły się uroczystości przypominające wydarzenia z 17 września 1939 roku. Okolicznościowe wiązanki złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, radni Rady Miejskiej w Łodzi, członkowie organizacji kombatanckich oraz młodzież z łódzkich szkół.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Agresja sowiecka na Polskę z 1939 roku zapoczątkowała okres w dziejach naszego kraju nazywany „Golgotą Wschodu”. Pokolenia Polaków znalazły się na Syberii, na terytoriach północnej Rosji i na stepach Kazachstanu. Aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa sowieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły ponad 1 milionów  Polaków; około 22, 5 tysięcy oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Przez cały okres trwania PRL nie wolno było wspominać o tej rocznicy.

Odsłonięty w 2009 roku Pomnik Ofiar Komunizmu był pierwszym w Polsce monumentem upamiętniającym ofiary reżimu komunistycznego. Poświęcony jest pamięci m.in. mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, ofiarom bolszewickiej inwazji 1919–1920, ofiarom zbrodni katyńskiej, ofiarom pacyfikacji protestów robotniczych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, działaczom „Solidarności” i ofiarom stanu wojennego 1981–1983 pozbawionym życia, więzionym i represjonowanym. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz.

Organizatorem uroczystości były Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność oraz Dyrekcja XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt