Alfabetyzm filmowy - program edukacji Narodowego Centrum Kultury Filmowej

Jak zapraszać uczniów do świata filmu? W jaki sposób wykorzystać zanurzenie uczniów w rzeczywistości wirtualnej i mediach? Co i na jakim etapie edukacyjnym powinien wiedzieć i potrafić uczeń? Czego oczekiwać od ucznia a czego od nauczyciela? Gdzie szukać informacji o edukacji audiowizualnej? To pytania, na które Narodowe Centrum Kultury Filmowej (NCKF) starało się odpowiedzieć w przygotowanym w 2019 roku Raporcie.

Warsztaty Historie przyszłości w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w 2019 roku; fot. „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi

Opracowanie przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej kompleksowego programu edukacji audiowizualnej jest jednym z zadań realizowanych w ramach obecności Łodzi w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Od 2017 roku Łódź, jako Miasto Filmu, jest członkiem Sieci Miast Kreatywnych (Creative Cities Network, UCCN) – strategicznego partnera UNESCO.

W Raporcie NCKF podsumowało pierwszą, teoretyczną, część prac nad programem. Kolejną, praktyczną, stanowić będą warsztaty prowadzone w przestrzeni wystaw (ścieżki zwiedzania, aktywności na wystawach) i w pracowniach edukacyjnych NCKF. W Raporcie można znaleźć wnioski z badań wiedzy i kompetencji audiowizualnych przeprowadzonych wśród uczennic i uczniów łódzkich szkół w 2018 roku – przywołano najważniejsze ustalenia i komentarze ekspertów. Przedstawiono też opracowany w 2019 roku katalog kompetencji audiowizualnych, czyli wykaz standardów edukacji audiowizualnej (umiejętności, wiedza, kompetencje społeczne) i sylabusy dla poszczególnych etapów kształcenia.

Raport zamykają: propozycja scenariuszy warsztatów opracowanych przez ekspertów na zlecenie NCKF oraz przykłady (subiektywnie) wybranych praktyk edukacyjnych instytucji i organizacji pozarządowych.

Raport nie powstałby bez zaangażowania ekspertów specjalizujących się w edukacji filmowej, medialnej, audiowizualnej. W 2019 r. z Działem Edukacji Filmowej NCKF współpracowały m.in.

dr Justyna Hanna Budzik / filmoznawczyni związana z Uniwersytetem Śląskim, aktywnie zajmuje się edukacją filmową, prowadzi zajęcia ze studentami oraz uczniami szkół różnych stopni, współpracuje z kinami, prowadzi prelekcje i warsztaty dla uczniów;
Anna Równy / doktorantka w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego, koordynatorka merytoryczna Nowych Horyzontów Edukacji Filmowych, konsultantka ds. edukacji humanistycznej, medialnej i filmowej w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Liderka Filmoteki Szkolnej;
dr Joanna Rzońca / nauczycielka w IV LO w Krakowie, wdrożyła autorski program edukacji medialnej skierowany do uczniów szkoły, pod jej kierunkiem uczniowie realizują m.in. telewizję szkolną;  szkoleniowiec i mentor kursów e-coachingowych w Centrum Edukacji Obywatelskiej; oprócz działań i projektów medialnych praktykuje i promuje sketchnoting i wielkoformatowy graphic recording;
dr. Joanna Zabłocka-Skorek / filmoznawczyni, kulturoznawczyni, autorka i kierownik projektu KinoSzkoła, Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej, realizowanego w kilkudziesięciu kinach na terenie całej Polski.

Raport został sfinansowany w ramach dotacji Miasta Łodzi na realizację zadań związanych z obecnością Łodzi w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Wszystkie informacje i materiały dostępne są na stronie: https://nckf.pl/aktualnosci/alfabetyzm-filmowy-program-edukacji-audiowizualnej

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt