Alarm klimatyczny w Łodzi

Radni Rady Miejskiej, wraz z dyrektorem Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ, przedstawili projekt uchwały w sprawie alarmu klimatycznego, zgodnie z którą łódzki samorząd uzna za niezbędne przyspieszenie i priorytetyzację działań na rzecz ochrony klimatu.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Jako najmłodsi radni szczególnie wsłuchujemy się w głos naszych rówieśników. Zdanie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego jest dla nas bardzo istotne i bliskie naszym sercom. Po ich prośbach, żeby ogłosić alarm klimatyczny w Łodzi i dołączyć do innych miast, które już to zrobiły, postanowiliśmy napisać projekt uchwały ogłaszający alarm klimatyczny w naszym mieście. Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej został on zaopiniowany pozytywnie. Jest to symboliczna uchwała, która ma szczególne znaczenie, ponieważ nie tylko Urząd Miasta Łodzi widzi problemy związane ze zmianą klimatu, ale także radni chcą walczyć o naszą przyszłość. Jednakże niestety nie przegłosowaliśmy tej uchwały jednogłośnie.

Mikołaj Stefanowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Sądziliśmy, ze prezentacja naszego projektu uchwały dotyczącego ogłoszenia w Łodzi alarmu klimatycznego odbędzie się na sesji w miarę sprawnie. Liczyliśmy na pewien konsensus. Nic bardziej mylnego. Radni Prawa i Sprawiedliwości sprowadzili całą dyskusję o zmianach klimatycznych do słownej przepychanki. Musieliśmy wraz z radną Majchrzak tłumaczyć się, co prywatnie robimy dla ekologii i środowiska. Byliśmy atakowani personalnie. Prawdopodobnie próbowali w ten sposób zatuszować niekompetencje rządu PiS i brak rozwiązań w tym temacie.

Maciej Riemer, Dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ: – Dzisiejsza uchwała Rady Miejskiej o wprowadzeniu w Łodzi alarmu klimatycznego na wniosek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego to apel do wszystkich władz samorządowych i rządowych o przyspieszenie działań. Powinniśmy poświęcać więcej pieniędzy na walkę ze zmianami klimatu. Środki europejskie z Krajowego Planu Odbudowy są zablokowane z powodu naruszenia praworządności w Polsce. Chciałem zaapelować o jak najszybsze odblokowanie tych środków, ponieważ są one bardzo potrzebne na spowodowanie ograniczenia wzrostu temperatury na świecie. Bez tego nie będziemy w stanie sprostać oczekiwaniom młodego pokolenia. Spotykałem się z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i podtrzymuję deklarację pani prezydent Hanny Zdanowskiej, że w przyszłym roku będzie przeprowadzony drugi panel obywatelski w Łodzi poświęcony zmianom klimatu.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt