Co z przedłużeniem Wojska Polskiego?

Radni z Komisji Planu Przestrzennego chcą budowy łącznika z S14, jakim ma być przedłużenie ulicy Wojska Polskiego.

Witold Ancerowicz - UMŁ
Ulica Wojska Polskiego miała być podzielona na trzy odcinki

Inwestycja miałaby być podzielona na trzy odcinki. Obecnie istniejący ciągnie się od al. Palki do ul. Franciszkańskiej i wymaga remontu.

Dobudowany ma zostać odcinek centralny od ul. Franciszkańskiej ulicą Berlińskiego, przez pl. Kościelny, ul. Bazarową, Lutomierską, Drewnowską do al. Włókniarzy. Co do zasadności  jego powstania nie ma żadnych wątpliwości. Dzięki niemu pl. Kościelny zostałby uwolniony od ruchu kołowego – pozostałby jedynie tramwajowy. Ponadto, wstępne plany zakładają budowę przystanku przesiadkowego na miarę przystanku Centrum przy ul. Limanowskiego między ul. Zgierską i Zachodnią.

Ostatni odcinek, którego korytarz rezerwowano od 60 lat, miałby połączyć al. Włókniarzy z ul. Szczecińską i drogą ekspresową S-14. Zdaniem Architekta Miasta Marka Janiaka jest to niepotrzebna inwestycja. Wymaga on kosztownej budowy nawet sześciu wiaduktów (m.in. nad koleją obwodową, al. Włókniarzy, ul. Szczecińską czy ul. Traktorową) i stanowiłby drogę tranzytową. Ulica biegłaby przez tereny zielone i wzdłuż struktur mieszkalnych. O tym, że nie będzie podłączona do drogi S-14, zdecydowano w 2016 r., co uwzględnia projekt nowego studium zagospodarowania przestrzennego. Planowane jest za to przebudowanie ul. Szczecińskiej, ul. Maratońskiej, podłączenie do S-14 od północy oraz udrożnienie wiaduktu na ul. Drewnowskiej.

Za budową trzeciego odcinka ul. Wojska Polskiego opowiadają się mieszkańcy Złotna. Oczekują, że droga odciąży zakorkowaną ul. Traktorową i Rąbieńską. W ich imieniu o inwestycję apelował przewodniczący tamtejszej Rady Osiedla Jacek Kopczyński.  

Radny Kamil Deptuła przekonuje, żeby „nie decydować w tej chwili o realizacji inwestycji, która powstałaby za 10-15 lat”. Jego zdaniem należy pozostawić taką możliwość w przyszłości. Podkreślał, że ul. Aleksandrowska jest często zakorkowana, a małe drogi na Złotnie są rozjeżdżane.

Radna Urszula Niziołek-Janiak wskazywała za to, że zjazdy na S-14 są zaprojektowane w dość dużych odległościach.

Na wniosek radnego Włodzimierza Tomaszewskiego Komisja przyjęła stanowisko, w którym apeluje o realizację trzeciego odcinka ul. Wojska Polskiego, ale o zmniejszonych parametrach oraz bez budowy niektórych wcześniej planowanych wiaduktów.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt