Autobus dla bezdomnych i potrzebujących pomaga przetrwać mroźną zimę

Już nieco ponad 1,5 tys. porcji ciepłej zupy wydano w trwającym obecnie sezonie zimowym za pośrednictwem „Autobusu dla bezdomnych i potrzebujących” kursującego wieczorami i nocami po ulicach Łodzi. Specjalnie oznakowany „Autobus” jest w trasie od dokładnie dwóch tygodni (od czwartku 1 grudnia). Przez całą zimę osoby w kryzysie bezdomności w Łodzi oraz wszelkie, inne osoby potrzebujące wsparcia mogą zjeść dzięki niemu codziennie ciepły posiłek. „Autobus” będzie kursował do 15 marca.

fot. UMŁ
10 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Od początku obecnego sezonu kursowania „Autobusu” rozdano w sumie dokładnie 1 tys. 522 porcje ciepłej zupy, czyli średnio ponad 108 talerzy każdego wieczoru (każdej nocy). Dla porównania – w tym samym okresie w ubiegłym roku (przez pierwsze dwa tygodnie kursowania „Autobusu” w grudniu 2021 r.) wydano łącznie 1.346 porcje ciepłej zupy, czyli średnio około 96 talerzy każdego wieczoru (każdej nocy). Rekordowy pod względem liczby wydanych porcji zup był w tym roku niedzielny wieczór 11 grudnia oraz poniedziałkowy wieczór 12 grudnia, kiedy to wydano odpowiednio: 143 oraz 140 posiłków.

- Od kilku dni, kiedy temperatury zaczęły spadać coraz bardziej poniżej zera, na przystankach, na których zatrzymuje się „Autobus”, pojawia się coraz więcej osób zainteresowanych skorzystaniem ze wsparcia w postaci talerza ciepłej zupy – mówi Andrzej Kaczorowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Przychodzą również osoby z zapytaniem o ciepłą odzież oraz koce, a także osoby zainteresowane skorzystaniem z noclegu danego wieczoru. Mężczyźni zgłaszający się w sprawie noclegu są odwożeni za pośrednictwem „Autobusu” do Noclegowni przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253, a kobiety - do Schroniska dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7.

„Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” wyrusza codziennie w trasę o godz. 21. Jego trasa wiedzie od Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady, Dworzec Łódź-Kaliska (od strony al. Unii Lubelskiej), pl. Barlickiego (od strony ul. Małej), Stary Rynek (od strony ul. Podrzecznej) oraz rynek u zbiegu ul. Przybyszewskiego i ul. Tatrzańskiej. Każdy potrzebujący, który pojawia się przy „Autobusie” otrzymuje ciepłą zupę oraz pieczywo do niej. Może również napić się ciepłej herbaty. Wszystkie posiłki są przygotowywane codziennie w kuchni schroniska przy ul. Nowe Sady. „Autobus” jest obsługiwany przez pracownika Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które na zlecenie Miasta Łódź, realizuje ten projekt oraz trzech wolontariuszy będących mieszkańcami Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady. Na realizację projektu „Autobusu” w całym 2022 r. Miasto Łódź przekazało Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta dofinansowanie w wysokości 59 tys. zł.

Ponad 360 porcji ciepłych posiłków (obiadów) rozdano z kolei potrzebującym w działającej także od 1 grudnia Świetlicy dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119. Świetlica jest prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata (z dotacją w wysokości 53,9 tys. zł w 2022 r. od Miasta Łódź). W Świetlicy osoby w kryzysie bezdomności mają zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8 – 16), ciepły posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby oraz możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej. Każdego dnia w obecnym sezonie ze Świetlicy korzysta średnio ponad 25 osób.

Poza tym do dyspozycji osób dotkniętych bezdomnością jest Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej (całorocznie). Punkt zapewnia m.in. niezbędną odzież, bieliznę i obuwie, artykuły chemiczne, suchy prowiant oraz możliwość skorzystania z prysznica, pralki, W sezonie jesienno-zimowym przy Punkcie funkcjonuje „Świetlica dla osób bezdomnych” (w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14 – 18), w której można m.in. zjeść ciepły posiłek, napić się ciepłej herbaty i kawy, wziąć udział w warsztatach lub też spotkać się z psychologiem i terapeutami.

Osoby bezdomne są poza tym wspierane w okresie jesienno-zimowym (podobnie jak w pozostałych miesiącach roku) przez sześciu streetworkerów pracujących w MOPS w Łodzi i zajmujących się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych.

*****

Według ostatnich (sprzed prawie już trzech lat) badań, w Łodzi jest niespełna 900 osób w kryzysie bezdomności (w gronie tym są także osoby przebywające w placówkach dedykowanych bezdomnym). W porównaniu z danymi z wcześniejszych lat, liczba ta uległa zmniejszeniu. Wszyscy oni mogą korzystać na co dzień z następujących placówek: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, Schronisko dla Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4, Schronisko dla Bezdomnych Kobiet wraz z miejscami noclegowymi przy ul. Gałczyńskiego 7 oraz Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253. Łącznie wyżej wymienione lokalizacje zapewniają prawie 450 miejsc dla bezdomnych. Obecnie miejsca te są zajęte w prawie 80 procentach.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt