9 lat Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Jak się zmienił i jakie odniósł sukcesy?

Budżet Obywatelski w Łodzi ewoluuje w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Radni Rady Miejskiej informują o tym, jak zmienił się na przestrzeni 9 lat funkcjonowania i jak zmienił nasze miasto.

4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Damian Raczkowski, przewodniczący Komisji Budżetu Obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi: –Budżet obywatelski od kilku lat jest narzędziem wpisanym w ustawę i to ona reguluje jego funkcjonowanie. W następnym roku odbędzie się jego 10-ta, jubileuszowa edycja. A domagać się jego likwidacji, to jest jakaś hucpa. Budżet obywatelski wpisał się już na stałe w funkcjonowanie miasta i aktywizację jego mieszkańców. Przez te 9 lat zostało wydanych już 330 mln zł. W pierwszej edycji wygrał rower miejski, który funkcjonuje do tej pory. W ten sposób powstał też pierwszy woonerf na ul. 6-go Sierpnia. Każdy, kto krytykuje bezpodstawnie budżet obywatelski, uważany jest przeze mnie za jawnego aktywistę politycznego i partyjnego, a nie społecznika. Dużo wprowadzono do niego zmian. Wnioski edukacyjne są obecnie w puli ogólnomiejskiej i nie zabierają już pieniędzy mieszkańcom. Każdy radny może zapisać się do Komisji Budżetu Obywatelskiego. Dlaczego żaden z radnych PiS-u do niej nie należy? Wielokrotnie sam namawiałem radnych z Prawa i Sprawiedliwości, żeby się do niej zapisali.

Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Jeżeli ktoś niezadowolony atakuje całą instytucję, to trzeba się zastanowić, o co w tym wszystkim chodzi. Na pewno nie o dobro mieszkańców. Rada Miejska przyjęła budżet obywatelski jako rozwiązanie. Wówczas nie był on jeszcze powszechny. Radni walczyli, aby ten projekt wprowadzić. Budżet obywatelski wpisał się w działanie Prezydent Miasta Łodzi, radnych i wszystkich mieszkańców naszego miasta. Wybory łodzian są naprawdę różne. Odbyła się bardzo długa dyskusja w przypadku pomnika jednorożca. Nie można wyboru mieszkańców zastępować wyborem jakiegoś bliżej niesprecyzowanego „ciała społecznego”. Budżet obywatelski funkcjonuje w oparciu o reguły sprawdzone i modyfikowane. Radni wielokrotnie wyciągali wnioski z przebiegu różnych głosowań.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt