82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu

W 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta 7 odbyły się uroczystości przypominające wydarzenia z 17 września 1939 roku. Okolicznościowe wiązanki złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, radni Rady Miejskiej w Łodzi, członkowie organizacji kombatanckich oraz młodzież z łódzkich szkół.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Agresja sowiecka na Polskę z 1939 roku zapoczątkowała okres w dziejach naszego kraju nazywany „Golgotą Wschodu”. Pokolenia Polaków znalazły się na Syberii, na terytoriach północnej Rosji i na stepach Kazachstanu. Aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa sowieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły ponad 1 milionów  Polaków; około 22, 5 tysięcy oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Przez cały okres trwania PRL nie wolno było wspominać o tej rocznicy.

Odsłonięty w 2009 roku Pomnik Ofiar Komunizmu był pierwszym w Polsce monumentem upamiętniającym ofiary reżimu komunistycznego. Poświęcony jest pamięci m.in. mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, ofiarom bolszewickiej inwazji 1919–1920, ofiarom zbrodni katyńskiej, ofiarom pacyfikacji protestów robotniczych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, działaczom „Solidarności” i ofiarom stanu wojennego 1981–1983 pozbawionym życia, więzionym i represjonowanym. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz.

Organizatorem uroczystości były Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność oraz Dyrekcja XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego.

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt