Briefing dot. apelu radnych Rady Miejskiej o wprowadzenie oceny opisowej z zachowania dla uczniów ze spektrum autyzmu

W dniu dzisiejszym radni Rady Miejskiej zwracali uwagę na problemy dzieci ze spektrum autyzmu.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: Jesteśmy w gronie osób, które potrzebowały pomocy. Na ich wniosek Rada Miejska podjęła stanowisko, które jest skierowane do premiera Morawieckiego oraz ministra Czarnka. Apelujemy do rządzących o wprowadzenie oceny opisowej w klasach 4-8 dla dzieci żyjących ze spektrum autyzmu. Takie osoby są bardzo wrażliwie i przeżywają emocje w dużo intensywniejszy sposób niż my. Jako Rada Miejska prosimy o wypracowanie systemowych rozwiązań kształcenia nauczycieli oraz wypracowania konkretnych rozwiązań z zakresu oceniania.

Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Z jednej strony występujemy z apelem, żeby nie było ocen punktowych, a opisowe. Z drugiej strony prosimy ministerstwa, żeby były przeprowadzone szkolenia dla nauczycieli z zakresu postępowania z dziećmi ze spektrum autyzmu. Przez społeczeństwo te osoby są postrzegane jako agresywne, leniwe oraz niegrzeczne. Nie jest to zgodne z prawdą. Nie można karać dziecka z autyzmem za to, że podczas lekcji wstaje i zaczyna chodzić po klasie. Nie wynika to, ze złego wychowania, ale jego potrzeby.

Jan Gawroński, przedstawiciel Fundacji Autism Team: Wszyscy radni zagłosowali jednogłośnie za uchwałą, która ma na celu zablokowanie możliwości punktowej oceny z zachowania. Stary rodzaj oceniania wypełniał znamiona przemocy systemowej ponieważ łamał konwencje praw dziecka, konwencje o osobach niepełnosprawnych oraz ustawę o dostępności. W tej sprawie już wcześniej interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Niestety bezskutecznie. Odpowiedzialnością za problem obarczono nauczycieli. Cieszymy się, że Łódź dołącza do miast wspierających naszą sprawę.

Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Z ogromną przyjemnością zagłosowałam za uchwałą. Jestem radną Rady Miejskiej, ale wiem co czują osoby wykluczone ze społeczeństwa. Mam zdiagnozowane ADHD oraz czekam na diagnozę dot. spektrum autyzmu. Jest to dla mnie bardzo ważne, by robić wszystko, żeby osoby ze spektrum autyzmu przechodziły przez cały system edukacji bez narażenia na traumy. To, że się od siebie różnimy nie jest naszą wadą, ale zaletą.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt