Agresja sowiecka na Polskę z 1939 roku zapoczątkowała okres w dziejach naszego kraju nazywany „Golgotą Wschodu”. Pokolenia Polaków znalazły się na Syberii, na terytoriach północnej Rosji i na stepach Kazachstanu. Aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa sowieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły ponad 1 milionów Polaków; około 22, 5 tysięcy oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Przez cały okres trwania PRL nie wolno było wspominać o tej rocznicy.
Odsłonięty w 2009 roku Pomnik Ofiar Komunizmu był pierwszym w Polsce monumentem upamiętniającym ofiary reżimu komunistycznego. Poświęcony jest pamięci m.in. mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, ofiarom bolszewickiej inwazji 1919–1920, ofiarom zbrodni katyńskiej, ofiarom pacyfikacji protestów robotniczych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, działaczom „Solidarności” i ofiarom stanu wojennego 1981–1983 pozbawionym życia, więzionym i represjonowanym. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz.
Organizatorem uroczystości były Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność oraz Dyrekcja XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego.