Bunt młodych przeciwko degradacji środowiska, czyli akcja „Nazywam się Miliard” (One Bilion Rising)

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Małgorzata Niewiadomska – Cudak, wiceprzewodnicząca RM w Łodzi: - W tym roku po raz dziewiąty, ale tym razem wirtualnie, zatańczymy przeciw wszelkim formom przemocy. Patronat honorowy nad naszą imprezą objęła prezydent Hanna Zdanowska, ambasadorką jest pani sędzia Anna Maria Wesołowska. Kolorem akcji „Nazywam się miliard” jest w tym roku kolor zielony. Jest to kolor Ziemi, nadziei i wolności. Chcę podkreślić ten kolor, który jest związany z ekologią. Dziś mocno akcentujemy nasz protest przeciwko degradacji środowiska naturalnego. Chcę również podkreślić element wolności, bo na ulicach polskich miast młodzi ludzie protestują przeciwko ograniczaniu ich wolności, przeciwko degradacji środowiska, ale także przeciwko łamaniu praw człowieka. Ten bunt wyraża się również w tym, że młodzi ludzie nie chcą żadnego rodzaju przemocy. Nie tylko tej przemocy fizycznej i psychicznej, ale również tej przemocy, z którą mamy do czynienia w cyberprzestrzeni. Niestety w okresie pandemii mamy z nią coraz częściej do czynienia. Przeciwko tej werbalnej przemocy protestują nawet najmłodsi.

– Jesteśmy w specyficznym momencie, bo do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy Instytutu Ordo Iuris „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Jest on skierowany przeciwko Konwencji Stambulskiej, którą podpisała Polska. Ordo Iuris jest za tym, by nasz kraj wypowiedział tę konwencję. Chcę podkreślić, że Konwencja Stambulska dotyczy zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Nie godzimy się na to, żeby polski rząd wypowiedział tę konwencję i dlatego przeciwko temu będziemy również protestować. Nasz taniec wyraża ten protest. 14 lutego, tak jak każdego roku, zapraszamy wszystkich do tańca. W tym roku będzie to taniec wirtualny – dodaje Małgorzata Niewiadomska – Cudak.

Małgorzata Szymańska, prezeska Fundacji In: – Akcja „One Bilion Rising” odbędzie się w Łodzi już po raz dziewiąty. Naszym podstawowym hasłem jest „Bunt miliarda”, ponieważ, jak widzimy, praktycznie w każdym zakątku świata kobiety muszą wychodzić na ulice i przeciwstawiać się przemocy. Dodatkowo podnosimy wątek ekologiczny, ponieważ to co robimy z naszą Ziemią, to też jest forma przemocy, która odbija się na naszym zdrowiu i życiu. Im szybciej sobie to uzmysłowimy, tym będzie lepiej. Dodatkowym naszym łódzkim hasłem jest „Bunt młodych”. Z jednej strony młodzi ostatnimi czasy pokazali, że są, że się interesują, że ich głos jest bardzo ważny i chcą, by się z nimi liczyć. Ale jest też duża grupa wykluczenia młodych ludzi, w imieniu których trzeba zabrać głos. Mówimy o wykluczeniu z powodu różnych stopni inności czy biedy. W tej chwili zdalna nauka pokazała, do jakiego stopnia są te wykluczenia i różnice wśród młodych. Do tego dochodzi cyberbullying, czyli wszelkie formy przemocy internetowej, przemoc w rodzinie, która się nasiliła. Pamiętajmy też, że po pomoc zgłaszają się ludzie głównie z dużych miast. A co z tymi z małych miasteczek i wsi? Ważne, by do nich też dotrzeć i reagować na wszelkie formy przemocy.

– W tym roku nasza łódzka akcja rozpocznie się w sobotę, o godz. 17.00, na platformie ogólnopolskiego One Bilion Rising moją wystawą „Całość”, nawiązującą do ekologii – zapraszam do oglądania. W niedzielę, 14 lutego, o godz. 12 odbędzie się debata o zmianie definicji gwałtu. Tu muszą być wyznaczone jasne granice – tylko „tak” oznacza zgodę. Ok. godz. 13.30 odbędzie się symboliczny wspólny taniec. Wszystkie wydarzenia tylko on-line. Może dzięki temu dotrzemy do szerszego grona, do miejsc, gdzie jest Internet, ale nikt nie odważyłby się zatańczyć. Dzięki Internetowi wystąpienia gości i debaty staną się powszechnie dostępne. Wystąpienia łódzkich gości: wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Małgorzaty Niewiadomskiej – Cudak, sędzi Anny Marii Wesołowskiej - ambasadorki akcji od pierwszej edycji, Barbary Michalskiej z Fundacji Kreatywnych Rozwiązań EduKABE oraz Sylwii Kowalskiej, współzałożycielki Fundacji Autism, zaplanowane są na godz. 15.00. Zapraszam serdecznie do udziału – dodaje Małgorzata Szymańska.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt