Umożliwia on podjęcie dodatkowej aktywności realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego lekcje wychowania fizycznego w danej szkole. Program „Szkolnych Klubów Sportowych” polega na zorganizowaniu i prowadzeniu systematycznych zajęć sportowych w wymiarze 2 razy w tygodniu dla każdego uczestnika, w 60-minutowych jednostkach ćwiczebnych, w grupach minimum 15-osobowych. „Szkolny Klub Sportowy” to projekt nawiązujący do już sprawdzonej formuły.
- Jest to bardzo ważne uzupełnienie procesu wychowania fizycznego realizowanego jako przedmiot obowiązkowy w szkołach. Planujemy w związku z tym objęcie programem wszystkich 177 gmin na terenie województwa. Będzie do niego włączonych ponad 900 nauczycieli wychowania fizycznego. W ubiegłym roku w projekcie uczestniczyło ponad 8, 5 tysiąca chłopców i niemal 8 tysięcy dziewcząt. W tym roku liczby te wzrosną. Koszt przedsięwzięcia to 3 mln 100 tys. zł. To niebagatelny zastrzyk wsparcia dla idei upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży – uważa Sylwester Pawłowski, przewodniczący Klubu Radnych SLD i prezes Łódzkiego Szkolnego Związku Sportowego.
I dodaje, że program jest na bieżąco monitorowany, przeprowadzane są różnego rodzaju badania i ankiety pozwalające na określenie efektów podejmowanych działań.
W ramach programu SKS najczęściej wybierane formy aktywności to gry zespołowe, lekkoatletyka oraz gry i zabawy ruchowe.
Autorem programu jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, które na ten cel w skali kraju przeznaczyło niemal 55 mln zł. Operatorem krajowym programu jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.