Łódź jest nie tylko stolicą regionu, ale także głównym ośrodkiem ciążenia w ramach naszego województwa. To tutaj każdego dnia przyjeżdżają mieszkańcy ościennych gmin do pracy, by zawieźć dziecko do szkoły czy wybrać się do filharmonii czy teatru. Zgodnie z wynikami badań blisko 3/4 podróży odbywanych z miejscowości w ramach aglomeracji odbywa się do Łodzi. Każdego dnia do Łodzi do pracy dojeżdża blisko 60 tysięcy osób.
- Zgodnie z obietnicami polityków PiS składanymi w kampanii wyborczej specjalne regulacje miały zostać przygotowane dla Łodzi i dla Ślaska. W kwietniu 2017 roku przyjęto specjalną ustawę dla Śląska. W sprawie Łodzi niestety cały czas cisza – mówi radny Bartosz Domaszewicz.
- Ostrożnie licząc metropolia łódzka dysponowałaby w każdym roku kwotą pomiędzy 200 a 220 mln zł na zadania takie jak choćby modernizacja sieci tramwajów podmiejskich, wspólne parkingi park&ride czy wspólne przygotowanie terenów inwestycyjnych – dodaje radna Monika Malinowska – Olszowy.
Jakie zadania mógłby realizować związek metropolitalny zbudowany z samorządów aglomeracji łódzkiej?
- kształtowanie ładu przestrzennego;
- rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku metropolitalnego;
- planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego
- metropolitalnych przewozów pasażerskich;
- współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku metropolitalnego;
- promocji związku metropolitalnego i jego obszaru.
- wspólne przygotowanie oferty inwestycyjnej
- Za co to wszystko można zrealizować? – wyjaśnia radny Domaszewicz. - W naszym przekonaniu dochodami związku - tak jak w przypadku Śląska powinny być: udział w podatku PIT opłacany przez mieszkańców z obszaru aglomeracji na poziomie 5% oraz składki gmin samorządów wchodzących w skład metropolii
Radni PO są przekonani, że takie przyjęcie takiej ustawy w obecnej kadencji Sejmu jest nie tylko możliwe, ale i konieczne.
- Dlatego kierujemy zaproszenie do wszystkich wybranych w obszarze aglomeracji posłów do wspólnej pracy nad nową regulacją dla Łodzi – mówi Bartosz Domaszewicz. - W tej sprawie proponujemy spotkanie organizacyjne, robocze za dwa tygodnie w Radzie Miejskiej w Łodzi. Będziemy kontaktować się w tej sprawie z biurami poselskimi. To projekt, który może połączyć parlamentarzystów wszystkich opcji: PO, PiS, Nowoczesnej, Kukiz i PSL we wspólnym działaniu dla naszego rejonu. Naszym zdaniem silny lobbing parlamentarzystów może i powinien przynieść przełom w pracach nad ustawą metropolitalną dla Łodzi.